Hosszú évek kitartó munkájával a szép, egészséges hajat is tönkre lehet tenni. Nemcsak a hajszálakat, de ami még ijesztőbb, a hajhagymákat is. Ha nem figyelünk oda a napi szokásainkra, továbbá ha nem változtatunk időben a rossz módszereken, az hosszú távon a hajkorona gyengülését és nagyon is látványos hajhullást okozhat.

Milyen szokásokkal és módszerekkel ártunk a hajunknak?
1. Szoros frizurák
Kényelmes és könnyebb a mindennapi teendőket elvégezni, és sportolni is jobb, ha nem száll a hajunk az arcunk körül. Illetve van olyan, aki egyszerűen csak nem szereti a kiengedett, laza frizurát. Pedig amikor állandó húzásnak tesszük ki a hajunkat, az a hajhagymák folyamatos feszülését okozza. Különösen káros, ha egész nap, majd éjjelre is copfban vagy szoros fonatban marad a haj, mert akkor egy perc nyugta sincs a hajhagymáknak.
A copf, a konty vagy a fonat praktikus és rendezett megjelenést ad, ez nem vitás, azonban kerüljük a túl szoros megoldásokat, mert a láthatatlan terhelés idővel gyengítheti a hajgyökereket, és az hajritkuláshoz is vezethet.
2. Gyakori festés, állandó vegyszer használat
A hajfestés szinte már hajápolási rutinnak számít. Otthon is megoldjuk, ha kell, hiszen szeretjük a változatosságot. A probléma akkor kezdődik, amikor túl gyakran, vagy túl erős vegyszerekkel kezeljük a hajunkat.
Az agresszívebb festékek irritálhatják a fejbőrt, kiszáríthatják azt, és ez közvetve a hajhagymák állapotát is rontja. Ha rövid időn belül, egymást követő több kémiai beavatkozás is történik, például festjük, majd kiszőkítjük, majd újrafestjük, azt se a hajszálak, se a hajhagymák nem viselik jól. Érdemes időt hagynunk a hajhagymák regenerálódásra, és ritkábban változtatni a színt, esetleg kereshetünk kíméletesebb megoldásokat. Engedjük, hogy néha levegőhöz kapjanak, fellélegezhessenek a hajhagymák. Tartsunk vegyszermentes hónapot, amikor egyáltalán nem viszünk fel gyári készítményeket.
Ezekre mindenképpen figyeljünk oda:
- a túlzásba vitt hajápolás,
- a nagy mennyiségű balzsam,
- és a válogatás nélküli, nem a megfelelő hajápolási szerek árthatnak a hajnak.
3. A viszkető fejbőr nem megfelelő gondozása
A viszkető fejbőr sokkal gyakoribb, mint gondolnánk, mégis sokan csak egy apró kellemetlenségként kezelik. Pedig ez sok esetben egy finom jelzés a testünktől, hogy valami kibillent az egyensúlyából. Az egyik leggyakoribb ok a fejbőr kiszáradása. Ha túl gyakran mosunk hajat, erős tisztító hatású sampont használunk, vagy túl forró vízzel öblítesz, a bőr természetes védőrétege sérülhet. Ennek következtében a fejbőr elveszíti a nedvességét, érzékennyé válik, és viszketni kezd.
Sokszor ezt korpásodásnak gondoljuk, pedig valójában a bőr hidratáltságának hiányáról van szó. Ha hajmosás után rosszabbodik a helyzet, érdemes kíméletesebb termékekre váltani, és inkább langyos vizet használni. Esetleg használhatunk rozmaringos vizet is a tünetek enyhítésére. Fontos azonban, hogy bármennyire zavaró, próbáljuk elkerülni a vakarózást. Ez ugyanis tovább irritálhatja a bőrt, és akár a hajszálakat is gyengítheti.
Mit tehetünk a mindennapokban?
A legtöbb esetben a megoldás nem egy újabb termékben rejlik, hanem a rutin tudatos finomhangolásában. A kíméletes, pH-semleges samponok, a megfelelő hajmosási gyakoriság és az alapos öblítés már önmagukban is sokat segíthetnek. Az is fontos, hogy figyeljük a testünk jelzéseit. Mikor jelentkezik a viszketés? Egy új termék után? Stresszes időszakban? Évszakváltáskor? Ezek az összefüggések segítenek megtalálni a valódi okot.
4. A hajas fejbőr érzékeny terület
A vizes haj különösen sérülékeny, mégis sokszor erőteljesen dörzsöljük törölközővel, vagy türelmetlenül fésüljük ki. Ezzel nemcsak a hajszálakat törjük, hanem a hajhagymákat is terheljük. A kapkodva megejtett hajmosás, az erős fejbőrdörzsölés vagy a kíméletlen fésülés mind hozzájárulhatnak a hajhagymák sérüléséhez. Ha egy kicsit tudatosabban bánunk a hajunkkal, máris sokat tettünk a hajhagymák egészségéért. Kevesebb húzás és feszesség, kevesebb vegyszer annál több gyengédség, akár ennyi is elég lehet ahhoz, hogy hajunk hosszú távon is erős és élettel teli maradjon.
Kiemelt kép: 123RF






