A tavaszi időszakkal együtt eljött a gyümölcsfák metszésének ideje is, ami alól a mediterrán térségből származó fügefa sem jelent kivételt. Ha megfogadod a kertészmérnök hasznos tanácsait, akkor bőséges termésre számíthatsz idén.
A melegebb időjárásnak köszönhetően egyre több kertben található fügefa, amit most kell megmetszeni ahhoz, hogy szépen fejlődjön és gazdag termést hozzon. Az alábbiakban Kósa Dániel, gyümölcsszakirányú kertészmérnök elárulja, milyen szabályokat kell betartani a munka során, hogy tökéletes legyen a végeredmény.
Bőséges lesz a fügefa termése, ha megfogadod a kertészmérnök tanácsait FOTÓ: SHUTTERSTOCK
Ezért nem maradhat el a fügefa metszése
A füge metszése alapvető a fa egészséges fejlődése és bőséges terméshozama szempontjából. A megfelelő metszés nemcsak növeli a termést, hanem hozzájárul a fa általános egészségéhez, és megőrzi annak rendezett formáját is
– hívta fel a figyelmet Kósa Dániel.
Miután előkészítettük a metszéshez szükséges eszközöket – metszőollót, metszőfűrészt, védőkesztyűt, tisztítószert (az eszközök fertőtlenítéséhez), valamint sebfedőanyagot –, neki is állhatunk a munkának – írja a HelloVidék.
Lépésről lépésre a bőséges termésért
Első lépésként el kell távolítani az elhalt, beteg vagy sérült ágakat. Ez egyrészt azért fontos, mert javítja a fa megjelenését, másrészt pedig azért, mert megelőzi a betegségek terjedését. A vágások során figyeljünk arra, hogy ne keletkezzenek nagy sebfelületek. Emellett mindig óvatosan dolgozzunk, hogy ne sértsük meg az egészséges szöveteket.
A második lépés, a ritkítás lesz: ehhez először távolítsuk el a fa belsejéből a felesleges, keresztben növő vagy túl sűrűn álló ágakat. A ritkítás különösen fontos a fa egészséges fejlődéséhez, mivel javítja a fény- és levegőellátást.
A harmadik lépés az új hajtások serkentése: ahhoz, hogy elegendő helyük legyen az új és erőteljes hajtásoknak – amelyek nagyobb és egészségesebb gyümölcsöket hoznak –, vissza kell vágni a régi, kevésbé produktív ágakat.
A negyedik lépés, a formálás, amelynek a segítségével hatékonyan befolyásolhatjuk a fa növekedését. Ehhez vissza kell vágni a fa belseje felé ágazó vesszőket, valamint az eltérő irányba növő gallyakat is.
A metszés utolsó lépése pedig az utókezelés: a fertőzések megelőzése érdekében a mélyebb vágásokat kezeljük sebfedőanyaggal. Emellett az is fontos, hogy a metszés után alaposan öntözzük meg a fát, hogy elősegítsük a megfelelő regenerálódását.
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.