Sokan undorral néznek rájuk, mások óvatosan teszik félre, ha esetleg az útjukba kerül egy-egy példány. De vajon barátaink vagy ellenségeink a kertben élő giliszták? A válasz egyértelműbb, mint gondolnánk. A földigiliszták nem csupán hasznos állatkák – nélkülük a kert szó szerint halott lenne.

A földigiliszták a kert igazi hősei. Ezek az egyszerű külsejű, szorgos lények valójában természetes talajmérnökök: szellőztetik a földet, lebontják a szerves anyagokat, és elősegítik a tápanyagok eljutását a növények gyökereihez. Minél több giliszta él a kertedben, annál egészségesebb, termékenyebb lesz a talaj. A kertészkedés sikere szorosan összefügg azzal, hogy hány földigiliszta dolgozik csendben a talajban.

Földigiliszták nélkül nem lenne élet a kertben
A földigiliszták természetes talajmérnökök: sokat köszönhetünk nekik / Fotó: Shutterstock 

Giliszták a földben: miért tűntek el?

Az elmúlt években sok kerttulajdonos panaszkodik arra, hogy eltűntek ezek a szorgos kis talajlakók. Nem véletlenül. A földigiliszták eltűnésének több oka is lehet:

  • A műtrágyák, gyomirtók és rovarölők mérgezőek a gilisztákra. Ha túlzásba visszük a vegyszerek használatát, azzal gyakorlatilag kiirtjuk őket.
  • A földigiliszták érzékenyek a talaj nedvességtartalmára. A túl száraz vagy éppen túl vizes föld életveszélyes számukra.
  • A giliszták szerves anyagból – lehullott levelekből, komposztból – élnek. Ha a kert túl "steril", éheznek és elvándorolnak.
  • A nehéz, levegőtlen vagy túl savas talaj élhetetlenné válik a számukra. Ők a laza, szellős közeget szeretik, ahol szabadon mozoghatnak.

Tudtad, hogy a földigiliszta és az esőféreg ugyanazt az állatot jelöli?  A földigiliszta (latinul Lumbricus terrestris) az egyik legismertebb gyűrűsféregfaj, amely főként a talajban él.  Az esőféreg elnevezés valószínűleg onnan ered, hogy ezek a férgek gyakran a felszínre jönnek eső után, amikor a talaj telítődik vízzel. 

Földigiliszták: így csalogasd őket vissza!

A jó hír az, hogy ha kicsit változtatsz a kertészkedési szokásaidon, újra megtelik a föld élettel. Íme néhány bevált módszer:

1. Gazdagítsd a talajt szerves anyaggal!

Adj a talajhoz komposztot, humuszt, zúzott levelet vagy fűnyesedéket. Ez táplálja a gilisztákat, és javítja a talajszerkezetet is.

2. Kerüld a vegyszereket!

Válaszd az organikus megoldásokat: biopermeteket, természetes trágyát, növénytársításokat. Így nem csak a gilisztáknak teszel jót, de az egész ökoszisztémának is.

3. Öntözz okosan!

A túl sok víz éppoly káros, mint a szárazság. Rendszeres, egyenletes öntözésre van szükség, főleg a forró hónapokban.

4. Tarts talajtakarót a földön

A szalma, széna vagy faapríték megtartja a nedvességet, védi a talajt, és kellemes élőhelyet biztosít a gilisztáknak.

5. Telepíts gilisztákat mesterségesen

Ha a természet nem pótolja őket elég gyorsan, akár vásárolhatsz komposztgilisztát is, amit a kertedbe telepíthetsz. Ezek gyorsan elszaporodnak, ha jó körülményeket biztosítasz számukra.

A földigiliszták csendben, a felszín alatt dolgoznak
Földigiliszták nélkül nincs megfelelő élet a talajban: ne bántsd őket! / Fotó: Shutterstock

A földigiliszták tehát semmiképpen sem ellenségek, sőt ők a talaj egészségének legjobb mutatói. Ahol sok a giliszta, ott pezseg az élet a föld alatt – ez pedig bőséges, egészséges termést jelent. Ha szeretnél környezetbarát, fenntartható módon kertészkedni, ne üldözd, hanem támogasd a földigilisztákat! Meg fogják hálálni – csendben, a felszín alatt dolgozva.

(Kiemelt fotó: Shutterstock)

 

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.