Megszavazta a tavaly benyújtott törvénytervezetet az Országgyűlés, így júniustól a18 év alattiak nem vásárolhatnak energiaitalokat. Egy új rendelettervezetből pedig az is kiderült, pontosan mely energiaitalokat tartalmazza a tiltólista.

A 2024 áprilisában benyújtott törvénytervezet általános indoklása szerint a 18 év alattiak körében folyamatosan növekszik az energiaitalt fogyasztók aránya. A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központhoz 2011. november 1-je óta közel ötszáz bejelentés érkezett az energiaital-fogyasztással összefüggő eseményekről, rosszullétekről, kellemetlen tünetekről. Az energiaitalok vásárlását korlátozó  szabályozás célja, hogy megvédje a fiatalokat ezen stimulánsok túlzott fogyasztásának káros hatásaitól. Ennek érdekében a kormányrendelet meghatározza a tizennyolcadik életévét be nem töltött személy részére nem értékesíthető, illetve nem kiszolgálható energiaital összetételét.

energiaital
A fiatalok energiaital-fogyasztása aggasztó probléma, melyről  döntés született: a 18 év alattiak nem vásárolhatnak bizonyos típusú italokat
FOTÓ: SHUTTERSTOCK

Mi számít energiaitalnak? 

Korábbi cikkünkben részletesen megvizsgáltuk, mit rejt az energiaitalos doboz. Mint ismert, az energiaital név nem arra utal, hogy ezek az italok tényleges energiát biztosítanak – hiszen sok cukormentes változat kalóriatartalma minimális –, hanem inkább arra, hogy ideiglenesen fokozzák az éberséget és teljesítőképességet. Az „energia” tehát ebben az értelemben mentális és fizikai „pörgést” jelent, nem tápanyagbevitelből származó energiát. Ezen italok fogyasztásának hosszú távon számos káros hatása lehet – ide tartozik a rossz közérzet, hányinger, hányás, nyugtalanság, álmatlanság, szapora pulzus, remegés, magas vérnyomás, mellkasi fájdalom vagy erős szívdobogásérzés –, nem meglepő tehát, hogy a szakértők óva intenek a fogyasztásától. 

A gyermekek egészsége a társadalom jövőjének záloga, kiemelt felelősségünk, hogy biztosítsuk számukra az egészséges fejlődés feltételeit. Az elmúlt évek táplálkozás-egészségügyi tendenciái rávilágítanak arra, hogy a fiatalok körében egyre népszerűbbé váló energiaital fogyasztása súlyos egészségügyi kockázatokat hordoz – idézi a rendelet szövegét a boon.

A kormány új rendelettervezete pontosan meghatározza, mely italokra vonatkoznak a tervezett korlátozások. Nemcsak a koffeintartalom alapján döntenek, hanem figyelembe veszik más serkentő hatású összetevők jelenlétét is. Ennek értelmében tiltólistára kerülnek azok az italok, amelyek 100 milliliterenként több mint 15 milligramm koffeint tartalmaznak – kivéve, ha tej- vagy növényiital-alapú termékekről van szó.

A rendelet szerint tehát energiaitalnak számít minden olyan alkoholmentes ital, amely

  • több mint 15 mg/100 ml metil-xantint tartalmaz (ez magában foglalja a koffeint, teofillint és teobromint) vagy
  • metil-xantin mellett olyan serkentőanyagokat is tartalmaz, mint a taurin, L-arginin, ginzeng, inozitol vagy glükuronolakton.

Ezen összetételű termékeket nem vásárolhatják a 18 év alattiak, ennek megfelelően tehát tiltólistások a következő nagy márkák legtöbb termékei: 

  • Red Bull,
  • Hell,
  • Monster,
  • Guarana,
  • Watt,
  • Burn,
  • Adrenalin.

Több bennük a koffein, mégis szabadon elérhetők a fiatalok számára

A szabályozás nem terjed ki a tejalapú italokra, így a különféle kávékészítményeket – például jegeskávékat vagy tejjel kevert eszpresszókat – a 18 éven aluliak továbbra is szabadon megvásárolhatják. Pedig ezek koffeintartalma gyakran jóval magasabb, mint az energiaitaloké. Például a Hell dobozos kávéitala 100 milliliterenként 40 mg koffeint tartalmaz – ez mintegy 25 százalékkal több, mint az azonos márkájú energiaital koffeintartalma – írja a Pénzcentrum.

Az előrecsomagolt, dobozos kávéitalok esetében nem ritka, hogy a koffeintartalom eléri vagy akár meg is haladja az 50–60 mg-ot 100 milliliterenként. Ezek a termékek a csomagolásuk alapján gyakran kevésbé tűnnek serkentőnek, mégis jelentős élénkítő hatással bírnak – különösen akkor, ha valaki egyszerre több adagot is elfogyaszt belőlük. A kóláról sem szabad megfeledkeznünk: bár a koffein mennyisége jóval alacsonyabb ezekben az üdítőkben, gyakran nagyobb mennyiséget fogyasztunk belőlük, mint mondjuk kávéból. A Magyarországon forgalmazott kólafélék koffeintartalma általában 8–10 mg/100 ml között mozog, vagyis egy átlagos, 330 ml-es dobozos kóla körülbelül 30 mg koffeint tartalmaz. Ez ugyan kevesebb, mint egy energiaitalban vagy kávés italban található mennyiség, mégis veszélyes, mert sokan több dobozzal is elfogyasztanak a nap folyamán.

 

 

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.