Haszontalanság, passzivitás, motiválatlanság – sokan ismerik ezeket az érzéseket, ami már nevet is kapott. Az internetes szlengben „I feel like a potato”, azaz burgonyaszindróma az állapot neve, ami ugyan nem egy hivatalos pszichés betegség, mégis sokakat érint és egyre többen használják is magukra. Nézzük, mit is értünk pontosan a krumpliság alatt.

A krumpli jó dolog. Tápláló, sokoldalú, sütve, főzve, pürésítve minden formában működik – kivéve, amikor emberként úgy érzed magad, mint egy krumpli. Ez a furcsán bájos kifejezés – burgonyaszindróma – egyre többször bukkan fel a közösségi médiában, mémekben, és olyan helyzeteket ír le, amikor az ember úgy érzi: teljesen passzív, motiválatlan, felesleges – csak van. Mint egy krumpli. A jelenség elsőre humorosnak tűnhet, de érdemes mögé nézni, mert sokkal mélyebb érzések és lelki állapotok is meghúzódhatnak mögötte.

Burgonyaszindróma: a krumpliság egy állapot, ami ellen megpróbálhatsz tenni
Burgonyaszindróma: néha előfordul, hogy egyszerűen csak vagyunk: pont, mint egy krumpli / Fotó: Shutterstock

Mit jelent a burgonyaszindróma?

A „krumpliállapot” nem orvosi diagnózis, de nagyon is valóságos élmény. Aki így írja le magát, általában a következőket érzi:

  • nincs kedve semmihez;
  • lustának, nehézkesnek, passzívnak érzi magát;
  • haszontalannak tűnik saját maga számára;
  • nincs kedve emberek között lenni.

A krumpliság nem feltétlenül állandó, lehet egy-egy nap vagy hétköznap délután pillanatnyi állapota. De ha hosszú távon fennáll, akkor már érdemes odafigyelni rá.

Miért érezzük magunkat időnként krumplinak?

Az okok egy része teljesen hétköznapi:

  • Kimerültség: Túl sok munka, kevés pihenés után az ember egyszerűen kiég.
  • Túlterheltség: Amikor túl sok az elvárás, az agy egyszer csak lekapcsol: ilyenkor csak úgy lenni akarunk, nem gondolkodni, nem csinálni semmit. 
  • Önértékelési problémák: Van, hogy saját magunkkal vagyunk elégedetlenek, és emiatt érezzük magunkat „földhözragadt krumplinak”.
  • Szükség van egy kis szünetre: A krumpliság lehet egyfajta öngondoskodás is – egy kis leállás, amikor nem akarunk teljesíteni.
  • És néha a krumpliság csak egy vicces módja annak, hogy kifejezzük: „ma nem megy”.

Burgonyaszindróma: humor vagy figyelmeztető jel?

Sokan poénként használják: „ma csak krumpli vagyok”, vagy „nem tudok funkcionálni, ma burgonyaüzemmódban vagyok”. Ez a fajta önirónia sokat segíthet abban, hogy oldjuk a feszültséget, és megosszuk másokkal, hogy nem vagyunk a topon. Azonban ha ez az érzés túl gyakran tér vissza, vagy hónapokig tart, akkor már nem csak egy tréfás mém, hanem egy figyelmeztető jel is lehet.

A krumpliság hátterében ugyanis meghúzódhatnak:

  • enyhe depressziós tünetek;
  • kiégés;
  • önbizalomhiány;
  • társas elszigetelődés.

Ilyenkor nem elég egy jóízű vicc – szükség lehet beszélgetésre, változtatásra, vagy akár szakember segítségére is.

A krumpliság mint önvédelem 

Van, hogy a krumpliság egy védekező mechanizmus. Az ember néha épp azért lassul le, vonul vissza, mert a világ túl sok. Ez lehet tudatos döntés is: most nem akarok megfelelni, csak „lenni”. Ebben lehet valami egészséges is – ha tudatosan választjuk, és nem ragadunk benne. Ebben az esetben a krumpliállapot lehet önszeretet, pihenés, regenerálódás. Csak arra kell figyelni, hogy a kanapén ücsörgő krumpliból idővel újra aktív, célokat kereső emberré váljunk.

Mit tehetsz, ha túl régóta krumplinak érzed magad?

  • Ne bagatellizáld az érzést! Beszélgess róla – baráttal, családdal, szakemberrel!
  • Figyeld meg, mióta tart, és milyen helyzetek váltják ki!
  • Adj magadnak pihenőt, de tervezz visszatérést!
  • Keresd meg, mi hoz örömet – és kezdd el apránként ezeket beépíteni az életedbe.

 

A „krumpliság” egy olyan állapot, amit mindannyian ismerünk: fásultság, kedvtelenség, passzivitás. Az internet nyelve csak nevet adott neki. Ha néha így érzed magad, az teljesen normális. A gond akkor van, ha ebben az állapotban ragadsz. Ilyenkor érdemes komolyan venni a jelzést, és ha szükséges, szakember segítségét kérni. Bár a 21. század számtalan lehetőséget kínál a fejlődésre és önmegvalósításra, sokan – épp a túl sok inger vagy a technológiai kényelem miatt – szabadidejükben inkább tétlenségbe burkolóznak. Innen ered a „couch potato”, azaz „kanapé krumpli” kifejezés, ami azokra utal, akik idejük nagy részét passzívan, főként fekve vagy ülve töltik, szinte bármiféle fizikai aktivitás nélkül. Ez a fajta életmód sajnos nem csak a felnőtteket érinti. A legfiatalabb generáció, amely már egészen kicsi korától digitális eszközök között nő fel, szintén hajlamos a mozgásszegény, képernyő előtt töltött órákra. Már óvodás vagy kisiskolás korban is előfordul, hogy a gyerekek hosszú időt töltenek tablettel vagy telefonnal a kezükben, miközben szinte teljesen mozdulatlanok maradnak. Ez a tétlenség nemcsak fizikailag, de mentálisan is káros lehet. A kevés mozgás gátolhatja az izomrendszer fejlődését, testtartási problémákat, akár gerincferdülést is okozhat, és növelheti az elhízás kockázatát. Mivel a mozgás az agyműködés szempontjából is alapvető fontosságú, a „kanapé-életmód” rontja a koncentrációt, a tanulási teljesítményt, és hozzájárulhat kedvetlenséghez, alvászavarhoz is.

(Forrás)
 

 

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.