Az összesen 30 termékcsoporton belül több ezer termék ára lett jóval alacsonyabb, mivel az árréscsökkentés eredményeképpen az árrés 15 százalékra mérséklődik az érintett árucikkek esetében. Mind olyan, amire a legtöbb háztartásban rendszeresen szükség van.
A kormány döntése értelméből május 19., hétfőtől a nyár végéig további, összesen 30 termékkategóriára terjed ki az árréscsökkentés. Az élelmiszerek után most a háztartási cikkeket, tisztító- és tisztálkodási szereket, valamint szépségápolási termékeket is érintő árrés mérséklését az NGM az MTI-nek küldött közleményben így indokolta: a mosogatószer, a mosópor, a papír zsebkendő vagy éppen a tusfürdő esetében jelentős, több mint 30 százalékos árrés tapasztalható. Ezt az értéket lefelezték, így a megjelölt termékkategóriákba tartozó termékekre a kereskedő legfeljebb 15 százalék árrést alkalmazhat, valamint az árrés mértéke nem haladhatja meg a 2025 januárjában alkalmazott átlagos árrés mértékét – írja a Bors.
(A lista nem teljes!)
Az NGM közleménye alapján az intézkedés a drogériákra vonatkozik – mint a DM, Rossmann, Müller, Douglas, Azúr, Estée Lauder és Yves Rocher stb. –, ahol a háztartási cikkek több mint 40 százalékának értékesítése történik. A vegyeskereskedőket közvetlenül nem érinti a szabályozás, ugyanakkor a drogériák árcsökkenése miatt fokozott versenyhelyzet állhat elő. Ennek eredményeképpen szélesebb körben is csökkenhetnek az árak – illetve már csökkentek is: több jelentős kereskedelmi szereplő is mérsékelte az érintett termékek árát.
A március 17-én életbe lépett, 30 alapvető élelmiszer-kategóriára vonatkozó árréscsökkentés gyors és tartós árcsökkenést eredményezett az érintett termékek esetében – több mint 900 termék ára átlagosan több mint 19 százalékkal csökkent – idézi a Bors az NGM közleményét. A minisztérium elismételte: a kormány itt nem állt meg, az áremelések letörése érdekében eredményes tárgyalásokat folytatott a pénzintézetekkel, a biztosítókkal, továbbá a telekommunikációs cégekkel a szolgáltatói díjak befagyasztásáról. A banki díjakat a 2025. januári szintre állítják vissza, míg a biztosítók esetében a lakosság által kötött új lakásbiztosítási szerződések díjszintje nem haladja meg a 2024. december 31-i szintet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.