Ha olyan szerencsés vagy, hogy van kerted, biztosan szívesen ültetsz színes, gyönyörű virágokat. A kert kialakításakor azonban nemcsak azt kell figyelembe venni, hogy egy adott növény hogyan fog kinézni benne, hanem azt is, hogy milyen hatással van a közelében lévő más virágokra, bokrokra.

Ez különösen fontos egy olyan növény esetében, mint például az aranyvessző, ami ugyan gyönyörű a sárga virágaival, de gyorsan nő és elfoglalja a helyet a kertben.

Aranyvessző
Az aranyvessző gyakran nő parkokban, réteken és műveletlen területeken / Fotó: Shutterstock

Aranyvessző: gyönyörű és szívós növény

Az aranyvessző akár 2-3 méter magasra is megnőhet, és szép karcsú, sűrű levelű, a tövénél bokrosodó növény. Jellemzője a kis sárga virágokból álló füzér. Gyakran nő parkokban, réteken és műveletlen területeken. Igénytelen és nagyon szívós, ellenálló növény. Nehéz körülmények között is megél, és gyorsan terjed.

Miért kockázatos, ha a kertedben aranyvessző van?

Bár az aranyvessző szép látványt nyújt, és gondozására nem kell sok energiát fordítani, mégsem mindig jó választás, ugyanis invazív, így veszélyt jelenthet más növényekre. Nézzük, mit jelent ez a gyakorlatban! 

Egy növény akkor számít invazívnak, ha egy adott területen nem őshonos, de oda bekerülve gyorsan terjed, és kiszorítja az őshonos növényeket, káros hatást gyakorolva az ökoszisztémára, a mezőgazdaságra vagy akár az emberi egészségre.

Az invazív növények gyorsan szaporodnak, nem fenyegetik őket helyi kártevők és/vagy betegségek, szélsőséges körülmények között is életképesek és sokszor csökkentik a biodiverzitást, módosítják a talaj tápanyag-összetételét. Ennek eredményeképpen ha nem foglalkoznak vele, az aranyvessző elveheti az életteret más növények elől. Ez gyakran megfigyelhető az ezzel a fajjal benőtt réteken. Ilyenkor nincs más virág a környéken, mivel az aranyvessző gyorsan, hatalmas területet foglal el, és elveszi a helyet, a fényt és a tápanyagot más fajoktól.

Aranyvessző
Az aranyvessző simán átveszi az uralmat a kert fölött / Fotó: Shutterstock 

Ezekre figyelj, ha mégis aranyvesszővel díszíted a kerted

Természetesen ez nem jelenti azt, hogy a kertedben ne lehetne aranyvessző. Ha kontroll alatt tartod a növekedését, az aranyvessző szép és hasznos dísznövény! 

Ezekre figyelj: 

  • Az őshonos aranyvessző (pl. Solidago virgaurea) kevésbé agresszív és kedvezőbb a beporzók számára. 
  • Az invazív kanadai aranyvessző (Solidago canadensis) és a magas aranyvessző (Solidago gigantea) gyorsan terjedhet, ezért óvatosan kell kezelni. 
  • Napfénykedvelő, de félárnyékban is megél. 
  • Jól tűri a szárazságot, de a jó vízelvezetésű talajt kedveli. 
  • Gyors terjedése miatt érdemes elszeparált ágyásba ültetni. 
  • A rendszeres visszavágás megakadályozza a túlzott terjeszkedést és serkenti a bokros növekedést. 
  • Az elnyílt virágok levágásával csökkenthető a magok általi szaporodás. 
  • Agresszíven terjedhet gyökérsarjakkal, ezért ajánlott gyökérgátlóval körbevenni az ültetett területet. 

Miért jó, ha van a kertedben aranyvessző?

  • Vonzza a méheket, lepkéket és más beporzókat. 
  • Késő nyári-őszi virágzása miatt hasznos nektárforrás. 

(Forrás)

Kiemelt kép: Shutterstock

 

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.