A 30-30-30 diéta lényege, hogy ébredés után 30 percen belül 30 gramm fehérjét kell elfogyasztani, majd ezt követően 30 perc alacsony intenzitású mozgás következik. Az alábbiakban Dr. Hans Schmidt, a Hackensack Egyetemi Orvosi Központ bariátriai sebészeti osztályának vezetője elmagyarázza, hogyan működik ez a diéta, és azt is elárulja, mennyire hatékony.
A módszer egyik fontos része, hogy 30 gramm fehérjét kell elfogyasztani közvetlenül ébredés után – és nem véletlenül. A fehérje ugyanis nemcsak az izmaid és a csontjaid egészségét támogatja, hanem valódi zsírégető szövetséges is lehet.
A fehérje emésztése több energiát igényel, mint a szénhidráté vagy a zsíré – így már azzal is több kalóriát égetsz, ha fehérjében gazdag reggelivel indítod a napot. Emellett hosszabb ideig biztosít teltségérzetet:
A fehérje lassabban bomlik le, és segíthet mérsékelni a vércukorszint ingadozását is
– magyarázza Dr. Hans Schmidt.
Habár 30 gramm fehérje reggelire elsőre soknak tűnhet, Dr. Schmidt szerint ez egy átlagos, egészséges felnőtt számára ideális mennyiség. A legtöbb embernek napi 60–80 gramm fehérje bevitelére kellene törekednie.
Bár egy fehérjeturmix gyors megoldás lehet, sok termék tartalmaz felesleges cukrot vagy szénhidrátot is. Ha teheted, válassz természetesebb, sovány fehérjeforrásokat, ilyen például a:
Bár a kora reggeli fehérjefogyasztás eltelíti a szervezetet és a vércukorszint stabilan tartásában is segíthet, egyáltalán nem indokolt az, hogy az ébredés utáni 30 percen belül együnk. „Az időzítés nem jár jelentős előnyökkel” – mondja Dr. Schmidt.
A 30-30-30 diéta nemcsak a reggeli fehérjebevitelre helyezi a hangsúlyt, hanem arra is, hogy 30 percig alacsony intenzitású testmozgást végezzünk. De vajon tényleg számít, mikor edzünk?
„Számos tanulmány próbálta meghatározni a testmozgás legideálisabb időpontját, de egyik sem bizonyította egyértelműen, hogy létezik ilyen” – mondja Dr. Hans Schmidt. A helyes válasz inkább az, hogy rendszeresen mozogjunk – függetlenül attól, melyik napszakban.
A diéta alacsony intenzitású testmozgást javasol, amely kezdőknek vagy hosszabb kihagyás után újrakezdőknek is ideális lehet. Ilyenek például a séta vagy a jóga.
Ezek a mozgásformák nemcsak kalóriát égetnek, de javítják a hangulatot és a stresszt is csökkentik.
A Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (CDC) ajánlása szerint a felnőtteknek hetente legalább: 150 perc mérsékelt intenzitású mozgásra (pl. gyors séta, könnyed biciklizés), valamint heti két erősítő edzésre van szükségük. Ha azonban a fogyás a cél, akkor ennél több mozgás ajánlott.
A megfelelő edzésforma és mennyiség mindig egyéni: az aktuális fittségi állapottól, egészségi helyzettől és céloktól függ. Érdemes háziorvossal vagy életmód-tanácsadóval konzultálni, hogy valóban személyre szabott, fenntartható terv szülessen.
„A 30-30-30 diéta nem csodamódszer” – mondja Dr. Schmidt. „Sokan gyors megoldást keresnek, de sajnos ilyen nem létezik.” A fogyás alapja, hogy a szervezet több kalóriát használjon fel, mint amennyit beviszünk. Ezt leggyakrabban úgy lehet elérni, hogy kevesebb ételt fogyasztunk – vagy alacsonyabb kalóriatartalmú ételeket választunk –, miközben növeljük a mozgás mennyiségét. A fehérjedús reggeli és a könnyű, rendszeres testmozgás valóban segíthetnek ebben, de a legfontosabb, hogy olyan életmódbeli változtatásokat vezessünk be, amelyek hosszú távon is fenntarthatók.
Forrás: Hackensack Meridian Health
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.