Keress receptre vagy hozzávalóra

Részletes kereső

Engedtem a 25-ből! Túrós-hagymás pogácsa

Engedtem, bizony, mert a 25 deka margarin soknak bizonyult a 25 deka liszthez – márpedig a Mindmegette receptjeinek tanúsága szerint sokan így készítik a túrós pogácsát. A második kísérlet során hallatlan profizmussal írtam át a hozzávalók listáját: a margarinadag csökkentése mellett hozzácsaptam például egy nagy fej reszelt hagymát, újdonsült szerelmem, tönkölyliszt is került bele, na meg élesztő. :)

Első, 25-ös kísérletem felejthető eredményt hozott: túl zsíros lett a tészta, és nehezen sült át a pogi, bár szerencsére azért ehető maradt. Nem tudom, mit ronthattam el... A mindmegettés receptek hozzászólói szerint például nincs szükség sem sütőporra, sem élesztőre, míg mások ragaszkodnak hozzá. Először magam is „mezítlábasan” készítettem, aztán csatlakoztam az élesztőpártiak táborához. Nem bántam meg. A hagymával való dúsítást sem. :)

Nos akkor kiskötényt felkötni, tessenek megismerkedni a Pistuc-féle túrós-hagymás pogácsával!

Hozzávalók 2,5 gáztepsire való mennyiséghez:
- 1 nagy fej vöröshagyma
- pici étolaj
- 20 dkg finomliszt
- 10 dkg teljes kiőrlésű tönkölyliszt
(ha nincs, akkor a finomliszt adagja 30 dkg)
- 1 cs. szárított élesztő
- 2 teáskanál só
- őrölt feketebors ízlés szerint
- 20 dkg puha margarin vagy vaj
- 25 dkg félzsíros tehéntúró

A pogácsák kenéséhez:
- 1 tojássárgája

Szükséges konyhatechnikai eszközök :)
- Citromreszelő
- Kislábos
- Krumplinyomó
- Konyhai mérleg
- Nagyobb keverőtál
- Gyúródeszka, nyújtófa
- 3 cm-es pogácsaszaggató
- Gáztepsi
- Sütőpapír
- Kenőtoll

Hogy lesz ebből pogácsa?

Kézbe veszünk egy szép nagy vereshagymát. Lehéjazzuk, citromreszelőn lereszeljük, majd kislábosban kevés olajon néhány percig pirítjuk. (Kóstoljuk meg, hogy nem keserű-e! – egyre gyakrabban találkozom keserű, sőt pirítás közben megzöldülő vörös- és fokhagymával...) Ha nagyon folyós (vizes) maradna, leszűrjük. Félretesszük hűlni.

Mély edényben egymásra öntjük a kétféle lisztet, a porélesztőt, a sót és a feketeborsot. Elegyítjük, majd elmorzsoljuk a puha margarinnal. Hozzáadjuk a krumplinyomón áttört túrót, a hagymareszeléket, és csinos cipót gyúrunk a tésztából. Legalább három órára, de inkább fél napra a hűtő leghidegebb polcára tesszük (célszerű sütés előtti este elkészíteni). Aztán iszunk egy fröccsöt, elmosogatunk, és a reklám után visszajövünk. :)

Másnap(osan) :)

Kojak-kobakra hajazó cipónkat a hűtőből kivéve jól átgyúrjuk, és rétesliszttel megszórt (ez jobban érdesít) gyúródeszkára gurítjuk, majd ugyancsak belisztezett sodrófával kisujjnyi vastagra nyújtjuk. Három (esetleg négy) centiméter átmérőjű pogácsaszaggatóval kiszaggatjuk, a tésztasorját újra összegyúrjuk, nyújtjuk és szaggatjuk, míg csak el nem fogy az alapanyag.

Közben begyújtjuk a sütőt is. Jó forróra, 230-240 fokra állítsuk – azt olvastam, a pogácsákat gyorsan kell sütni, hogy ne száradjanak ki.
Ezután két (de akár három) rétegben sütőpapírt terítünk a nagy gáztepsibe, és egymástól 1-1 cm-re elrendezzük benne a pogácsákat (már amennyi belefér). Felvert tojássárgájával megkenjük a tetejüket, majd a sütő középső sínén betoljuk a tepsit.
 

Kisült-e már a pogácsom?

Nem tagadom, kritikus percek következnek, de a pogácsák sütése már csak ilyen. El kell találnunk ugyanis azt az 1-2 perces intervallumot, amikor a pogácsa már ropogósra sült, de az alja még nem égett meg. Ez utóbbi elkerülését nagyban segíti a többrétegű sütőpapír, de azért legyünk résen. Én kereken 30 percig sütöttem a pomogácsokat, de a mi Vestánk a lightosan tüzelő sütők közé tartozik, másutt akár 15 perc alatt is megsülhet.

Némi támpont: szép piros legyen a pogácsák teteje, az aljuk erősen sötétbarna, és ropogjon, mikor megkóstoljuk. Egyébként az sem tragédia, ha megég: fűrészfogú késsel szépen lekapargatható az égett réteg.

Most kéne abbahagyni...

Pogácsánk kitűnő sör- vagy borkorcsolya, vendégváró falat, nasi. Ízben sokat köszönhet a hagymának, de nem kizárt, hogy továbbfejlesztem – persze csak annyira, hogy meg lehessen különböztetni másik kreálmányomtól, a paprimákos pogácsától. A túrós-hagymásnál egyébként szintén alkalmazható a frissítő fogás, ha netán nem fogyna el azonnal: ez pedig a félperces mikrózás.

Érdemes sportnapra időzíteni e pogácsa sütését, mivel nagyon eteti magát: én húsznál csaptam a mancsomra, és nem sokkal később gyorsan feltekertem párszor a Gellért-hegyre, elégetendő a kalóriákat. Amitől persze újra éhes lettem - nem folytatom a sztorit... Önök viszont folytassák, és számoljanak be Pistucnak, hogy sikerült a túrós-hagymás. Tanácsaikat, javaslataikat a hozzászólások között várom.

Ezek is érdekelhetnek