Keress receptre vagy hozzávalóra

Részletes kereső

Életerő csírákból

default user icon
HR
A hihetetlenül egészséges és meglepően finom csírákat ehetjük szendvicsbe pakolva, salátákba, joghurtba keverve, vagy egyszerűen köretekre szórva. Készíthetünk belőlük szendvicskrémeket, felhasználhatjuk levesek, töltelékek, köretek formájában.

A csírázó magban lezajló kémiai folyamatok egy hatalmas enzimgyárat hoznak működésbe. A növény egész növekedése folyamán ekkor a legnagyobb az enzim tartalom. És valóban, a magvak csírájában igen sokféle, létfontosságú vitamin, teljes értékű fehérje és ásványi anyag tárolódik úgynevezett előemésztett formában, mely könnyen és hatékonyan felszívódik a szervezetben.

A magok gazdag beltartalma az emberi szervezetben lezajló anyagcsere során is fokozza az enzimek termelését, ezáltal serkenti a vérkeringést. A száraz magokra viszonylag lassú anyagcsere jellemző, de amint megnedvesíted őket, hatalmas változások indulnak el bennük. Csupán két olyan anyag van, amit a mag kívülről vesz fel a csírázás folyamán: a víz és az oxigén.

Csíráztatható magvak:

gabonafélék: búza, árpa, rozs
hüvelyesek: lencse, bab, borsó
olajos magvak: napraforgó, lenmag, tökmag
füvek, fűszernövények: mustár, zsázsa, hajdina

A csíráztatás

Bár már sok üzletben kaphatóak előre kicsíráztatott magvak, mivel nem bonyolult dolog és nem vesz igénybe sok időt, akár otthon is nevelgethetünk csírákat a konyhádban. Naponta két alkalommal kell 1-2 percet foglalkoznunk vele, és 3–4 nap múlva már ehetjük is a termést.

- A legegyszerűbb és legpraktikusabb módja a csíráztatásnak, ha beruházunk egy csíráztató tálat - de használhatunk a csíráztatáshoz széles szájú befőttes üveget, szitát vagy szűrőt is.

- Válasszunk a csíráztatáshoz megfelelő minőségű magvakat. Válogassunk ki a törött vagy repedt magokat. Csak vegyszermentes gabonát válasszunk, melyek gyógynövény-, bio- és élelmiszerboltokban kaphatók. Sok esetben nem csak a csávázott vetőmag, hanem a piacon vásárolt mag okozhat komoly problémákat, mivel ezeket vegyszerekkel kezelik a penészesedés és a rovarok ellen.

- A kívánt mennyiségű, átválogatott magot folyó víz alatt mossuk át.

- Öntsünk rá annyi langyos vizet, hogy ellepje.

- Az áztatás során a magok eredeti méretük többszörösére dagadnak. Az áztatási idő függ a magtól, célszerű a csomagoláson feltüntetett óraszámot alapul venni. Gabonaféléket általában 12 órán át, apróbb magvakat 4–6–8 órán át, a vastagabb héjú, olajos magvak esetében kb. 1 napon át célszerű áztatni, annyi vízzel, amennyi ellepi a magot. Nyáron ennél kevesebb idő is elég lehet.

- Tartsuk a magokat sötét helyen, meleg szobahőmérsékleten.

- Az áztatás után újra öblítstük le a magokat langyos vízzel, majd helyezzük őket a lyukas tálakba. A legalsó, zárt tálban legyen víz, erre tegyük rá a magokkal a lyukas tálakat.

- Vigyázzuk a magokra, hogy be ne penészedjenek, ezért mindennap öblítsük le őket reggel és este is hideg vagy langyos folyóvíz alatt, majd alaposan csöpögtessük le róluk a vizet, mert ha a víz megáll a csírák alatt, rothadásnak indulhatnak. Ha egy nap kimarad, még nem károsodnak, de 2 nap után már elkezdenek penészedni!

- A csíráztatás megkezdése után kb. 3 nappal látható az eredmény. Ha a levegő nagyon meleg és száraz, öblítsük hosszabban és gyakrabban a magokat.

- Ha kicsíráztak a magok, öblítsük le őket utoljára, próbáljuk eltávolítani a maradék maghéjakat, majd csöpögtessük le.


Sötétben a csírák világos színűek lesznek és B2 vitaminban gazdagok, világos helyen pedig zöldek és több C-vitamin lesz benne. A learatott termést tartsd műanyag zacskóban vagy üvegben, így friss marad a csíra. A hűtőben lassan tovább fejlődik még.

Csíratippek és receptek

Legjobb, ha nyersen fogyasztod a csírákat, felhasználásuknál ez a legfontosabb alapelv. Köztudott, hogy főzéskor a vízben oldódó vitaminok, illetve az emésztést segítő értékes enzimek tönkremennek.

Ha jobban szereted a csírák zöld részét, akkor meg kell várni, amíg a növény eléri a három-négycentis magasságot. Felvagdalva rászórhatod vajas rozskenyérre, vagy belekeverheted levesbe és főzelékekbe is.

Megszárítva és kávédarálóban lisztté őrölve tésztákat is süthetsz belőle.

Hozzávalók: 2 csésze búzacsíra, 2 csésze napraforgómag-csíra, 3 almafelkockázva, 2 karikára vágott banán, 1 pohár joghurt, fél pohár mazsola, 1 evőkanál citromlé

Elkészítés: Az egészet összekeverve azonnal fogyaszthatjuk.

Paradicsomos gombasaláta zsázsacsírával

Hozzávalók: 25 dkg gomba, 4 db paradicsom, 1 fej tavaszi vöröshagyma, 1 evőkanál citromlé, 2 dl joghurt, 1 teáskanál méz, 1 csipetnyi bors, 3 evőkanál zsázsacsíra, kevés dió

Elkészítés: A gombát, a meghámozott paradicsomot, valamint a hagymát vágjuk kockára és keverjük össze. A fennmaradó hozzávalókból készítsünk salátaszószt. Ha kész, öntsük a paradicsomos gombára, és a tetejét hintsük meg darált dióval.

Fokhagymás padlizsán

Hozzávalók: 1 padlizsán, 2 tányér rozscsíra, 1 gerezd fokhagyma, só, 2 evőkanál, olaj

Elkészítés: A megsült padlizsánt hámozzuk meg, majd hosszában vágjuk szét. A rozscsírát daráljuk meg, ízesítsük fokhagymával, sóval és olajjal. Öntsük a padlizsánra, és melegen tálaljuk.

Sajtos-babcsírás makaróni

Hozzávalók: 2 evőkanál olaj, 1 nagy fej vöröshagyma, 1 fej fokhagyma, 5 dkg párolt babcsíra, 10 dkg makaróni, 4 evőkanál tejföl, 10 dkg sajt, 1/2 teáskanál mustár

Elkészítés: Pároljuk meg olajon a kockára vágott vöröshagymát és a szétnyomkodott fokhagymát, ha megpuhult, adjuk hozzá a babcsírát, tegyük félre. Főzzük meg a makarónit sós vízben, keverjük össze a tejföllel, a reszelt sajttal és a mustárral, végül adjuk hozzá a hagymás babcsírát. 

Ezek is érdekelhetnek

Friss