Egészséges

Komoly hibát vétesz, ha egyszerre veszed be a vitaminjaidat - ezeket a kombinációkat kerüld!

Shutterstock
A vitaminok a mindennapi életünk részévé váltak – ezekkel segítünk a szervezetünknek, hogy minden szükséges tápanyagot megkapjon. De ez csak akkor igaz, ha megfelelően szedjük őket.

Aki gyógyszert szed, jól tudja, hogy nem szabad alkoholt fogyasztani rájuk, egyes gyógyszerek éhgyomorra hatékonyabbak, míg másokat étkezés közben vagy utána kell bevenni. De mi a helyzet a vitaminokkal? Csak kevesen tudják, hogy ezeknél sem mindegy, mikor és mivel vesszük be őket. Arra is figyelni kell, melyik vitamint mivel kombináljuk – a nem megfelelő párosítás akár problémákat is okozhat.

Problémákat okozhatnak a vitaminok, ha nem jól szedjük
Problémákat okozhatnak a vitaminok, ha nem jól szedjük
FOTÓ: SHUTTERSTOCK

Bajt is okozhatunk a vitaminokkal

Sokan igyekeznek gyorsan túl lenni a vitaminok bevételén, ezért amikor eszükbe jut, egyszerre bekapják az összeset. A laikus azt gondolhatja, hogy „úgysem árthat – hiszen csak vitamin”. Ez a gondolat azonban téves. A táplálékkiegészítőknél is oda kell figyelni arra, hogy melyiket mikor és mivel vesszük be. A Life.hu összegyűjtötte azokat a kombinációkat, amelyeket nem ajánlott együtt alkalmazni.

B12-vitamin és C-vitamin

Nem szerencsés ezeket egyszerre bevenni, mivel a C-vitamin savas közeget hoz létre, ami nagy dózisban egyszerűen lebontja a B12-vitamint, mielőtt az kifejthetné jótékony hatását. Egy könnyen megjegyezhető szabály segíthet: az ABC-szabály. Az ábécé sorrendje alapján először a B12-vitamint, majd néhány óra múlva a C-vitamint vegyük be.

Kalcium és magnézium

Ha nagy dózisban egyszerre szedjük be a kalciumot és a magnéziumot, az puffadást és hasmenést okozhat. Ennek oka, hogy a két ásványi anyag „versenyez” a bélben a felszívódásért. A kellemetlenségek elkerülése érdekében érdemes legalább két órát várni a kétféle készítmény bevétele között.

Vas és D-vitamin

Mindkettő elengedhetetlen az egészséghez, azonban a D-vitamin csökkentheti a vas felszívódását. Éppen ezért nem ajánlott együtt szedni őket – legalább két órás különbséggel, vagy akár külön napszakban (pl. egyik reggel, másik este) érdemes bevenni.

Zsírban oldódó vitaminok

Sokan úgy gondolják, hogy nem baj, ha egyszerre veszik be a zsírban oldódó vitaminokat – „úgyis felszívódik”. Ez sajnos nem teljesen igaz. Ha egyszerre szedjük be őket, gyengülhet a felszívódásuk, így mintha be sem vettük volna. Érdemes őket külön időpontokban, megfelelő zsírtartalmú étkezés mellett szedni, hogy mindegyik ki tudja fejteni a hatását.

Cink és vas

Ezt a két ásványi anyagot több okból sem ajánlott együtt bevenni. A cinket éhgyomorra, míg a vasat étkezés közben célszerű szedni, már ez is ellentmondást okoz. Ráadásul a vas gátolja a cink felszívódását, ezért legalább néhány óra különbséget érdemes tartani közöttük.

Mi a helyzet a multivitaminokkal?

Jogosan merül fel a kérdés: ha ennyi mindent nem szabad együtt szedni, mi a helyzet a multivitaminokkal? Ezeket szakértők állítják össze, a bennük lévő anyagokat úgy kombinálják, hogy azok ne zavarják egymás felszívódását. Azonban két különböző multivitamint nem ajánlott párhuzamosan szedni, mert az összetevőik egymás hatását gyengíthetik.

 

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.