A koronavírus-járvány idején a futárok a már kifizetett rendelést az ajtó előtt hagyták, így nem is kellett senkivel sem érintkeznie az éhes otthoniaknak. Kényelmes és biztonságos megoldás, amihez könnyű hozzászokni. Sokan ma már nemcsak az ételt, hanem a bevásárlást is online rendelik, a különféle házhozszállításos cégek ugyanis gyorsan dolgoznak és jó minőségű árut hoznak ki, de ami a legfőbb, hogy megspóroljuk a sorban állást, nem kell elviselni a tömeget a boltban.
Önkiszolgáló pénztárak már a járvány előtt is működtek több boltban is Magyarországon, de a felfutásuk a COVID utáni időszakban vált látványossá. Ma már nincs olyan nagy élelmiszerlánc az Aldi kivételével, ahol ne működne önkiszolgáló pénztár, ráadásul egyes korosztályok jobban is szeretik ezeket, mint a hagyományos, élőerőt igénylő kasszákat. Az önkiszolgáló rendszer előnye, hogy a vásárló a saját tempójában haladhat, van idő elpakolni, és nem kell senkivel sem beszélgetni, kapcsolatba lépni. Épp ez lehet azonban a baj.
Az introvertált emberek számára kényelmesebb, ha valamit online tudnak megrendelni vagy ha vásárlás és fizetés során nem kell idegenekkel beszélgetni, nem kell tőlük segítséget kérni. Sokszor egy stresszes, fárasztó nap után sincs az embernek kedve másokkal jópofizni, csak túl akarunk lenni a vásárláson. A társas interakciók számának drasztikus csökkenése vagy ennek totális hiánya azonban hosszú távon komoly gondokat is okozhat egy friss tanulmány szerint.
Taylor Nicole West szociálpszichológus egy friss tanulmányban azt vizsgálta, hogy milyen hatással van az emberre az idegenekkel való interakció. Az eredmény meglepő, ugyanis bármennyire is ágállunk az ellen, hogy számunkra ismeretlen emberekkel kelljen beszélgetni, kimutatható a pozitív érzelmi hatása a társas interakciónak, feltéve, ha az mindkét fél számára pozitív élmény. A pozitív rezonancia pszichológiai löketet ad, javul a kedélyállapotunk, energikusabbnak érezhetjük magunkat – olvasható a HuffPost cikkében.
Az életünk során rengeteg emberi kapcsolatot létesítünk. Legyen szó a családtagjainkról, az iskolatársakról és a tanárokról, a munkahelyi kollégákról vagy a barátainkról, mindenkihez erősebb vagy épp gyengébb kötelék fűz minket. A mentális egészségünk érdekében is szükség van ezekre a kapcsolatokra, társas érintkezésekre, hiszen így érezhetjük azt, hogy nem vagyunk egyedül, hogy egy közösség részét képezzük.
Ezt az érzést erősíthetik az olyan, látszólag jelentéktelen kapcsolatok és érintkezések, mint egy telefonos beszélgetés az ügyfélszolgálatos kollégával, a pénztárosnak való köszönés vagy a futárral folytatott pár szavas kommunikáció. Jack Lam szociológus szerint nem kell hosszú, mély diskurzust folytatni a baristával, a pincérrel vagy a futárral.
Már az is segítheti a pozitív rezonanciát, ha egyszerűen a másik ember szemébe nézünk és úgy köszönjük meg akár a kávét, akár a vásárlást. Ezzel a pillantással kifejezzük, hogy a másik ember is létezik.
Az online vásárlás, az önkiszolgáló kasszák használata, azaz a gyenge kapcsolatokat jelentő társas interakciók totális leépítése és kiszorítása a mindennapjainkból hosszú távon felerősítheti az elszigetelődés érzését, ezáltal fura mód csökkenhet a biztonságérzetünk.
A HuffPost cikkében megszólaló szakértők szerint nem a társas interakciók száma, hanem azok minősége számít. Ez azt jelenti, hogy ha aznap már volt egy-két kellemes élményünk akár a tömegközlekedés során, akár a pékségben, akár a postán, akkor nem fog romlani a mentális egészségünk, ha mégis használjuk az önkiszolgáló kasszát a boltban. Nem ajánlott túlzásba esni, azaz mindent online intézni és teljesen elkerülni a társas interakciókat, mert ha már fiatalon leépítjük a kapcsolati hálót, idősebb korunkra nehezebb lesz visszaépíteni.
Az idő előrehaladtával amúgy is csökken az erős kapcsolataink száma, és akikkel mégis kapcsolatban maradunk, azoknak nagyon hasonló az érdeklődési köre. A szakemberek azt javasolják, hogy a mentális egészségünk védelme érdekében muszáj kilépni a látszólagos biztonságot jelentő buborékból. Új emberek megismerésével bővülhet az érdeklődési körünk, megismerhetünk új dolgokat, kialakulhatnak új hobbik, változhat a véleményünk, és ez mind hozzájárul a szellemi frissességhez, a jó hangulathoz és energiával tölt fel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.