A nők életében általában a negyvenes-ötvenes éveikben bekövetkező hormonális változás egy természetes biológiai folyamat, ugyanakkor sok kellemetlen tünettel jár. A menopauza tipikus kísérői a hőhullámok, a hangulatingadozás és az alvászavar. Ezek alaposan megnehezítik a mindennapokat, de egy-két életmódbeli változtatás segít átvészelni ezt az időszakot.

A nők életében természetesen jelen lévő menopauza a termékeny évek végét jelzi. Általában 45 és 55 éves kor között kezdődik, de ez egyénenként eltérő lehet. A hormonális ingadozások, különösen az ösztrogén és a progeszteron szintjének csökkenése számos tünetet okozhat, például hőhullámokat, éjszakai izzadást, alvászavarokat, hangulatingadozásokat, csökkent csontsűrűséget és a bőr változásait. Bár ezek a változások kellemetlenek lehetnek, számos természetes megoldás létezik a tünetek enyhítésére, beleértve az egészséges táplálkozást, a rendszeres testmozgást, a stresszkezelést és bizonyos hormonpótló terápiákat. Cikkünkben a menopauza és az alvás kapcsolatát vizsgáljuk, és hoztunk néhány tippet, amelyek segítenek, hogy a hormonális változás ellenére is a lehető legpihentetőbb legyen az éjszaka. 

menopauza
A menopauza több kellemetlen tünettel járó változás, de ezek részben kezelhetők 
FOTÓ: SHUTTERSTOCK

A menopauza okozta változások

A változókor három fő szakaszra osztható. Kezdete a perimenopauza, amely során a menstruáció rendszertelenné válik és a hormonális változások megkezdődnek. Ezt követi maga a menopauza, amely akkor állapítható meg bizonyosan, ha a menstruáció legalább 12 egymást követő hónapban kimaradt. Végül a posztmenopauza, amely a menopauza utáni időszakot jelenti. A változókorba lépő nők 40-69%-a tapasztal alvási zavarokat – derül ki a Menopause nevű folyóirat 2024-ben végzett kutatásából. Az eredmények azt mutatják, hogy ennek két oka lehet. 

  1. Gyakran az egyéb tünetek okozzák a rendszeres ébredést. 
  2. A hormonváltozás befolyásolja az alvásért felelős melatonin termelődését. 

A jó hír azonban, hogy lehet tenni ellene, és nem csak az elalvás elősegítő készítmények nyújthatnak megoldást. 

Alvás és menopauza

A menopauza idején az ösztrogén és a progeszteron szintje csökken. Ez egyrészt olyan tüneteket idéz elő, amelyek megzavarhatják az alvást (hőhullámok, alvási apnoé, nyugtalan láb szindróma), másrészt maga a hormoncsökkenés is kihat az alvásra, általános álmatlansághoz vezethet, mivel az ösztrogén segít a szervezetnek szabályozni a cirkadián ritmust, ami fontos a nyugodt éjszakai pihenéshez. A progeszteronnak pedig enyhe nyugtató hatása van – „pihentető hormonnak” is nevezik –, és a melatonin termelődését is serkenti. 

Ezekkel a változásokkal szemben szerencsére nem vagyunk tehetetlenek, bár tény, hogy nem mindenki esetében hatásosak egyformán az életmódbeli változtatások. Lássuk, mit tehetünk a jobb alvásért. 

1. Alvási higiénia

Az alvási higiénia magában foglalja mindazokat a dolgokat, amelyeket mi magunk megtehetünk a nyugodtabb éjszakai pihenés érdekében. Ide tartozik például, hogy legalább két órával lefekvés előtt kerüljük a képernyőhasználatot, de a délutáni kávéfogyasztást, valamint az alkohol mennyiségét is ajánlott mérsékelni. A hálószoba legyen sötét, hogy a fényhatások ne zavarják az alvást, valamint célszerű hűvösen tartani a helyiséget. 

Az ideális hőmérséklet alváshoz körülbelül 18 fok. 

2. Az agy kondicionálása

A pszichológiában alkalmazott módszertan, az úgynevezett kognitív viselkedésterápia alkalmazásával is javítható az alvás minősége. Az álmatlanság elleni technikák közé tartozik az ágyban töltött idő korlátozása (csak alvásra használjuk), ami azt a célt szolgálja, hogy az alvási inger felgyorsuljon. Ezt a módszert használják a szorongás oldására is, így az alvással kapcsolatos negatív gondolatok újrakeretezésére is alkalmas. Ezenkívül a különböző relaxációs technikák, például a mindfulness és a meditáció gyakorlása is segíthetnek. 

3. Hormonterápia

A tünetek erősségétől függően különböző kiegészítő hormonok szedését is javasolhatja az orvos. Ezek segíthetnek a menopauza legtöbb mellékhatásának enyhítésében, így elősegítve a nyugodtabb és pihentetőbb alvást. A gyógyszeres kezelés mellett vagy helyett különböző gyógynövények is segíthetnek – hogy ezek közül melyiket tartják a legjobbnak, azt korábbi cikkünkből megtudhatod. 

A menopauza során jelentkező hormonális változások tehát jelentős hatással lehetnek az alvás minőségére, de megfelelő életmódbeli változtatásokkal enyhíthetők a kellemetlen tünetek. A kiegyensúlyozott étrend, a rendszeres mozgás és a relaxációs technikák mind hozzájárulhatnak a pihentetőbb éjszakákhoz. Ha az alvászavarok tartósan fennállnak, érdemes szakemberhez fordulni a személyre szabott kezelés érdekében.

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.