Melatonin vagy magnézium – Mi segíthet, ha nem tudsz elaludni?

Szakértők szerint legalább hét órát kellene aludni egy egészséges felnőttnek, de persze ezt sok minden befolyásolhatja. Ami tény: egyre több ember számol be arról, hogy gondjai vannak az elalvással. Ilyenkor először magnézium vagy melatonin szedése jön szóba. Hogy miért? A magnézium többek között segíti az ideg- és izomműködést, a vérnyomás szabályozását, a vércukor szinten tartását, és segít ellazulni, ami javíthatja az alvást. A melatonin egy hormon, amelyet az agy a sötétség hatására termel és amely segít a természetes elalvásban. Táplálék-kiegészítő formájában nagy segítség lehet azoknak, akik szeretnének pihentetőbben aludni. Nézzük részletesebben, melyik miért jó választás!
A melatonin az egyik leggyakrabban használt és széles körben tanulmányozott alváskiegészítő. Közvetlenül befolyásolja az alvás-ébrenlét ciklust, és nagyon kevés mellékhatása van, így valószínűleg jobb választás az alvásminőség szempontjából, mint a magnézium – az elérhető adatok ugyanis vegyesek arra vonatkozóan, hogy a magnézium segít-e az alvásban . Egyes tanulmányok összefüggésről számolnak be a több magnéziumbevitel és a jobb alvásminőség között, míg mások nem bizonyítottak semmilyen előnyt.
Mi a cirkadián ritmus?
A belső biológiai óránk, amely 24 órás ciklusokban szabályozza a szervezet fiziológiai folyamatait, például az alvás-ébrenlét ciklust, a hormontermelést, a testhőmérséklet változásait és az anyagcserét. A cirkadián ritmust az agyban található hipotalamusz egyik része, a szuprakiazmatikus mag (SCN) irányítja. Ez a napfényhez és egyéb külső tényezőkhöz igazodik. A fény a legfontosabb szabályozója, mivel az jelzi a testnek, hogy ébren kell maradni, míg a sötétség az alvási hormon, a melatonin termeléstermelését indítja be, ami álmosságot okoz.
Ha a cirkadián ritmus jól működik, akkor:
Ha a cirkadián ritmus felborul, az álmatlansághoz, fáradékonysághoz, koncentrációs problémákhoz, súlygyarapodáshoz és akár krónikus betegségekhez is vezethet.
A melatonin segít szabályozni a cirkadián ritmust, azaz a szervezet belső óráját. Segít ébren tartani a nap folyamán, és felkészít a pihenésre, ha sötétedik. Az idő múlásával a szervezet egyre kevesebb melatonint termel – valószínűleg ez az oka annak, hogy az idősebbek kevesebbet alsznak. Amikor besötétedik, az agy több melatonint termel, és arra utasítja a szervezetet, hogy pihenjen. Ha éjszaka fénynek vagy kitéve, a szervezet kevesebb melatonint termel, ami megnehezíti az elalvást. A természetes napfény mellett a képernyők és az okostelefonok fénye is aktiválhatja ezt a reakciót, és csökkentheti a természetes melatonintermelést.
A magnézium nem befolyásolja közvetlenül a szervezet alvás-ébrenlét ciklusát, de a kutatások szerint elősegítheti az alvást és a relaxációt. A magnézium aktiválja a gamma-amino-vajsavat (GABA), egy neurotranszmittert, amely megnyugtatja az agyat. A GABA termelés fokozása enyhítheti a stresszt és segít ellazulni, így könnyebb az elalvás és pihentetőbb az alvás. A magnézium segít ellazítani az izmokat és a testet, ami megkönnyíti az elalvást is. Csökkentheti a kortizol szintjét is, ami egy stresszhormon. A kortizolszint csökkenése megnyugtathatja az idegrendszert és javíthatja az alvást.
A magnézium azt is befolyásolja, hogy szervezet milyen mértékben termeli a melatonint. A magnézium ugyanis javítja a szerotonin N-acetiltranszferáz, a melatonin termeléséhez szükséges enzim aktivitását.
Természetes módszerek az alvás javítására
(Kiemelt fotó: Shutterstock)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.