Folyton fáradt vagy, mert keveset alszol és nem érzed kipihentnek magad? Ilyenkor a legtöbben vagy magnéziumot, vagy melatonint szednek – mindkettő olyan étrend-kiegészítő, amely segíthet az alvás minőségének javításában. Hogy mikor melyiket érdemes választani, cikkünkből kiderül.

Szakértők szerint legalább hét órát kellene aludni egy egészséges felnőttnek, de persze ezt sok minden befolyásolhatja. Ami tény: egyre több ember számol be arról, hogy gondjai vannak az elalvással. Ilyenkor először magnézium vagy melatonin szedése jön szóba. Hogy miért? A magnézium többek között segíti az ideg- és izomműködést, a vérnyomás szabályozását, a vércukor szinten tartását, és segít ellazulni, ami javíthatja az alvást. A melatonin egy hormon, amelyet az agy a sötétség hatására termel és amely segít a természetes elalvásban. Táplálék-kiegészítő formájában nagy segítség lehet azoknak, akik szeretnének pihentetőbben aludni. Nézzük részletesebben, melyik miért jó választás!

Az alvászavarok ellen először meg lehet próbálni magnéziumot vagy melatonint szedni / Fotó: Shutterstock 

Melatonin vagy magnézium – melyik jobb?

A melatonin az egyik leggyakrabban használt és széles körben tanulmányozott alváskiegészítő. Közvetlenül befolyásolja az alvás-ébrenlét ciklust, és nagyon kevés mellékhatása van, így valószínűleg jobb választás az alvásminőség szempontjából, mint a magnézium – az elérhető adatok ugyanis vegyesek arra vonatkozóan, hogy a magnézium segít-e az alvásban . Egyes tanulmányok összefüggésről számolnak be a több magnéziumbevitel és a jobb alvásminőség között, míg mások nem bizonyítottak semmilyen előnyt. 

Mi a cirkadián ritmus?

A belső biológiai óránk, amely 24 órás ciklusokban szabályozza a szervezet fiziológiai folyamatait, például az alvás-ébrenlét ciklust, a hormontermelést, a testhőmérséklet változásait és az anyagcserét. A cirkadián ritmust az agyban található hipotalamusz egyik része, a szuprakiazmatikus mag (SCN) irányítja. Ez a napfényhez és egyéb külső tényezőkhöz igazodik. A fény a legfontosabb szabályozója, mivel az jelzi a testnek, hogy ébren kell maradni, míg a sötétség az alvási hormon, a melatonin termeléstermelését indítja be, ami álmosságot okoz. 

Ha a cirkadián ritmus jól működik, akkor: 

  • jobban alszunk és kipihentebbek vagyunk;
  • hatékonyabb az anyagcserénk és az emésztésünk;
  • jobban működik az immunrendszerünk;
  • jobb a hangulatunk és a mentális teljesítményünk.

Ha a cirkadián ritmus felborul, az álmatlansághoz, fáradékonysághoz, koncentrációs problémákhoz, súlygyarapodáshoz és akár krónikus betegségekhez is vezethet.

Így befolyásolja a melatonin az alvást

A melatonin segít szabályozni a cirkadián ritmust, azaz a szervezet belső óráját. Segít ébren tartani a nap folyamán, és felkészít a pihenésre, ha sötétedik. Az idő múlásával a szervezet egyre kevesebb melatonint termel – valószínűleg ez az oka annak, hogy az idősebbek kevesebbet alsznak. Amikor besötétedik, az agy több melatonint termel, és arra utasítja a szervezetet, hogy pihenjen. Ha éjszaka fénynek vagy kitéve, a szervezet kevesebb melatonint termel, ami megnehezíti az elalvást. A természetes napfény mellett a képernyők és az okostelefonok fénye is aktiválhatja ezt a reakciót, és csökkentheti a természetes melatonintermelést.

  • A melatonin egyben antioxidáns is, ami segít megszabadítani a szervezetet a sérült sejtektől és az oxidatív stressztől. Egyes kutatások szerint az antioxidánsok javíthatják az alvás minőségét, és segíthetnek megelőzni vagy kezelni az alvást befolyásoló betegségeket.
  • A melatonin étrend-kiegészítő formájában hasznos lehet azoknak, akik jet lag-ban szenvednek, vagy akiknek gondja van az elalvással és a rendszeres ébredéssel. Segíthet az alvás-ébrenlét zavaraiban szenvedőknek is, mint például a narkolepszia (egy olyan állapot, amely hirtelen nappali álmosságot és elalvási rohamokat okoz). Nincs elegendő bizonyíték annak bizonyítására, hogy a melatonin képes kezelni a krónikus álmatlanságot, bár rendszeres szedése hasznos lehet az alvás-ébrenlét ciklus normalizálásában.

Így szedd a melatonint

  • A melatonin legfeljebb 8 milligramm adagban legfeljebb hat hónapig biztonságos felnőtteknél. Gyermekeknél a melatonint gyakran napi 3 milligrammos adagban használják három hónapig. A legjobb, ha lefekvés előtt 1-2 órával veszed be – de mindenképpen egyeztess erről a háziorvosoddal!
  • A melatonin szedése nem ajánlott legyengült immunrendszer esetén. Lehetséges mellékhatásai közé tartozik az álmosság, a fokozott éjszakai vizelés, a fejfájás, a szédülés, valamint rémálmok és izgatottság is előfordulhat.
  • Természetes melatoninforrások: diófélék, a fűszernövények, a rizs, a tojás, a lazac, a szőlő és a fanyar cseresznye .
Figyelj a táplálkozásodra, hiszen vannak olyan élelmiszerek, amelyet segítik a nyugodt, pihentető alvást / Fotó: Shutterstock

Hogyan befolyásolja a magnézium az alvást?

A magnézium nem befolyásolja közvetlenül a szervezet alvás-ébrenlét ciklusát, de a kutatások szerint elősegítheti az alvást és a relaxációt. A magnézium aktiválja a gamma-amino-vajsavat (GABA), egy neurotranszmittert, amely megnyugtatja az agyat. A GABA termelés fokozása enyhítheti a stresszt és segít ellazulni, így könnyebb az elalvás és pihentetőbb az alvás. A magnézium segít ellazítani az izmokat és a testet, ami megkönnyíti az elalvást is. Csökkentheti a kortizol szintjét is, ami egy stresszhormon. A kortizolszint csökkenése megnyugtathatja az idegrendszert és javíthatja az alvást.

A magnézium azt is befolyásolja, hogy szervezet milyen mértékben termeli a melatonint. A magnézium ugyanis javítja a szerotonin N-acetiltranszferáz, a melatonin termeléséhez szükséges enzim aktivitását.

Így kell szedni a magnéziumot

  • A magnézium adagolására az alvás segítésére nincsenek hivatalos irányelvek. Kutatások szerint a napi 500 milligramm feletti magnéziumbevitel nyolc hétig javíthatja az alvásidőt és az alvás minőségét. Az adagolást beszéld meg a háziorvosoddal!
  • Bizonyos élelmiszerek természetesen tartalmaznak melatonint és magnéziumot. Ilyenek a diófélék és a magvak, a leveles zöld zöldségek, a joghurt, a banán, a mogyoróvaj és a teljes kiőrlésű gabonák.

Természetes módszerek az alvás javítására

  • Alakíts ki egy alvási rutint: lehetőleg feküdj le és kelj fel mindig ugyanabban az időpontban!
  • Kerüld az erős fényt két órával lefekvés előtt, és legalább 30 perccel lefekvés előtt már nem tévézz, ne számítógépezz, és ne bámuld a telefonod kijelzőjét! 
  • Ne igyál koffeint legalább 8 órával a lefekvés előtt és minimalizáld az alkoholfogyasztást.
  • Lefekvés előtt három órával fejezd be a fizikai aktivitást!

(Kiemelt fotó: Shutterstock)

 

 

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.