A kenyérhez nem kell más csak liszt, víz és só, a boltok polcain található pékáruk összetevőlistája azonban ritkán áll csupán három alapanyagból, sőt sokszor több sor hosszan sorolják, mi is került a kenyérbe. Ezen adalékanyagok nem feltétlenül rosszak, hiszen javítják a kenyér állagát és növelik az eltarthatóságát, vagy plusz fűszert, ízt kölcsönöznek neki, ám alapvetően nem igazán lenne ezekre szükség. A kovászos kenyér, azaz a kenyér ugyanis önmagában is tápláló lehetne.
A házi, gyorsan elkészülő kenyereket élesztővel kelesztjük, a hagyományos és egyszerű kenyérben viszont nem az élesztőgombák végzik a munkát. A kovászhoz lisztre és vízre van szükség, az erjedést pedig a liszten, a vízben és a levegőben található természetes vadélesztők és baktériumok indítják be – írja az Origo. A kész kovászban tej- és ecetsavbaktériumok is vannak, ettől lesz a kenyérnek savanykás az íze. A kész kenyér ízét és állagát emellett befolyásolja az is, hol készült a kovász, ugyanis településenként, országonként változó lehet a levegő, a liszt és a víz minősége, melyek így hatással vannak a kenyér ízésére is – írja az Agroinform.
A kovászos kenyérben számtalan értékes tápanyag és antioxidáns megtalálható, ilyen például a vas, a szelén, a mangán és a réz, emellett pedig jelentős a B-vitamin-tartalma is. Mivel a kovász előemészti a lisztben található keményítőt, így egyes szakértők szerint nem emeli meg annyira a vércukorszintet, mint az élesztős kenyér fogyasztása. Szintén a hosszú elkészítési időnek köszönhető, hogy a lisztet adó gabonában lévő fehérje (a glutén) az érés során aminosavakra bomlik, így könnyebben emészthető a kész kenyér.
Farkasinszki Ildikó süticoach, a Mindmegette maestrója elárulja, miért érdemes kovásszal sütni!
A kovász a kelesztés során előemészti a lisztben található fehérjéket, így a kovászos kenyér tényleg könnyebben emészthető, mint az élesztős verzió. Ezért lehet, hogy egyes emberek a kovászos kenyér után semmilyen hasi diszkomfortérzetet nem tapasztalnak, más pékáruk után viszont jelentkeznek a kellemetlen tünetek.
A kovászban található jó baktériumok a sütés során elpusztulnak, így a kovászos kenyér nem tekinthető probiotikus élelmiszernek, ellenben a teljes kiőrlésű lisztből készült változatok már prebiotikus élelemnek nevezhetők, ugyanis olyan vízben oldható rostokat tartalmaznak, amelyek táplálják a bélrendszerben élő, jótékony munkát végző baktériumokat. Fontos táplálni ezeket a bacikat, ugyanis a bélrendszerben több millió él belőlük, és nélkülük nemcsak az emésztés során jelentkezhetnek gondok, de kialakulhatnak egyéb egészségügyi problémák is.
A kenyérre, mint elsődleges szénhidrátforrásra sokan a fogyókúra ellenségeként tekintenek, pedig mértékkel fogyasztva fontos táplálék lehet. Kiváltképp akkor hasznos, ha jó minőségű, valóban kovászos kenyeret eszünk, ugyanis a fentebb is említett rostok bekerülve a szervezetünkbe táplálják a bélbaktériumokat, azaz segítjük a mikrobiom fennmaradását, egészséges működését. A mikrobiom hatással van az immunrendszerre, szabályozza a szervezetben fellépő gyulladásokat és megfelelő működése mellett jelentősen lecsökken számos krónikus betegség kialakulásának kockázata.
A kovászos kenyérben található rostok az emésztést is támogatják, de emellett a vízoldékony rostok a vékonybélbe jutva a koleszterinszintet is szabályozzák, ugyanis képesek megkötni a rossz zsírokat és serkentik a kiürülést, mielőtt a szervezet felszívhatná azokat. Ez segíthet megelőzni az érelmeszesedést, azaz a plakkok felhalmozódását az erek falán. A kovászos kenyérben lévő kálium, foszfor és nátrium szintén fontos ásványi anyagok, melyek hozzájárulnak a szívritmus és a vérnyomás szabályozásához – olvasható a Real Simple cikkében.
A boltok polcain sok olyan pékáru található, mely ugyan kovászos jelzővel rendelkezik, de valójában csak egy kevés kovászt tartalmaznak, és a kelesztést élesztővel végezték. Egy ilyen kenyér már nem rendelkezik olyan jó élettani hatásokkal, mint a hagyományos, kizárólag kovásszal készült verzió. Hamarosan nagy változás jön a kenyerek terén, ugyanis egy új előírás-tervezet lép életbe Magyarországon, melynek értelmében szabályozva lesz, pontosan mi is nevezhető majd kovászos kenyérnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.