Egészségtelen a koffeinmentes kávé? Mit mondanak a szakértők?

A koffeinmentes kávé megosztó téma: egyesek szerint nem is igazi kávé, mások pedig épp azért választják, mert szeretnék elkerülni a koffein hatásait. Felmerül azonban a kérdés: valóban egészséges változat, vagy jobb inkább elkerülni? Lássuk a koffeinmentes kávé előnyeit, hátrányait, és azt, hogy milyen módszerekkel vonják ki belőle a koffeint.
Vannak, akik azt mondják, hogy a koffeinmentes kávé nem igazi kávé, ezért inkább rá sem néznek. Mások szívesen isszák az íze miatt, de koffeinre bizonyos okokból nincs szükségük. Sőt, vannak, akik azt állítják, hogy a mentes kávé egyenesen egészségtelen. Hol van az igazság?
A mentes kávé ugyanolyan kávé, mint a hagyományos, csupán a koffeint távolítják el belőle. Ezzel kapcsolatban viszont lehetnek aggályok, mivel a koffeint kémiai úton tüntetik el. Ehhez általában aktív szenet, etil-acetátot, szén-dioxidot vagy metilén-kloridot használnak. Utóbbi szokott aggodalomra okot adni, mivel veszélyes anyag: kis mennyiségben belélegezve a metilén-klorid gáz károsíthatja a központi idegrendszert, fejfájást, szédülést, köhögést és zihálást okozhat.
A szakemberek megnyugtatnak: nem kell félni a koffeinmentes kávétól, még akkor sem, ha metilén-kloriddal vonják ki belőle az ébren tartó erőt. A koffeinmentes kávé előállítása ugyanis szigorú szabályokhoz kötött, a kész termék legfeljebb 0,001% metilén-kloridot tartalmaz, ami határérték alatti, így egyáltalán nem befolyásolja az emberi egészséget.
Mivel a koffeinmentes kávé a hagyományos kávéból készül, ezért a fekete nedű minden jó tulajdonságát magában hordozza. Magas az antioxidáns-tartalma, ami segít az oxidatív stressz ártalmainak csökkentésében. Emellett egyes kutatások szerint a koffeinmentes vagy hagyományos kávé rendszeres fogyasztása segít csökkenteni a cukorbetegség kialakulásának kockázatát, és támogatja a szív- és érrendszer egészségét. Nem beszélve arról, hogy az emésztésünkre is jó hatással van. A hagyományos kávéval viszont jó vigyázni, a túl sok koffein káros lehet az egészségre.
Vannak olyan élethelyzetek, amikor az embernek le kell mondania a koffeinről. Ilyen például a terhesség, a szoptatás, de azoknak sem ajánlott, akik alvásproblémákkal küzdenek vagy szoronganak. A szív- és érrendszeri betegségek esetén sem javasolják az orvosok a túlzott koffeinfogyasztást, ahogy a refluxszal vagy gyomorfekéllyel küzdőknek is jobb inkább kerülni – írja a Ripost.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.