A tapasztalatok és a felmérések egyaránt azt mutatják, hogy a ketogén diéta meglepően hatékonyan enyhítheti a PMDD – azaz a premenstruális diszfóriás zavar – tüneteit. Egy nő a Redditen osztotta meg saját történetét, amely sokak számára jelenthet reményt és kapaszkodót.

Mielőtt azonban megismernénk a nő történetét, fontos tisztázni, hogy a PMDD egy olyan hormonális eredetű állapot, amely a menstruáció előtti két hétben jelentkezik, és intenzív hangulati zavarokat, extrém fáradtságot, ingerlékenységet és testi panaszokat okoz. Ezeken segíthet a ketogén diéta. Nézzük, hogyan!

ketogén diéta
A ketogén diéta a menstruáció előtt jelentkező fáradtságra is megoldást jelent
FOTÓ: SHUTTERSTOCK

Így enyhítette a ketogén diéta a PMDD tüneteit

„A ketogén diéta előtt naponta fogyasztottam cukrot – csokoládét, brownie-t, bármit, amiben cukor volt. Emellett annak ellenére sovány voltam, hogy folyamatosan magas szénhidráttartalmú ételeket ettem. Körülbelül két héttel a menstruációm előtt teljesen kimerültem, és a rendkívüli fáradtságtól képtelen voltam felkelni az ágyból. Meg voltam győződve arról, hogy PMDD-m van. Kipróbáltam a magnéziumot, a D-vitamint és más táplálékkiegészítőket, de egyik tünet sem változott. Tavaly lemaradtam egy barátom születésnapi bulijáról, mert nem tudtam felállni a kimerültségtől, ez volt a fordulópont. Úgy döntöttem, hogy szigorú ketogén diétára váltok. Egy hónapon belül a hasam egyre laposabb lett, a szemem alól eltűntek a táskák, és a fáradtság is teljesen megszűnt. Visszatekintve, el sem hiszem, mennyit ártottam a szervezetemnek a cukorral és a magas szénhidráttartalmú ételekkel” – írta a nő a Redditen. 

A fenti problémával rengetegen küzdenek, ami a hozzászólásokból is kiderül. Az egyik kommentelő például ezt írta: 

Ez reményt ad. Nem jutok messzire a ketogén diétával, folyamatosan elrontom. Az egyik legnagyobb visszaesésem a menstruációm előtti héten történt. Köszönöm a beszámolódat, remélem, ez segít abban, hogy ne térjek vissza a cukorhoz és a szénhidráthoz a PMDD időszakában, hogy át tudjam vészelni, és csökkentsem ezeket a szörnyű tüneteket.

„Gratulálok! Pontosan ugyanígy éreztem, amikor 2023-ban újra elkezdtem a ketogén diétát. A napi 25 nettó szénhidrát vagy annál kevesebb fogyasztása volt az az ideális pont, ahol fantasztikusan éreztem magam. Nagyon örülök a sikerednek – ez arra inspirál, hogy még jobban teljesítsek” – írta az egyik Reddit felhasználó, egy másik kommentelő pedig arról számolt be, hogy a pikkelysömöre is elmúlt a ketogén diéta hatására:

Leginkább alacsony szénhidráttartalmú étrendet követek, de néha akaratlanul is ketogén diétát folytatok, és a pikkelysömöröm szinte nem is létezik.

Ez a diéta valóban működik

A ketogén étrend pozitív hatásait több élettani folyamat is alátámasztja. Az egyik legfőbb előnye, hogy stabilizálja a vércukorszintet és az inzulintermelést. A PMDD-vel élők gyakran tapasztalnak hirtelen hangulatváltozásokat, cukoréhséget és energia-ingadozást, amelyek hátterében sokszor a szénhidrátban gazdag étrend áll. A ketogén diéta megszünteti az imént felsorolt kellemetlen tüneteket.

Emellett a ketózis – az az anyagcsere-állapot, amikor a test zsírt éget és ketonokat termel – pozitívan hat az agyi neurotranszmitterek, például a szerotonin és a GABA egyensúlyára. Ez különösen fontos, mivel a PMDD egyik fő kiváltó oka a szerotoninszint zavara lehet. A ketogén étrend támogatja az agy nyugalmi és kiegyensúlyozó folyamatait, ami mérsékli a depresszív vagy szorongásos tüneteket.

A ketogén diéta magas zsír- és alacsony szénhidráttartalmú ételekre épül 
FOTÓ: SHUTTERSTOCK

Csökkenti a gyulladást

A ketogén étrend gyulladáscsökkentő hatása is kiemelkedő. A PMDD mögött gyakran enyhe, krónikus gyulladás húzódik meg, amely hatással lehet a hormonháztartásra és az agyműködésre is. 

Továbbá segíthet helyreállítani a női hormonok közötti érzékeny egyensúlyt – különösen az ösztrogén és progeszteron arányát, illetve azok ciklus közbeni változásait. Ez azért lényeges, mert a PMDD egyik oka lehet a progeszteronra való túlzott érzékenység vagy annak feldolgozási zavara.

Emellett az egyik tanulmányból meglepő eredmény derült ki: a ketogén diétát követő nőknél jelentős változások következtek be a menstruációs ciklusukban – többek között olyanoknál is, akiknél már több mint egy éve elmaradt a havi vérzés. A legmegdöbbentőbb eset egy 33 éves résztvevőé volt, akinek mindössze öt nap ketogén diétát követően újraindult a menstruációja – írja a StudyFinds.

Mi az étrend lényege?

A ketogén étrend magas zsír- és alacsony szénhidráttartalmú ételekre épül. A diéta lényege, hogy a szénhidrátok megvonásával arra kényszeríti a szervezetet, hogy zsírokból fedezze energiaigényét. A máj a zsírokat zsírsavakká és ketonokká bontja le, ezt a folyamatot hívják ketózisnak. A glükóz helyett a ketonok játsszák az „energiahordozó” szerepét. A napi kalóriabevitel 75-80 százaléka zsírokból, 15-20 százaléka fehérjéből, és 5-10 százaléka szénhidrátból áll össze.

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.