Újabb áttörést értek el a mesterséges intelligenciával. Ennek biztosak örülni fognak azok, akiknél fennáll a gluténérzékenység gyanúja.

A gluténérzékenység (más néven cöliákia) egy alattomos betegség: sokáig rejtve maradhat, miközben komoly problémákat okoz a szervezetben. Puffadás, emésztési gondok, fáradtság – ha ezek gyakran előfordulnak, érdemes gyanakodni. De a diagnózist nem mindig egyszerű felállítani. Ebben segíthet a mesterséges intelligencia.

A gluténérzékenység megoldása a glutén kerülése.
A gluténérzékenység megoldása a glutén kerülése.
FOTÓ: SHUTTERSTOCK

Mi a baj a gluténérzékenységgel?

A búzában, árpában és rozsban található glutén sokak számára teljesen ártalmatlan, ám a cöliákiások szervezete ellenségként kezeli. Az immunrendszer nemes egyszerűséggel védekezni kezd ellene, és ezzel sajnos saját vékonybelünket is károsítja. Ez nemcsak kellemetlen tünetekhez vezet (például hasmenéshez, görcsökhöz, fogyáshoz), hanem hosszú távon komoly szövődményeket is okozhat, mint a csontritkulás vagy a vérszegénység. Ilyen esetben a gluténmentes ételek fogyasztása javasolt. 

Diagnózis: hosszú és bonyolult út

A cöliákia felismerése ma még nem egyszerű menet. Először egy vérvizsgálattal kezdődik, majd ha az eredmény gyanús, jön az endoszkópos vizsgálat és a vékonybélből vett minta (biopszia). Ez nemcsak időigényes, de sokak számára kellemetlen eljárás.

A mesterséges intelligencia megoldhatja a problémát?

A Cambridge-i Egyetem kutatói egy olyan MI, azaz mesterséges intelligencia algoritmust fejlesztettek ki, amely a biopsziás képeket elemzi, és szakorvosi szinten képes felismerni a cöliákia jeleit. A rendszert már több mint 4000 mintán tesztelték, az eredmények pedig meglepőek. A gép olyan pontossággal dolgozik, hogy a tapasztalt patológusok teljesítményével vetekszik, ráadásul sokkal gyorsabban felismeri a gluténérzékenység, mint a szakemberek.

Mit jelent ez a jövőre nézve?

Dr. Florian Jaeckle, a kutatás egyik vezetője szerint ez a fejlesztés jelentősen megkönnyítheti a betegség felismerését, ráadásul az egészségügyi rendszert is tehermentesítheti. A Royal College of Pathologists elnöke, Dr. Bernie Croal szerint pedig ez az új technológia teljesen átalakíthatja a diagnosztikai gyakorlatot.

Rengeteget segít a pontos felismerés

Bár a cöliákia továbbra sem gyógyítható, az időben történő felismerés hatalmas különbséget jelenthet az érintettek életében. Ha pedig az MI segít ebben, akkor talán a jövőben kevesebbeknek kell hosszú éveken át bizonytalanságban élniük. Egy biztos: ez a fejlesztés hatalmas lépés a gyorsabb és hatékonyabb diagnózis felé – írja az Agroinform

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.