Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a MindmegetteAz országgyűlés egyhangúlag megszavazta azt a törvényt, amely a 18 éven aluliak számára megtiltja az energiaitalok vásárlását. De mi tartozik pontosan ebbe a kategóriába? Energiaitalnak azokat az üdítőitalokat nevezzük, amelyek koffeint, cukrot, valamint egyéb élénkítő vagy anyagcsere-fokozó összetevőket tartalmaznak. Fő céljuk, hogy ideiglenesen növeljék az éberséget, a koncentrációt és a fizikai teljesítőképességet. A hatásuk gyorsan jelentkezik, és akár néhány órán át is tarthat – éppen ezért használják őket gyakran a fáradtság leküzdésére.

FOTÓ: SHUTTERSTOCK
Milyen összetevőket tartalmaz az energiaital?
A legtöbb energiaital hasonló összetevőket tartalmaz, ezek fordulnak elő benne a leggyakrabban:
- Koffein: ez a legismertebb stimuláns. Általában egy 250 ml-es doboz 80 mg koffeint tartalmaz, ami nagyjából egy csésze kávénak felel meg. A koffein serkenti a központi idegrendszert, növeli az éberséget és csökkenti a fáradtságérzetet.
- Taurin: egy aminosav-származék, amit a szervezet is előállít, de az energiaitalban gyakran nagyobb mennyiségben fordul elő (500–1000 mg / doboz). A pontos szerepe még nem teljesen tisztázott, de a gyártók szerint segíti a fizikai és mentális teljesítményt, főleg más összetevőkkel együtt fogyasztva.
- Cukor vagy édesítőszer: a legtöbb energiaital tartalmaz cukrot (például glükózt vagy szacharózt), ami gyors energiát biztosít. Léteznek cukormentes változatok is, amelyek mesterséges édesítőszereket tartalmaznak.
- B-vitaminok: ezek segítenek az energiatermelésben, mivel szerepet játszanak a szénhidrátok lebontásában és hasznosításában.
- Egyéb összetevők: gyakran hozzáadnak még ginsenget, guaranát, L-karnitint vagy glukuronolakton-t, ezek szintén fokozzák az ital energetizáló hatását.
Megtévesztő elnevezés?
Az energiaital név nem arra utal, hogy ezek az italok tényleges energiát (kalóriát) biztosítanak – hiszen sok cukormentes változat kalóriatartalma minimális –, hanem inkább arra, hogy ideiglenesen fokozzák az éberséget és teljesítőképességet. Az „energia” tehát ebben az értelemben mentális és fizikai „pörgést” jelent, nem tápanyagbevitelből származó energiát.
Mire figyeljünk?
Fontos tudni, hogy az energiaitalok túlzott fogyasztása komoly kockázatokkal járhat: magas koffein- és cukortartalmuk megterhelheti a szívet, az idegrendszert és a vércukorszintet. Különösen gyerekeknek, várandós nőknek, vagy magas vérnyomással élőknek nem ajánlott a fogyasztásuk. Érdemes odafigyelni arra is, hogy más koffeintartalmú italokkal (például kávéval) kombinálva a hatása tovább fokozódik.
A Magyar Kardiológusok Társasága, valamint a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ szakértőinek véleménye egybehangzóan az, hogy a fiatalok túlzott energiaital-fogyasztásának jelentős egészségügyi veszélyt jelent.
Akár be is zárhatják az üzletet
Ahogyan arról mi is beszámoltunk, az energiaitalok eladását szabályozó törvény a kihirdetését követő harminc nappal lép hatályba, tehát várhatóan júniustól lesz érvényes. A rendelet megszegése esetén súlyos következményekre számíthatnak az üzletek: a jogsértés miatt akár egy évig is megtilthatják számukra bizonyos termékek, köztük energiaitalok forgalmazását. Ha pedig három éven belül ismételten megszegik a szabályozást, akár harminc napra is bezárhatják az üzletet.










