Sokakat érint, mégis mintha nem kapna kellő figyelmet a csontok tömegének és sűrűségének csökkenésével járó betegség, az oszteoporózis. A csontritkulás a csontok szilárdságának és minőségének romlásához vezet, aminek következményeképpen törékenyebbé válnak. A világszerte mintegy kétszázmillió embert érintő megbetegedés megelőzésében és kezelésében nemcsak gyógyszerek vagy injekciók, de bizonyos ételek is segíthetnek. Lássuk, melyek ezek.

A „néma kórként” is emlegetett betegség azért rendkívül veszélyes, mert sokan csak a fájdalom megjelenésekor fordulnak orvoshoz. Pedig a korai felismerés kulcsfontosságú lehet a csontritkulás kezelésében, illetve a törések megelőzésében.  

csontritkulás
A csontritkulás fájdalmas tünetekkel és a mobilitás csökkenésével járhat, de sokat tehetünk a megelőzés érdekében
FOTÓ: SHUTTERSTOCK

A csontritkulás tünetei

A betegség főként az idősebb korosztályt érinti, különösen az 50 év feletti nők veszélyeztettek. A menopauza után ugyanis az ösztrogén szintje csökken, ami hozzájárul a csonttömeg gyorsabb elvesztéséhez. Bár a férfiaknál ugyanúgy előfordulhat csontritkulás, náluk általában későbbi életkorban és lassabb ütemben alakul ki. Az életkor mellett az alacsony testsúly és BMI, a mozgásszegény életmód, a dohányzás és alkoholfogyasztás, illetve a vitaminhiányos étrend lehetnek hajlamosító tényezők. Ezenkívül a genetikai hajlam növelheti a kialakulás kockázatát. 

A már kialakult csontritkulás jellemző tünete a törés, de emellett számos más panasz is jelentkezhet figyelmeztetésképpen. Ezek közé tartozik például

  • a hát alsó részének fájdalma (a gerinccsigolyák fokozatos összeroppanása miatt),
  • a testmagasság csökkenése, illetve a púposság,
  • a rossz testtartás, előre domborodó has,
  • a csökkent tüdőkapacitás, 
  • a vesekő kialakulása. 

A megelőzés egyik legfontosabb része a csontritkulás vizsgálata, a csontsűrűségmérés, amelyet egy speciális mérőeszközzel végeznek. Ezzel kimutatható az átlagoshoz viszonyított eltérés, ami alapján elkezdődhet a csontritkulás kezelése. 

Hogyan előzhető meg a betegség? 

Egészséges étrend és életmód kialakításával, valamint rendszeres szűrővizsgálatokkal jó eséllyel a csontritkulás megelőzhető. Elengedhetetlen például a rendszeres testmozgás: a séta, a futás és a súlyzós gyakorlatok segítenek megőrizni a csontok erősségét és a sűrűségét. Emellett a vitaminban és ásványi anyagokban gazdag étrend, illetve az olyan káros szokások kerülése, mint a dohányzás és az alkoholfogyasztás szintén segíthetnek. A megfelelő kalciumbevitel és a D-vitamin a legfontosabbak a csontok egészségének megőrzésében. 

A vitaminok és ásványi anyagok beviteléről egy kiegyensúlyozott étrenddel gondoskodhatunk. 

Kalciumban gazdag ételek

  • tej és tejtermékek (pl. túró, joghurt, sajt)
  • zöld leveles zöldségek (pl. brokkoli, kelkáposzta)
  • mandula és egyéb olajos magvak
  • szardínia és más apróhalak

D-vitaminban gazdag ételek

  • zsíros halak (pl. lazac)
  • tojás (különösen a tojássárgája)
  • máj
  • gomba
  • tejtermékek
    Ezek mellett érdemes a magnézium- és cinkbevitelre is figyelni, ezek pótlásáról a teljes kiőrlésű gabonák, diófélék rendszeres fogyasztásával gondoskodhatunk. 

A csontritkulás kezelése

A betegség korai szakaszában akár életmódbeli változtatásokkal is kezelhető a csontritkulás, később azonban gyógyszeres kezelésre is szükség lehet. A terápia fontos része a kalcium- és D-vitamin-pótlás, emellett a szakorvos javasolhatja a csontvesztést lassító készítmények szedését. 

(Forrás)

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.