Egyre többen keresik a természetes megoldásokat a mindennapi stressz, a kimerültség vagy épp a hormonális egyensúly problémáira. Az egyik legígéretesebb gyógynövény, amelyet a modern tudomány is egyre inkább elismer, az ashwagandha – más néven indiai ginzeng. Ez az évszázadok óta használt növény ma is értékes lehet az egészségtudatos életmódot követők számára.

A modern hétköznapok tele van kihívásokkal: feszített munkatempó, kevés alvás, állandó információáradat. Nem csoda, hogy egyre többen fordulnak a természetes megoldások felé, hogy visszanyerjék egyensúlyukat. Az ashwagandha nemcsak az ájurvédikus hagyományban kap kiemelt szerepet, de ma már a nyugati tudomány is felfedezte stresszoldó és immunerősítő hatásait. Ha természetes segítséget keresel a mindennapokhoz, érdemes megismerkedni vele.

ashwagandha
Az ashwagandha régóta ismert pozitív hatásairól
FOTÓ: SHUTTERSTOCK

Mi is az az ashwagandha?

Az ashwagandha (latin nevén Withania somnifera) egy Indiában őshonos gyógynövény, amelyet az ájurvédikus orvoslásban már évezredek óta alkalmaznak. A neve szanszkrit eredetű: az ashva jelentése ló, a gandha pedig illat – mivel gyökerének illata a lóéhoz hasonló, és a növénynek tulajdonított hatás is olyan erős, mint maga az állat. A gyógynövény adaptogénként működik, vagyis segíthet a szervezetnek könnyebben alkalmazkodni a stresszes helyzetekhez.

Gyógyászati célra leginkább a gyökerét használják, de a levelek és termések is tartalmaznak bioaktív összetevőket, amelyek hozzájárulnak a pozitív élettani hatásokhoz.

Milyen előnyei vannak?

Az ashwagandha rendszeres fogyasztása számos előnnyel járhat:

  • Csökkenti a kortizolszintet, így hatékonyan mérsékli a stresszt.
  • Segíti az alvást, javíthatja az alvásminőséget és -időt.
  • Támogatja a hormonális egyensúlyt, különösen nőknél a ciklus szabályozásában, férfiaknál a tesztoszteronszint optimalizálásában.
  • Fokozza a fizikai teljesítményt, javítja az állóképességet és a regenerációt.
  • Erősíti az immunrendszert, és hozzájárulhat a mentális frissesség fenntartásához.

Hatóanyagai

Az ashwagandha széles körben való alkalmazhatóságát több vegyület együttes meglétének köszönheti.

  • Witaszomin: nyugtató, alvást segítő és anyagcsere-fokozó hatású.
  • Glikozidok: támogatják a szervezet stresszel szembeni ellenállását.
  • Witanolidok: fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal bírnak.
Az ashwagandha étrend-kiegészítőként kapszula és por formában a legelterjedtebb 
FOTÓ: SHUTTERSTOCK

Kinek nem ajánlott?

Bár az ashwagandha általában biztonságosnak számít, bizonyos esetekben óvatosan kell bánni vele. Nem ajánlott például várandós és szoptató nőknek, autoimmun betegségekben szenvedőknek vagy pajzsmirigyproblémával élőknek.

Mielőtt étrend-kiegészítőként szednénk, érdemes orvossal egyeztetni – főleg, ha valaki gyógyszert szed vagy krónikus betegségben érintett – írja a Magyar Nemzet.

Hogyan kell fogyasztani az ashwagandhát?

Az ashwagandha többféle formában is elérhető: kapszulaként, por fomájában, teaként vagy kivonatként. A napi ajánlott adag általában 150–600 mg, egy vagy több részre elosztva. A hatás rendszeres, hetekig tartó szedés után jelentkezik. Érdemes alacsony dózissal kezdeni, és figyelni, hogyan reagál rá a szervezet.

 

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.