Egészséges

Aludj úgy, mint az ősemberek! Ezért nem kell aggódnod, ha éjjel felébredsz

Nincs szükségünk 8 óra alvásra – ezt állítja az egyik szakértő, aki szerint úgy kellene aludnunk, mint annak idején az ősemberek tették. De mit is jelent ez pontosan?

Számos módszer létezik az álmatlanság kezelésére: vannak, akik speciális diétát, testmozgást, drága matracokat vagy gyógyszereket javasolnak. Merijn Van de Laar, norvég alvásszakértő szerint azonban vissza kell menni a gyökerekhez, ha biztos megoldást szeretnénk az alvásproblémáinkra.

álmatlanság
Úgy nehéz elaludni, ha közben azon aggódunk, miért vagyunk ébren
FOTÓ: SHUTTERSTOCK

A szakértő a “How to sleep like a caveman?”(“Hogyan aludj úgy, mint egy ősember?“) című könyvében arról ír, hogy itt az ideje megváltoztatni az alvásról alkotott elképzeléseinket, ugyanis nincs mindenkinek szüksége nap 8 óra alvásra. 

Vissza a múltba

Van de Laar szerint nagyon fontos, hogy figyeljünk a testünk jelzéseire. Az elmúlt néhány száz évben rendkívül gyorsan fejlődött a tudomány és a technológia, a testünk viszont képtelen lépést tartani ezzel a rohamtempóval. Ahhoz, hogy valóban megértsünk valamit, ami olyan ősi, mint az alvás, meg kell nézni, hogyan éltek elődeink, például a barlangban.

Az őseink nem stresszetek, ha ébren voltak éjjel

Ha visszatekintünk őseink viselkedésére, az éjszaka bizonyos részeiben való ébrenlét egyáltalán nem volt ritka jelenség náluk. A szakember a tanzániai Hadza törzset emeli ki példaként, akik nagyjából ugyanúgy élnek, mint több száz évvel ezelőtt. Ők gyakran ébren vannak az éjszaka egy részében, átlagosan több mint két órát, de egyáltalán nem stresszelnek emiatt – írja a Sol.

Nem egyformán működünk

Több kutatás is alátámasztja, hogy a felnőttek általában nyolc óránál kevesebbet alszanak, és nagy eltéréseket mutat az, hogy ki mennyire érzi kipihentnek magát. 

Elisabeth Flo-Groeneboom alváskutató is úgy véli, hogy teljesen normális az, ha valaki nem pontosan 8 órát alszik, hiszen vannak, akik 6 órával is beérik, másoknak pedig 9 óra is kevés.

Keressük meg, ami számunkra a legjobb

Azt is fontos szem előtt tartani, hogy nemcsak az órák száma, hanem az alvás minősége is számít. Van de Laar szerint azok, akik gyakran felébrednek éjjel, szinte megszállottan keresik a megoldás arra, hogy végre jól aludjanak. Egy alvási tippektől és trükköktől hemzsegő világban ahelyett, hogy a „helyes” dolgot tennénk, inkább arra kell koncentrálnunk, ami számunkra a legjobb. 
Viszont a szakember azzal is tisztában van, hogy könnyebb mondani, mint megtenni, hiszen a mai élet egészen más, mint amit az őseink tapasztaltak, mégis van mit tanulni tőlük. 

Flo-Groeneboom rámutat, hogy a "tökéletes alvás" ötlete a modern technológiákon, például az okosórákon keresztül ahhoz vezethet, hogy az emberek túl sokat stresszelnek valami miatt, aminek természetesnek kellene lennie. 

Egészséges ételek
Vacsorára válasszuk a lassú felszívódású szénhidrátokat, illetve a fehérjében gazdag ételeket / FOTÓ: SHUTTERSTOCK

Figyeljünk az étkezésre!

Az alvás minőségét több dolog is befolyásolhatja, az egyik ilyen a táplálkozás. Vacsorára például már ne fogyasszunk magas zsírtartalmú, erőteljes fűszerezésű, nehezen emészthető ételeket. Helyette részesítsük előnyben a lassú felszívódású szénhidrátokat, illetve a fehérjében gazdag fogásokat. Így a tojás, a hal, az olajos magvak, a gabonafélék és a hüvelyesek jó választások lehetnek, de joghurtot, túrót vagy banánt is bátran ehetünk. 

 

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.