Egészséges

Hiába aludtál eleget éjjel, mégis fáradtan ébredtél? Az alvásszakértő módszere segíthet

Reggel mindenki kipihenten szeretne ébredni, és éberen kipattanni az ágyból, de ez csak akkor lehetséges, ha valóban pihentető alvásban volt részünk. Floris Wouterson alvástanácsadó az alábbiakban elmagyarázza, hogyan érhetjük ezt el.

Bizonyára te is tapasztaltad már azt, hogy időben lefeküdtél, átaludtad az éjszakát, mégis kimerülten ébredtél. Kicsit olyan érzés ez, mintha éjjel többször is áthajtott volna rajtunk egy teherautó. Ennek gyakran az az oka, hogy nem megfelelő az alvási rutinunk, hiányzik egy jól átgondolt alvási stratégia.

ébredés
Érdemes átgondolni az alvási rutinunkat, ha folyton fáradtan ébredünk
FOTÓ: SHUTTERSTOCK

Floris Wouterson, „Szuper alvás – Gyakorlati tippek a valaha volt legjobb alváshoz” című könyvében részletesen leírja, miként lehet javítani az alvás minőségén, hogy reggel igazán kipihenten ébredjünk. Az alábbiakban megismerheted a legfontosabb lépéseket, amelyek segíthetnek ebben – írja a Brigitte.

Szükséged van egy alvási tervre

Lehet, hogy sok mindent kipróbáltál már, mégsem tudsz jól aludni? Akkor könnyen előfordulhat, hogy egyszerűen nincs meg a megfelelő terved, vagy ahogy Wouterson nevezi, a megfelelő alvási stratégiád, amit a szakértő szerint bárki megtanulhat és új rutinokat alakíthat ki. Az első, és legfontosabb lépés ehhez az, hogy újra összhangba kerüljünk belső óránkkal. Készüljünk fel azért, hogy ez kezdetben akár alvásromlással is járhat, de Wouterson azt ígéri: érdemes kitartani, hiszen ennek segítségével valóban kipihenten ébredhetünk majd. 

1. lépés: Ne órákban, hanem ciklusokban gondolkodjunk!

A belső óránk egész életünket meghatározza, de sajnos elfelejtettük, hogyan kell hallgatni rá, pedig ennek nagyon sok köze van a jó és egészséges alváshoz. 

De nézzük a ciklusokat: az alvási ciklus a következőkből áll: elalvás, könnyű alvás, mély alvás és REM fázis. A szakértő szerint minden alvási ciklus végén kipihentnek érezzük magunkat, ilyenkor egy olyan állapotot értünk el, amely leginkább hasonlít az ébrenléthez. Ha azonban az alvási ciklus közepén felébredünk, akkor gyakran zavartak, fáradtak lehetünk. 

Wouterson azt javasolja, hogy érdemes 90 perces egységekben mérnünk az alvási időt, ennek alapján kiszámíthatjuk, hogy mikor kell lefeküdnünk ahhoz, hogy a megfelelő időben ébredjünk fel. Ha tehát reggel 7 órakor kelünk fel, akkor legkésőbb 23:30-kor ágyban kell lennünk, hogy frissen és éberen kezdjük a napot. Ezt a rendszert próbáljuk meg hétvégén is tartani, különben felborul a belső óránk. A hétvégi lustálkodás sajnos hétfőn áll bosszút rajtunk. 

belső óra
Érdemes figyelni a belső óránkra
FOTÓ: SHUTTERSTOCK

2. lépés: Mennyi alvásra van szükségünk valójában?

Wouterson azt javasolja, hogy felejtsük el, amit megtanultunk a 8 óra alvásról. Az alvás egyéni dolog, és az is, hogy valakinek hány óra alvásra van szüksége ahhoz, hogy produktív legyen. De honnan tudhatjuk, hogy hány órát kell aludnunk? A cél az, hogy reggel ébresztő nélkül vagy az ébresztőóra előtt ébredjünk fel. 

Így határozhatjuk meg az alvásigényünket:

Tételezzük fel, hogy hét és nyolc óra közötti alvásra van szükségünk, és a fix ébredési időnk 7 óra (amit hétvégén is be kell tartani). Tehát, ha 1,5 órás blokkokban számolunk vissza, akkor 23:30-kor kell lefeküdni. A következő tíz napban tartsuk ehhez magunkat, ami azt jelenti, hogy minden nap ugyanabban az időben fekszünk le és kelünk fel. 
Ha a tizedik nap végén sikerül az ébresztő előtt felébredni, akkor meghatároztuk az alvásigényünket. Ha nem, akkor feküdjünk le tizenöt perccel korábban, és ismételjük meg a fenti stratégiát. Amennyiben ez sem elég, akkor feküdjünk le még korábban. Addig próbálkozzunk, amíg nem ébredünk fel az ébresztő előtt, és nem derül ki az alvásidőnk. 

napló
Az alvási napló sokat segíthet, hogy ki derüljön, mitől nem tudunk jól aludni
FOTÓ: SHUTTERSTOCK

3. lépés: Érdemes alvási naplót vezetni

Sikereinket akkor láthatjuk legjobban, ha dokumentáljuk azokat. Itt például fontos mérce az alvás hatékonysága, amiből kiderül, hogy mennyi időt töltünk ágyban, és az is, hogy mennyit alszunk valójában. Ehhez minden fontos adatot fel kell jegyezünk egy alvásnaplóba (amihez például az interneten találhatunk sablonokat). Ennek segítségével rögzíthetjük az alvás minőségével kapcsolatos információkat, de azt is, hogy mennyi idő alatt alszunk el, milyen gyakran voltunk ébren, és mennyi időbe telt, amíg felkeltünk ébredés után. Emellett olyan dolgokat is fel kell jegyezni, mint például, mennyi alkoholt ittunk, mennyit buliztunk, sportoltunk, valamint fontos az aktuális egészségi és érzelmi állapotunk is. Ezek alapján vonhatunk le következtetéseket az alvási szokásainkról: mi a jó nekünk, mit tartsunk be, és hol van még mit módosítani, hogy megtanuljunk újra jól aludni.

 

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.