5 gyógyszer és étrend-kiegészÍtő, amit soha ne szedj almaecettel

Az almaecet sok vitamint és ásványi anyagot tartalmaz. Védi a bőr egészségét, szabályozza a vércukorszintet és segít az optimális testsúly megőrzésében. Míg kis mennyiségben önmagában egészséges, addig bizonyos gyógyszerekkel együtt szedve problémákat okozhat.
Az almaecet csökkentheti a vércukorszintet, ami normál esetben hasznos, de a cukorbetegségre szedett gyógyszerekkel (pl. inzulin, Metformin, Ozempic) együtt hipoglikémiát (túl alacsony vércukrot) okozhat. Az ok: az almaecet lassítja a gyomor kiürülését és javíthatja a szénhidrátok felszívódását, ami jelentősen befolyásolja a vércukorszint alakulását. A hipoglikémia tünetei közé tartozik a gyengeség érzet, a szapora szívverés, az izzadás, az éhség, a zavartság, az ájulás.
Az almaecet csökkentheti a vér káliumszintjét (hipokalémia), ami egyes gyógyszerekkel kombinálva veszélyes lehet. Ide tartoznak például a digoxin tartalmú készítmények, amelyet pitvarfibrilláció és szívelégtelenség esetén írnak fel.
Egyes vízhajtó hatású anyagok (diuretikus készítmények), mint például a furosemid vagy a hidroklorotiazid is csökkentik a káliumszintet. Ha almaecetet olyan vízhajtóval együtt szedsz, amely csökkenti a káliumszintet, nagyobb a hipokalémia kockázata. Ilyen készítmények szedésekor rendszeresen ellenőriztesd a vér káliumszintjét és beszéld meg az orvosoddal, ha almaecetet szednél.
A kálium rendkívül fontos a szervezet egészséges működéséhez, az izmok és az idegek megfelelő funkciójához. Az alacsony kálium szint ezért rendkívül veszélyes lehet. A kálium normális szintje a vérben 3,5-5,3 mmol/l közötti, hipokalémiáról 3,5 mmol/l alatti érték esetén beszélhetünk, súlyos hipokalémiáról pedig 2,5 mmol/l alatt.
A hipokalémia tünetei:
A helyileg ható hashajtók, mint például a Dulcolax, fokozzák a bélmozgást (perisztaltikát) és elősegítik a víz visszaszívását és az ásványi sók (elektrolitok) felhalmozódását a bélben, ezáltal lágyítják a székletet. A székletürítés során bekövetkező folyadékvesztés miatt az elektrolitok, például a kálium könnyen eltávozik a szervezetből, így az almaecet fogyasztása növelheti a hipokalémia kockázatát.
Az édesgyökerret étrend-kiegészítő formában elsősorban emésztési problémák esetén és a menopauza tüneteinek enyhítésére használják. Hosszú ideig vagy nagy adagban fogyasztva az édesgyökér növelheti a vérnyomást és csökkentheti a káliumszintet. Az édesgyökér és az almaecet együttes szedése így növelheti a hipokalémia kockázatát.
A zsurló antioxidáns és gyulladásgátló tulajdonságokkal rendelkezik. A gyógynövényt vízhajtóként használják például húgyúti fertőzések esetén, valamint a bőr, a haj és a csontok egészségnek támogatására. A zsurló egyik lehetséges mellékhatása az alacsony káliumszint, valószínűleg azért, mert képes eltávolítani a folyadékot a szervezetből. A zsurló és az almaecet szedése növelheti a hipokalémia kockázatát.
(Kiemelt fotó: Shutterstock)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.