Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a MindmegetteAz allergiaszezon sokak számára egyet jelent a folyamatos tüsszögéssel, szemviszketéssel és orrdugulással. A szénanátha Magyarországon is emberek millióinak keseríti meg a mindennapjait, mégis rengetegen követnek el egy alapvető hibát a kezelés során: túl későn veszik be az allergiagyógyszert. Pedig egy apró változtatással jelentősen enyhíthetők az allergia tünetei.

FOTÓ: 123RF
Nem mindegy, mikor vesszük be az allergiagyógyszert
Sokan csak akkor nyúlnak a szénanátha elleni gyógyszer után, amikor már elindult a tüsszögés vagy könnyezik a szemük. A szakértők szerint azonban az antihisztaminok akkor működnek a leghatékonyabban, ha megelőző jelleggel alkalmazzuk őket.
Az allergia során a szervezet hisztamint termel, ez okozza a kellemetlen tüneteket. Ha a gyógyszert már csak a panaszok megjelenése után vesszük be, a hisztaminreakció addigra már beindult, így az allergiagyógyszer lassabban és kevésbé hatékonyan enyhítheti a tüneteket.
Az orvosok és gyógyszerészek szerint érdemes az allergiaszezon teljes időszaka alatt rendszeresen szedni a megfelelő készítményt, különösen akkor, ha minden évben visszatérnek a panaszok.
Reggel vagy este? Ez is számít
A megfelelő időzítés sokkal fontosabb, mint gondolnánk. Ha napközben sokat tartózkodunk a szabadban, a reggel bevett szénanátha elleni gyógyszer segíthet abban, hogy a hatóanyag már akkor dolgozzon, amikor a pollenkoncentráció a legmagasabb. A népszerű antihisztaminok, általában 30–60 perc alatt kezdenek hatni, és akár 24 órán keresztül is enyhíthetik az allergia tüneteit.
Az esti panaszok hátterében gyakran nemcsak a pollen, hanem a poratkák vagy a nyitott ablakon bejutó allergének is állhatnak. Ilyenkor az esti gyógyszerszedés lehet hasznosabb, különösen azoknál, akik éjszaka erősebb orrdugulást vagy tüsszögést tapasztalnak.
Az étkezés is befolyásolhatja a gyógyszer hatását
Kevesen tudják, de az étkezés is hatással lehet arra, mennyire gyorsan szívódik fel az allergiagyógyszer. Egyes készítmények lassabban hatnak, ha közvetlenül étkezés után vesszük be őket.
A szakértők szerint érdemes a gyógyszert bő vízzel, étkezés előtt vagy után megfelelő időközzel bevenni – természetesen mindig az adott készítmény betegtájékoztatóját követve.
Nem mindig a hatóanyag okozza a problémát
Előfordulhat, hogy valaki puffadást, viszketést vagy bőrkiütést tapasztal egy allergiagyógyszer szedése után. Ilyenkor sokan rögtön arra gondolnak, hogy magára a gyógyszerre allergiásak, pedig gyakran a tablettában található segédanyagok okozzák a panaszokat.
A laktóz, bizonyos színezékek vagy egyéb adalékanyagok érzékenyebbeknél kellemetlen reakciókat válthatnak ki. Ha valaki ilyet tapasztal, érdemes gyógyszerésszel vagy orvossal konzultálni.
Az allergia mögött más probléma is állhat
A tartós vagy egyre erősödő allergia tünetei mögött sokszor összetettebb okok húzódnak meg. A stressz, az alváshiány, a gyulladások vagy akár a bélrendszer állapota is befolyásolhatja az immunrendszer működését.
Ha az allergiaszezon minden évben egyre nehezebb, vagy a szénanátha tünetei a gyógyszerek ellenére sem javulnak, érdemes szakemberhez fordulni. Egy részletes kivizsgálás segíthet megtalálni a háttérben álló okokat.
Mit tehetünk a szénanátha ellen?
A rendszeres gyógyszerszedés mellett néhány egyszerű szokás is sokat segíthet:
- pollenszezonban gyakrabban mossunk hajat,
- szellőztessünk inkább kora reggel vagy eső után,
- használjunk pollenszűrős légkondicionálót,
- hazaérkezés után váltsunk ruhát,
- figyeljük a napi pollenjelentést.
Az allergia ugyan nem gyógyítható egyik napról a másikra, de a megfelelően alkalmazott allergiagyógyszer és néhány tudatos szokás együtt jelentősen csökkentheti a kellemetlen tüneteket az allergiaszezon idején.










