Egy dél-olasz faluból indult hódító útjára az egyik legújabb diétás trend, amely a hosszú élet titkát ígéri. Ez a Pioppi-diéta, a mediterrán étrend egy szigorúbb változata.

A Pioppi-diéta egyesíti a mediterrán életmód pozitívumait az alacsony szénhidráttartalmú étrend előnyeivel. Megalkotói Pioppi, egy olasz falu lakóinak egészséges szokásaiból merítettek ihletet. A diéta nemcsak az étkezésre, hanem az egész életmódra fókuszál: hangsúlyozza a mozgást, az alvás fontosságát, a társas kapcsolatokat és a lelki egyensúlyt. De vajon tényleg segít a fogyásban és az egészség megőrzésében? Mutatjuk, mit érdemes tudni róla!

Pioppi-diéta
A Pioppi-diéta a mediterrán diéta egy szigorúbb változata
FOTÓ: SHUTTERSTOCK

Mi a Pioppi-diéta?

Az egyik legegészségesebbnek tartott mediterrán életmód rajongói valószínűleg már találkoztak a legújabb trenddel, a Pioppi-diétával, amely egy dél-olasz faluról kapta a nevét. Pioppi lakói, a kék zóna területeihez hasonlóan – egészséges és hosszú életükről híresek – ez inspirálta Dr. Aseem Malhotra brit kardiológust és Donal O'Neill dokumentumfilmest, hogy egy különleges diétát dolgozzanak ki, amelynek alapja a mediterrán konyha, egy kis csavarral. A klasszikus mediterrán étrend ugyanis bővelkedik szénhidrátokban – gondoljunk csak a tésztára, kenyérre vagy rizsre. A Pioppi-diéta azonban szakít ezzel a hagyománnyal: alacsony szénhidráttartalmú, ugyanakkor magasabb zsírtartalmú étrendet javasol, beleértve a telített zsírokat is, például a kókuszolajat – amely egyébként nem jellemző a hagyományos olasz konyhára.

Hogyan működik a Pioppi-diéta?

A diéta nem a kalóriaszámlálásra épít, hanem arra ösztönöz, hogy minél több friss, természetes, feldolgozatlan ételt fogyasszunk. Emellett fontos része az aktív életmód, az elegendő alvás, a társas kapcsolatok ápolása, és mértékletes vörösborfogyasztás.

A diéta egyik különlegessége a heti egyszeri 24 órás böjt, amelyet a szerzők a test regenerálódása érdekében javasolnak.

Mit szabad és mit nem a Pioppi-diétában? 

Ezeket az ételeket ajánlott előnyben részesíteni:

  • extraszűz olívaolaj és kókuszolaj
  • diófélék és magvak (mandula, dió, fenyőmag)
  • zöldségek, gyümölcsök (különösen bogyós gyümölcsök, paradicsom, avokádó)
  • halak, különösen olajos fajták (szardínia, makréla)
  • mérsékelt mennyiségű hús, tojás, sajt, erjesztett tejtermék
  • alkalmanként vörösbor

És ezeket érdemes kerülni:

  • fehér kenyér, rizs, tészta, péksütemények
  • cukrok (még a méz is tiltólistás)
  • magas keményítőtartalmú zöldségek (pl. burgonya)
  • édes gyümölcsök (banán, szőlő)
  • gabonapelyhek és más édességek
A Pioppi-diéta az szénhidrátbevitel minimálisra korlátozása miatt hasonlít a ketogén étrendhez is
FOTÓ: SHUTTERSTOCK

Segít a fogyásban?

Az alacsony szénhidrátbevitel és a magas rosttartalom miatt csökkenhet az étvágy, így kevesebb kalória kerül a szervezetbe. A mediterrán és az alacsony szénhidráttartalmú étrend kombinációja kedvezően hathat a vércukorszintre és a koleszterinszintre is. A válasz tehát valószínűleg igen. Fontos azonban, hogy a tartós eredmény az életmódváltáson múlik – a mozgás és az alvás legalább annyira lényeges, mint az étrend.

Egészséges-e a Pioppi-diéta?

A diétának számos pozitív eleme van, például a friss zöldségek, halak, diófélék és az olívaolaj előtérbe helyezése. A hangsúly a természetes, házi készítésű ételeken van, miközben a magas cukortartalmú, illetve a feldolgozott élelmiszereket elhagyja. Ugyanakkor a magas zsírbevitel, főként a telített zsírok (pl. kókuszolaj) használata mindmáig megosztó téma a táplálkozási szakértők körében. Szintén kihívást jelenthet a diéta fenntartása hosszú távon, hiszen sok kedvelt étel – kenyér, tészta, édességek – lekerül a tányérról. Emellett a heti 24 órás böjt sem mindenkinek ajánlott.

Kinek való a Pioppi-diéta?

Aki szeretné kipróbálni az alacsony szénhidráttartalmú étkezés és a mediterrán étrend ötvözetét, szívesen főz otthon, és nyitott az életmódbeli változtatásokra (pl. mozgás, alvás, társas kapcsolatok javítása), annak érdemes lehet adni egy esélyt a Pioppi-diétának. De mint minden diéta esetében, itt is érdemes szakértői tanácsot kérni, különösen, ha valaki egészségügyi problémákkal küzd.

(Forrás)

 

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.