Sokan tapasztalják, hogy a leadott kilók idővel visszatérnek, ami nem csak a motiváció vagy az akaraterő hiánya miatt lehet. Egyre több kutatás utal arra, hogy a testünk „emlékszik” az elhízásra, és sejtszinten próbálja visszaállítani a korábbi állapotot. Vannak azonban olyan szokások, amelyek segítenek, hogy a fogyás fenntartása ne legyen lehetetlen küzdelem.

Egy 2024-es tanulmány szerint még a sikeres fogyás után is megmaradnak bizonyos biológiai nyomok a zsírsejtekben – ezek az úgynevezett „sejtemlékek” hozzájárulhatnak ahhoz, hogy újra elinduljon a hízás. A kutatás során a tudósok megfigyelték, hogy az elhízott emberek zsírsejtjei a fogyás után is hasonló mintázatokat mutattak, mint korábban. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a fogyás fenntartása lehetetlen lenne hosszú távon. 

fogyás fenntartása
A fogyás fenntartása rugalmas szokásokkal érhető el
FOTÓ: SHUTTERSTOCK

Dr. Dina Peralta-Reich elhízásspecialista szerint ez a kutatás megerősíti azt, amit a gyakorlatban is látni: sok beteg még az életmódváltás és tartós fogyás után is küzd a kilók visszatérésével. De szerinte nem szabad elkeseredni – van néhány olyan módszer, amellyel megelőzhető a visszahízás. A következő tippeket segítenek, hogy örökre leszámolj a jojóeffektussal. 

A nulladik szabály a fogyás fenntartása érdekében: ne légy túl szigorú magadhoz

Az egyik legfontosabb – és gyakran figyelmen kívül hagyott – szabály, hogy ne kövess túlzottan megszorító diétát. A radikális kalóriamegvonás és a „mindent vagy semmit” szemlélet rövid távon hozhat ugyan eredményeket, de hosszú távon szinte mindig visszaüt: lelassul az anyagcsere, felerősödik az éhségérzet, és a test még jobban ragaszkodni kezd a raktáraihoz. Ehelyett olyan étrendet érdemes kialakítani, amely fenntartható, rugalmas, és nem foszt meg teljesen az örömforrásoktól – így kisebb az esélye annak, hogy visszacsúszol a korábbi mintákhoz.

A mediterrán étrend például remek választás lehet, ha az olasz nőknek bevált, akkor neked is működhet. Ismerd meg bővebben ezt az étkezési elvet egy korábbi cikkünkből. 

Kiegyensúlyozott életmóddal a jojóeffektus ellen

Ha unod már, hogy a leadott kilók újra és újra visszakúsznak, nem vagy egyedül – de van kiút a jojózásból. A tartós fogyáshoz nemcsak az akaraterő számít, hanem az is, hogyan támogatod a tested biológiáját. Íme néhány tipp, ami segíthet hosszú távon is megtartani a súlyodat.

  1. Válassz gyulladáscsökkentő ételeket
    Az, hogy kinek milyen étrend válik be, nagyon egyénfüggő – függ az életkortól, a hormonális állapottól, a fizikai aktivitástól és az anyagcserétől is. Általános alapelvként azonban érdemes előtérbe helyezni a fehérjében és zöldségekben gazdag, finomított szénhidrátokban szegény étrendet, amely segíti a hormonális egyensúlyt és csökkenti a szervezetben lévő gyulladást. Különösen a nők esetében, perimenopauza és menopauza idején, amikor csökken az ösztrogénszint, és ennek hatására hajlamosabbá válunk a zsírraktározásra, még fontosabb, hogy táplálkozásunk támogassa a hormonális változásokhoz való alkalmazkodást. A gyulladáscsökkentő étrend ebben hatékony eszköz lehet.
  2. Mondj nemet az alkoholra is
    Nemcsak az számít, mit teszel a testedért, hanem az is, mit kerülsz el. A szélsőséges, divatos diéták – beleértve a túl szigorú böjtöket is – gyakran csak fokozzák a jojóeffektust, mert gyors fogyást ígérnek, de leginkább izmot veszítesz általuk, nem zsírt. Ez pedig hosszú távon még nehezebbé teszi a súly megtartását. Ugyanez igaz az alkoholra is: nemcsak az anyagcserédet terheli meg, hanem növeli a zsigeri zsírt és a testzsír arányát, különösen a hormonális változások idején. Az életkor előrehaladtával ráadásul a szervezet másképp bontja le az alkoholt – így a hatásai is kellemetlenebbek lehetnek. Egyszerűen fogalmazva: az alkohol sem az egészségedhez, sem a testsúlyodhoz nem tesz hozzá semmi jót.
  3. Támogasd az anyagcserédet súlyzós edzéssel
    Az izomtömeg az egyik legfontosabb védőfaktor a visszahízással szemben. Minél több izmod van, annál több kalóriát égetsz nyugalmi állapotban is, és annál stabilabb lesz az anyagcseréd. A heti 2–3 alkalommal végzett erőnléti edzés segít megelőzni az izomvesztést, amit a fogyás során gyakran tapasztalni lehet – és ez igaz akkor is, ha épp a súlyod megtartásán dolgozol. A mérsékelt mennyiségű kardió továbbra is hasznos, de ha csak egy dolgot választanál, a súlyemelés legyen az.

Mindezek mellett sokat segít, ha a mentális egészségünk megőrzésére is gondot fordítunk, az elegendő pihenés, a stresszkezelés, és a megfelelő mennyiségű alvás ugyanolyan fontos, mint az étkezés és az edzés. 

A fogyás fenntartása tudatos, személyre szabott életmódváltással nagyon is lehetséges. Ha elengeded a szélsőségeket, és a testeddel-lelkeddel harmóniában építed fel a szokásaidat, sokkal nagyobb eséllyel kerülöd el a visszahízást. A cél nem a tökéletesség, hanem a fenntarthatóság.

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.