Hogy konkrétan milyen ételeket fed le a „zsír" és a „szénhidrát" fogalompár a ketogén diéta esetében? Cikkünkből minden fontos részletet megtudhatsz. Ha pedig ketózol, bevásárolni is indulhatsz a listával, amit a cikk végén találsz!
A keto diéta tehát magas zsír- és alacsony szénhidráttartalmú ételekre épül. Lényege, hogy a szénhidrátok megvonásával arra kényszeríti a szervezetet, hogy zsírokból fedezze az energiaigényét. A máj a zsírokat zsírsavakká és ketonokká bontja le – ez a ketózis –, és glükóz helyett a ketonok játsszák az „energiahordozó” szerepét. A napi kalóriabevitel 75-80 százaléka zsírokból, 15-20 százaléka fehérjéből és 5-10 százaléka szénhidrátból áll össze.
Nézzük most élelmiszercsoportonként, hogy mi az, amiből bármikor bármennyit, mi az, amiből alkalmanként egy keveset ehetsz, és mi az, amit bármennyire is szeretnél, a siker érdekében nem ajánlott fogyasztanod a ketogén diéta alatt!
Bármikor:
Módjával:
Soha:
Bármikor:
Módjával:
Soha:
Módjával:
Soha:
Módjával:
Soha:
Bármikor:
Módjával:
Soha:
Bármikor:
Módjával:
Módjával:
Bármikor:
Módjával:
Soha:
Fülöp Lili dietetikus elárulta, hogy a ketogén diétát alapvetően az epilapszia étrendi kezelésére alkalmazták és alkalmazzák a mai napig is. Tudományos eredményei azzal magyarázhatóak, hogy a szervezet, az éhezés állapotában úgynevezett ketontesteket termel, amelyek a zsíranyagcsere melléktermékei és képesek energiát szolgáltatni a szervezetnek. Ha nem viszünk be szénhidrátokat a szervezetünkbe, akkor a zsírokból töltekezünk, ketózis állapotába kerülünk. Az epilepsziában alkalmazott dietoterápia nagyon szigorúan tartott zsírban gazdag étkezéseket takar, amelyet csak ellenőrzött orvosi keretek között lehet alkalmazni a gyógyszeres terápia mellett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.