A dobostorta méltán világhírű sütemény, aminek az elkészítésére csak kevesen vállalkoznak otthoni körülmények között. Időigényes, ráadásul több buktatót is rejt magában, így tényleg csak a bátrak, vagy a gyakorlott cukrászok állnak neki a legendás édességnek.
A dobostorta kitalálója a híres cukrászmester, Dobos C. József volt, akinek a célja az volt, hogy olyan süteményt alkosson, ami a kor elmaradott hűtési technikái mellett is hosszú ideig fogyasztható, élvezhető marad. A nevével fémjelzett tortát, a dobostortát 1884-ben alkotta meg és első alkalommal a Budapesti Országos Általános Kiállításon találkozhatott vele a nagyközönség. A torta első kóstolói között volt Erzsébet királynő és Ferenc József is.
Dobostorta receptje FOTÓ: MÓRICZ ISTVÁN / MINDMEGETTE
A dobostorta egy több lapból álló torta, a piskóták közé csokikrém kerül, de amitől igazán jellegzetes, az a dobostető, azaz a piskótalapra kent és megszilárdult karamell. Ennek az elkészítése az, ami nehéz, hatalmas gyakorlatot igényel, hiszen az olvasztott cukor pillanatok alatt megkeményedik, gyorsan és pontosan kell vele dolgozni, ráadásul nem szabad túlságosan sem megkaramellizálni, mert akkor megég és keserű lesz, azaz a torta élvezhetetlenné válik.
A dobostorta nagy falat, de nem Farkasinszki Ildikó, a Mindmegette maestrója számára, aki lépésről lépésre megmutatja a torta elkészítésének minden fortélyát. Ellesheted tőle, hogyan tudsz kerek és vékony piskótalapokat sütni, hogyan készül a finom csokikrém, és mire kell odafigyelni a karamell olvasztása során. Kiderül a videóból az is, hogy egy szokatlan összetevő, azaz a kockacukor a legjobb a dobostető elkészítéséhez.
Az eredeti dobostorta receptje, íme a videó
Hozzávalók egy 22 centis tortához:
A piskótához:
6 db tojás
10 dkg porcukor
10 dkg liszt
3,5 dkg vaj
A csokoládékrémhez:
4 db tojás
20 dkg porcukor
3,5 dkg kakaómassza (99%-os étcsoki)
20 dkg étcsokoládé (legalább 55 %-os)
3,5 dkg kakaóvaj
23,5 dkg vaj
1,5 csomag vaníliás cukor
A dobos cukorhoz:
20 dkg kockacukor
Elkészítés:
A sütőt előmelegítjük 210 fokra, és előkészítünk 6 db szilikonos sütőpapírt és egy 22 cm-es tortakarikát.
A sütőpapírokon egyesével körberajzoljuk vastag filctollal a tortakarikát.
A tojásokat kettéválasztjuk. A sárgájákat a porcukor felével fehéredésig habosítjuk.
A fehérjéket a porcukor másik felével tejfölsűrűségű habbá verjük.
A habos tojássárgáját beleöntjük a fehérjehabba, hozzáadjuk az olvasztott vajat és óvatosan összeforgatjuk. Több részletben hozzászitáljuk a lisztet, és ezzel is összekeverjük, de vigyázunk, hogy ne törjük nagyon össze a habot.
A piskótamasszát egyenlő arányban szétosztjuk a sütőpapírokon, majd tepsire húzzuk és az előmelegített sütőben 10-12 perc alatt világosbarnára sütjük. Ha nem tudjuk egyszerre sütni a hat piskótalapot, inkább több adagban készítsük el a tésztát, hogy ne essen össze.
Ha kisültek a piskótalapok, akkor vékonyan megszórjuk a tetejüket liszttel, és fejjel lefelé fordítjuk, majd a tepsin hagyjuk kihűlni.
A csokikrémhez gőz fölött megolvasztjuk a kakaóvajat, a kakaómasszát és az étcsokit, majd összekeverjük ezeket.
A vajat kihabosítjuk a vaníliás cukorral vagy egy vaníliarúd kikapart magjaival.
A tojásokat a porcukorral egy kis lábaskában folyamatos keverés közben csípősre melegítjük, vagyis 80 fokosra, majd átöntjük egy tálba és kézi robotgéppel habosítjuk, míg szobahőmérsékletűre hűl.
A tojáshabot a habos vajhoz keverjük, majd hozzácsorgatjuk a kissé kihűlt, azaz már nem forró kakaós keveréket és addig keverjük, míg egynemű krémet kapunk.
A tortakarikát egy tálcára tesszük. A piskótalapokról lehúzzuk a sütőpapírt, és az egyiket a tortakarikába helyezzük.
A krémet gondolatban hatfelé osztjuk, de mérleg segítségével is szétoszthatjuk, majd sorban megtöltjük a piskótalapokat a krémmel.
A legutolsó, azaz hatodik piskótalapot egy sütőpapírra tesszük, és előkészítünk egy hajlított pengéjű kenőkést, valamint egy hosszú pengéjű kést, melynek élést többször is áthúzzuk egy darabka vajon.
A dobostorta tetejéhez, azaz a doboscukorhoz egy serpenyőben olvasztani kezdjük a kockacukrot, egészen addig, amíg borostyánszínűvé nem karamellizálódik. A karamellt ezután ráöntjük a sütőpapírra fektetett piskótalapra és a kenőkéssel gyorsan elkenjük, ugyanis hamar megkeményedik. Vigyázzunk, mert a karamell forró, könnyen égési sérüléseket okozhat.
A piskótalapról esetleg lefolyó karamellt levágjuk, a megvajazott késsel pedig 16 egyenlő részre osztjuk a dobostorta tetejét. A vajas kés nem ragad bele a karamellbe, és később könnyebb lesz a jelölések mentén felszeletelni a dobostetőt.
A tortáról levesszük a tortakarikát, a maradék krémmel vékonyan bekenjük az oldalát, egy fogazott simítóval körben csíkos mintát rajzolunk bele, majd a dobostető szeleteit egyesével ráhelyezzük a torta tetejére.
A dobostortát legalább egy órára a hűtőbe tesszük, hogy a krém megdermedjen, és utána szeletelhetjük is.
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.