Mindmegette.hu
Keress receptre vagy hozzávalóra
Cikk
MME
Október utolsó hétvégéjén áttérünk a téli időszámításra: 29-én, vasárnap éjjel 3 óráról 2 órára állítjuk vissza az órákat. Ez a kis „időutazás” sokakat megvisel, mert a belső, biológiai óránkat megzavarja az egyórás külső változás. Utánajártunk, mennyi időre van szüksége a szervezetünknek, hogy újra a megszokott ritmusban működjön.
Idén október 29-ére, vasárnapra esik a téli időszámítás kezdetét jelentő óraátállítás. Éjjel 3 óráról 2 órára állítjuk át az órákat. Ez a változás sokak szervezetére hat negatívan, de tehetünk ellene, ha néhány alapvető útmutatást betartunk.
Az agyi érkatasztrófa, vagy más néven sztrók az egyik legalattomosabb betegség. A legjellegzetesebb tüneteit sokan ismerik, ám vannak olyan jelek, melyek akár hetekkel korábban is figyelmeztethetnek minket a bajra!
A laktózintolerancia vagy laktózérzékenység nagyon gyakori, az élet folyamán bármikor kialakuló ételintolerancia, amit a lebontáshoz alapvetően szükséges enzim, a laktáz alacsony aktivitása okoz. Becslések szerint a világon meghaladja a 65%-ot a laktózintoleranciában szenvedők száma, vagyis nagyon sok ember küzd ezzel a mindennapok során.
Sok allergiás érzékeli, hogy panaszai olyankor is megjelennek, illetve erősödnek, amikor nem túl magas az allergénkoncentráció a környezetükben. A jelenség hátterében a keresztallergia áll.
Újabb tünet jelezheti a koronavírus-fertőzést. Londoni kutatók publikálták legújabb felfedezésüket, mi az, amit szinte minden Covid-fertőzött észlel.
Míg az ételallergia nyilvánvaló, gyakran súlyos tüneteket okoz, addig az ételintoleranciát sokkal nehezebb kiszúrni. A laktózérzékenység az egyik leggyakoribb ételintolerancia, azt jelenti, hogy a szervezetünk nem termel elég laktáz nevű enzimet, amely lebontja a tejben található tejcukrot, vagyis laktózt. Ez általában nem veszélyes, de kellemetlen tüneteket okozhat. Mutatjuk, mik ezek!
A koronavírus különböző tüneteket produkál egyes betegeknél. Sok fertőzött arról számolt be, hogy a Covid-19 egyik tünete volt, hogy nem éreztek illatokat, szagokat és ízeket. Viszont egyes betegeknél olyan tünetekkel jelentkezett a vírus, hogy fura ízeket éreztek.
Állandóan álmos vagy, gyakran levertnek érzed magad, nem tudsz fogyni? Lehet, hogy te is pajzsmirigy-alulműködésben (hypothyreosis) szenvedsz. Ha a pajzsmirigy túl kevés pajzsmirigyhormont termel, vagy egyáltalán nem termel, akkor annak számos tünete lehet a lassú anyagcsere-működéstől kezdve a fáradtságig.
Néhány nap múlva kezdődik az iskola, ám napról napra nő a koronavírussal fertőzöttek száma. Sok szülő aggódva figyeli a híreket, hogy miként alakul majd az oktatási rend, és milyen járványügyi intézkedéseket hoznak majd. A koronavirus.gov.hu oldalon felhívják a szülők figyelmét arra, hogy ha bizonyos tüneteket tapasztalnak a gyereken, akkor ne engedjék iskolába.
A koronavírus ismét erősödik, egyre több beteget regisztrálnak itthon és külföldön is. Magyarországon viszont tombol az allergiaszezon is, a parlagfű koncentrációja nagyon magas. A Nemzeti Népegészségügyi Központ ábrájából kiderül, hogyan különböztethetjük meg a tüneteket.
Stern Ágnes
A koronavírussal azért is van nehéz dolgunk, mert nem egységesek a tünetei, ráadásul különböző erősségben jelentkezhetnek. Van, aki éppen csak észreveszi őket, míg másoknak azonnali orvosi segítségre van szükségük. A klasszikus tüneteken kívül, mint a száraz köhögés, láz, végtagfájdalom, fejfájás, van néhány kevésbé ismert tünet, ami szintén utalhat a koronavírusra. Ha ezeket tapasztaltad magadon mostanában, lehetséges, hogy már át is estél rajta.
Néhány héttel ezelőtt a köhögés, tüsszentés, vagy az egyéb más náthás tünetek miatt közel sem aggódtunk annyira, mint most. A koronavírus járványnak köszönhetően komoly pánikra adhat okot, ha valamelyiket a környezetünkben lévő személyeknél, vagy magunkon észleljük. Na, de nézzük, mik is ezek a tünetek pontosan, és mi a tennivaló, ha valamelyiket felismerjük. A lényeg, hogy ne ess pánikba és maradj otthon!
A koronavírus-járvány kezdete óta a szakemberek egyre többet tudnak meg a kórokozóról. A kezdetben közölt láz, száraz köhögés és légszomj mellett az elmúlt időszakban kiderült, hogy a hasmenés is lehet a koronavírus fertőzés tünete. Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, allergológus, a Fül-orr-gégeközpont orvosa egy újabb, a napokban közölt tünetre hívja fel a figyelmet.
Köhögés, tüsszentés, náthás tünetek és láz – ártalmatlan tünetek voltak még pár héttel ezelőtt is, ám most a koronavírus járvány miatt komoly pánikra ad okot, ha valamelyiket a környezetünkben lévő személyeknél vagy magunkon észleljük. Dr. Moric Krisztina allergológus, fül-orr-gégész, a Fül-orr-gégeközpont orvosa elmondta, hogy milyen tünetekről különböztethetjük meg az egyes betegségeket és melyik esetén mit tegyünk.