Keress receptre vagy hozzávalóra

Részletes kereső

A bükki füvesember patikájából: ezeket a gyógyteákat ihatják a gyerekek

default user icon
MME
A változékony időjárás és a közösségben könnyebben terjedő kórokozók miatt érdemes a kicsik immunrendszerét felvértezni, ha lehet, természetes módon. De mit adjon egy ovisnak, és mit egy iskolásnak? Most Lopes-Szabó Zsuzsa fitoterapeuta, a bükki füvesember lánya ad tanácsot, aki maga is háromszoros nagymama.

Vajon miként szerettesd meg a gyógyteázást a gyerekkel? Szakértőnk szerint mindig finom ízű, úgynevezett élvezeti teával indíts. Virágos-illatos vagy gyümölcsös-piros bogyós, de mindenképpen gyengéd aromájú teakeveréket válassz. Próbálgasd, melyik íz jön be a gyereknek, és mi az az illat, íz, amit zsigerből elutasít. Egy másik tipp, hogy lehetőleg ne lásson a kicsi „vízben úszkáló zöld izéket” a csészéjében, mert a látvány ijesztő lehet számára, és kóstolás nélkül otthagyja az italt. A szűréshez használj textilzsákot vagy papírfiltert. A harmadik tipp talán a legfontosabb: a gyerek azt a mintát követi, amit a szüleinél lát, tehát ha te, vagy ti nem isztok gyógyteát, nagyon valószínű, hogy ő sem fog.

Melyik hány éves kortól adható?

Régi tévhit, hogy gyerekeknek nem szabad gyógynövényteát inni. Szabad, sőt kell is, hogy minél előbb megszokják az ízét! Ugyanakkor való igaz, hogy 12 éves kor alatt bizonyos fajták nem adhatók. Ennek csupán az az oka, hogy gyerekekre vonatkozó hatásvizsgálatokat nem végeztek, ezért ebben a témában kevés a tudományos ajánlás.

Általános szabály:

  • Kerülni kell az erős hatású gyógynövényeket, például a borsmentát, a csalánt, a szennát, az orbáncfüvet.
  • A kamillára sokan allergiások, ezért 2 éves kor felett óvatosan kóstoltasd.
  • Ne használj erős illóolaj-tartalmú gyógynövényeket vagy készítményeket (ilyen a levendula is).
  • Élénkítő, koffein- és teintartalmú teákat (fekete tea, zöld tea) ne adj a kisgyereknek.

Így készítsd el:

Maximum 1 tk szárított gyógynövényt forrázz le 250 ml vízzel (kivéve a magas C-vitamin-tartalmú gyógynövényeket), 10 percig hagyd állni, majd szürd le, és igya meg a gyerek, vagy „palackozd” neki, lehetőleg üvegkulacsba. Ízesítésre 2 éves kor felett használhatsz egy pici mézet, a citromot viszont kerüld.

Amit a legjobban szeretnek

Csipkebogyó: Nyugodtan kezdheted ezzel a gyógyteákra való rászoktatást. Már 1 éves kortól használható, szükség esetén akár naponta is lehet adni C-vitamin-tartalma miatt. Mivel ez hőérzékeny vitamin, a csipkebogyót sose forrázd! A feldarabolt csipkebogyóhúst öntsd le meleg vízzel, és hagyjd állni legalább 1 órán át. Ha van időd, az ázott gyümölcs egy részét áttörheted szitán, ettől szép, narancssárga színt kap a lé, az állaga pedig olyan lesz, mint a rostos üdítőé. Kellemesen savanykás ízű, 2 éves kor felett egy pici mézzel édesítheted.
Mezei kakukkfű: 2 éves kortól napi 1 csésze ilyen tea kiváló immunerősítő. Nagyon jól működik akkor is, ha a gyermek fürdővizébe kevered: nagy kád esetén 3 l mezeikakukkfű-teát kell önteni bele, a fürdőzés pedig 20 percig tartson. Ha a kakukkfű tipikus kámforos illata-íze túl sok lenne, tompíthatod 2:1 arányban bodzavirág-, esetleg hársfateával. A keverék esetén is 1 tk az adag!
Hársfa: Megfázásra, influenzára ez az egyik leggyakrabban használt gyógynövény, 2 éves kortól adható. Izzasztó hatásánál fogva lerövidíti a gyógyulási időt, csakúgy, mint a bodza virága. Lázat és köhögést csillapít. Hidegebb időben kifejezetten ajánlott mézzel adni a gyereknek.
Kamilla: Talán az egyik legismertebb és legmegosztóbb gyógytea. A legtöbb háztartásban megtalálható, nem véletlenül, hiszen egyrészt sokan csak ezt az egy gyógynövényt ismerik, másrészt igazi jolly joker: kiváló az enyhe gyulladásokra (pl. torokgyulladás), de külsőleg akár az ekcéma kezelésére is bevethető. Ha a gyerek elutasítja, ne erőltesd, készíts inkább keveréket 1:1 arányban kamilla és bodzavirág vagy hársfa szárított növényből. Ha így sem jön be a lurkónak, akkor hagyd a kamillát. Kidobni nem kell, inhaláláshoz, fürdővízbe még beválhat.

Ajánljuk még:

Ezek is érdekelhetnek