Hagyományos tejes kifli  recept
Hagyományos tejes kifli
Csikós tokány recept
Csikós tokány
Dubarry-szelet recept
Dubarry-szelet
Pincepörkölt csülökből és lapockából recept
Pincepörkölt csülökből és lapockából
Őszi minestrone leves recept
Őszi minestrone leves
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Mézes krémes  recept
Mézes krémes
Klasszikus linzer recept recept
Klasszikus linzer recept
Birsalmasajt tartósítószer-mentesen recept
Birsalmasajt tartósítószer-mentesen
Birsalmakompót tartósítószer-mentesen recept
Birsalmakompót tartósítószer-mentesen
Klasszikus kuglóf recept
Klasszikus kuglóf
Rántott karfiol recept
Rántott karfiol
Holstein szelet recept
Holstein szelet
A legfinomabb sárgaborsó-főzelék recept
A legfinomabb sárgaborsó-főzelék
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Káposztás tészta egyszerűen recept
Káposztás tészta egyszerűen
Retró kókuszkocka recept
Retró kókuszkocka
Csokis muffin  recept
Csokis muffin
Máglyarakás kalácsból recept
Máglyarakás kalácsból
Túróval töltött zsemle recept
Túróval töltött zsemle
Borok

Miért rajonganak ennyire ezért a magyar borért?

Magyarország egyik legikonikusabb vörösbora, a Gere Kopár már lassan 25 éve elérhető, ami nem mellesleg a villányi Gere Pincészet egyik csúcsbora. Igazi kuriózum, hiszen csak kiemelkedő években készül, ráadásul az elmúlt évjáratok során egyértelműen érezhető változásokon ment keresztül.

Ez a nagy népszerűségnek örvendő bor brand olyan reformokat hozott a nagy változások mellett, mint hogy az elsők között tette lehetővé rajongóinak az előjegyzést, azaz hónapokkal azelőtt, hogy forgalomba kerülne, a vásárlók jutányos áron "előfizethetnek" rá tulajdonképpen anélkül, hogy tudnák, milyen lett az új évjárat - írja az Origo.

Nem véletlen, hogy szóba került ez az újítás, hiszen most is egy olyan szakaszban járunk, hogy az új, 2020-as évjáratra, minimum 12 palackra már előjegyzést lehet leadni október 18-ig. Így biztosak lehetünk abban, hogy kedvenc borunk tutira bekerül a 2024 márciusában induló szállítmányba.

Kopár vagy Kopar

A villányi Kopár-dűlő is nagy ismertségre tett szert az elmúlt egy-két évtizedben. A Kopar és a Gere-bor mellett egy igazi boros márkává vált. Felsőbb területén már vékony a talajréteg és fel-felsejlenek a világos, mészköves részek, ezekről kapta a Kopár elnevezést. A dűlő nagy része déli kitettségű, a világosabb talajrészek visszaverik a napfényt, így minden adott ahhoz, hogy az amúgy is az ország legdélebbi, legmelegebb területén a fürtzóna maximális napfényt és meleget kapjon. A lap kiemeli, hogy ennek köszönhető, hogy igazán szép és érett vörösborokat kapunk.

Magyar „dűlőviszonylatban” a Kopár-dűlőként ismert terület tekintélyes területnek mondható, így sok borász foglalkozik itt szőlővel. Ha számosítani kéne, akkor egészen pontosan 63 hektárról beszélünk, és természetesen nem minden része rendelkezik a fent említett tulajdonságokkal.

A Gere Kopár, Magyarország ikonikus vörösbora már közel 25 éve jelen van a piacon /Fotó: Illusztráció - Gere
A Gere Kopár, Magyarország ikonikus vörösbora már közel 25 éve jelen van a piacon /Fotó: Illusztráció - Gere

Érdekesség, hogy amikor Gere Kopár az 1997-es évjárattal hódító útjára indult, 1999-ben, még inkább a Kopár-dűlő legjobb részei szolgáltatták hozzá a termést, ami mára már megváltozott. Ennek oka, hogy ma már sokkal több készül ebből a nagy házasításból, mint az első években, így Kopar márkanevű borba az alapanyag is több felől érkezik.

Az elmúlt 25 év adta technológiai fejlődésnek hála a mai Gere Kopar sokkal könnyedebb, gyümölcsösebb, csekélyebb cabernet sauvignon kerül a házasításban, hordózottsága pedig kevésbé intenzív, mint a régi idők Gere Kopárjainál.

Ha befektetésben is gondolkozol

Előjegyzés esetén 12 palack ára 92400 Ft, azaz 7700 Ft egy palack. Ezért érdemes arra is gondolni, hogy a most polcon lévő legfrissebb Gere Kopar, a 2019-es ára a pincészet webshopjában 10800 Ft, ennyibe pedig minimum fájni fog a 2020-as is, ha majd jövő tavasszal kapható lesz. Ennek fényében nem kell matekzseninek lenni ahhoz, hogy kiszámoljuk; a türelmes előjegyző közel 30 százalékos kedvezményt kap.

Hat évvel ezelőtt a 2013-as Gere Kopar előjegyzési ára 69900 forint volt, azaz egy palackért egészen pontosan 5825 forintot kellett kifizetni. Ma már ez az évjárat nem kapható, és a magyar borok másodlagos piaca elég bizonytalan – kérdés, hogy van-e az ilyen értékes régebbi borokra vevő. Ha van, a 2013-as bor valahol 15000 és 35000 Ft között kelne el. Egy román webshop ezt az évjárat most 405 lejért, azaz 31500 Ft-ért árulja palackonként.

Ajánljuk még:

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.