Őszi minestrone leves recept
Őszi minestrone leves
Mákos guba  recept
Mákos guba
Birsalmasajt tartósítószer-mentesen recept
Birsalmasajt tartósítószer-mentesen
Csikós tokány recept
Csikós tokány
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti recept
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti
Dubarry-szelet recept
Dubarry-szelet
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Kijevi csirkemell rizibizivel  recept
Kijevi csirkemell rizibizivel
Holstein szelet recept
Holstein szelet
Párolt lila káposzta  recept
Párolt lila káposzta
Aranygaluska vaníliasodóval  recept
Aranygaluska vaníliasodóval
Mézes krémes  recept
Mézes krémes
Klasszikus kuglóf recept
Klasszikus kuglóf
Lencsegolyók sütőtökpürével recept
Lencsegolyók sütőtökpürével
Pincepörkölt csülökből és lapockából recept
Pincepörkölt csülökből és lapockából
Intelligens krémes recept
Intelligens krémes
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal recept
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Avokádókrém recept
Avokádókrém
Alapételek

Ne félj a rántástól! Így nem lesz csomós és nem kozmál oda

Így készíthetsz tökéletes rántást
A rántás számos leves és szósz alapja, a magyaros főzelékek pedig egyenesen elképzelhetetlenek nélküle. Fogadd meg a tanácsainkat, hogy a tied soha többé ne kozmáljon oda és ne legyen csomós!

1. A rántás készítéséhez is fontos a megfelelő edény

Vastag aljú lábosban, fazékban vagy teflonos serpenyőben kevésbé fenyeget a veszély, hogy a folytonos keverés ellenére odakozmál a rántás. Ha gáztűzhelyed van, használj lángelosztót, hogy egyenletesen melegedjen fel az edény!

2. Nem mindegy, milyen és mennyi zsiradékot használunk

Az étel jellegének és ízvilágának megfelelően válassz! Pl. krémlevesekhez és világos mártásokhoz vaj, főzelékekhez sertés- vagy libazsír, esetleg olaj illik. Minél több zsiradékot hevítesz fel, annál több liszt kell majd bele. Margarinból kb. 30 százalékkal többet adagolj, mert kevesebb zsírt tartalmaz, mint a vaj. Érdemes mindkettőt lassú tűzön kiforralni, hogy a víz elpárologjon belőlük.

Ez a jó rántás titka
Ez a jó rántás titka

3. A liszt a rántás alapja

Az úgynevezett fogós vagy a rétesliszt kevésbé hajlamos a csomósodásra. Csak annyit szórj a forró zsiradékba, hogy könnyen lehessen kevergetni. Inkább legyen híg, mint túl sűrű! Megint csak az étel jellegétől függ, hogy mennyire kell megpirítani. Fehér mártáshoz elég, ha jól felhabzik, a leveshez, főzelékhez valót addig kavargasd, amíg zsemleszínű lesz. Ha ennél sötétebb, akkor könnyen odakap. A vastag aljú edényt a vége felé húzd le a tűzről, mert tartja a hőt, ezért hevítés nélkül is tovább pirul benne a liszt!

4. Viszlát csomók!

A meleg rántást mindig hideg vízzel öntsd fel, a kihűltet pedig meleg folyadékkal (vízzel vagy főzőlével) engedd fel. Ezután keverd teljesen simára fakanállal, mielőtt az ételhez adnád. Előfordulhat, hogy pirításkor a liszt a túl kevés zsiradék miatt morzsalékosan összeáll. Ha ezt öntöd fel, számolnod kell azzal, hogy csomós lesz. Pánikra azonban semmi ok, mert ha kicsivel több folyadékot adsz hozzá, könnyedén csomómentesre dolgozhatod egy kis habverővel.

5. Az ételek sűrítése

Mindig csak annyi rántást használj, amennyi éppen szükséges. A túl sok rántás a legfinomabb főzeléket is élvezhetetlenül lisztízűvé teszi. A berántott ételt ne húzd félre egy-két forrás után, mert a kívánt állagtól függően 10-15 percig ajánlott forralni.

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.