Keress receptre vagy hozzávalóra

Részletes kereső

A méhméreg gyógyító ereje: 7 természetes hatás egyenesen a kaptárból

default user icon
MME
Ez egy ezerarcú gyógymód, amely közvetlenül a méhektől származó anyagokat használja gyógyításra. Enyhíti egyes betegségek tüneteit, valamint akut és krónikus sérülésekből eredő fájdalmak enyhítésére is alkalmas lehet.

Az apiterápiát már az ókori Egyiptomban és Kínában is ismerték és alkalmazták. A görögök és a rómaiak is használtak a méhészeti termékeket gyógyászati célokra. A kezelés során a méhészeti termékek helyileg alkalmazva, szájon át beszedve, esetleg közvetlenül a vérbe fecskendezve nyújtanak enyhülést.

Mi mindenre jó?

1. Ízületi gyulladásos fájdalom enyhítésére: ez gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatásának köszönhető. A reumás ízületi gyulladásban szenvedőknél enyhítheti a duzzanatot, a fájdalmat és a merevséget. Egy tanulmány még azt is megállapította, hogy csökkentheti a hagyományos gyógyszerek alkalmazásának szükségességét, és egyúttal a visszaesés kockázatát.

2 Gyógyítja a sebeket: A mézet régóta használják helyileg a sebek - beleértve a nyílt vágásokat és az égési sérüléseket is – kezelésére. Ez antibakteriális, gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatásának köszönhető, amit tudományos kutatások is alátámasztanak. Egy 2008-as tanulmány megállapította, hogy a mézet tartalmazó orvosi kötszerek hatékonyan segítik a sebek gyógyulását, miközben csökkentik a fertőzés kockázatát.

3 Segít az allergiában szenvedőknek: a vadvirágméz többféleképpen is segíthet az allergia kezelésében. A méz enyhítheti az allergia okozta torokfájást és természetes köhögéscsillapítóként hat. Emellett az allergiától is megvédheti az embereket, ugyanis nyomokban virágport is tartalmazhat, ami egy ismert allergén. Ha lassan juttatják be ezt az allergént a szervezetbe, azzal immunitást lehet kiépíteni.

4. Immunrendszeri és neurológiai állapotok kezelése: az apiterápia kiegészítő kezelésként alkalmazható mind az immunrendszerhez, mind a neurológiai rendszerhez kötődő betegségek kezelésére. Ilyen lehet például a Parkinson-kór, a Sclerosis multiplex, az Alzheimer-kór vagy lupus. Bár a méhméreg nem lehet az első vagy egyetlen kezelési módszere ezeknek a betegségeknek, a kutatások bizonyították, hogy a méhméreg képes erősíteni az immunrendszert, és csökkenteni a tüneteket. A kutatás azt is jelzi, hogy a méhméreg kétélű fegyver lehet: sok embernél okozhat mellékhatásokat, még akkor is, ha nem allergiások. A kezelést minden esetben egyeztetni kell az orvossal.

5. Szabályozza a pajzsmirigyműködést: a méhméreg terápiáról kiderült, hogy segíthet szabályozni a pajzsmirigyműködést azoknál a nőknél, akik pajzsmirigy túlműködésben szenvednek. A kezeléssel kapcsolatos kutatások azonban jelenleg még gyerekcipőben járnak, több vizsgálatra van szükség ahhoz, hogy pontosabb eredményekről lehessen beszámolni.

6. Ínygyulladásra: a propolisz és az abból készült szájöblögető csökkentheti az ínygyulladást és a lepedéket, ezek ugyanis természetes módon védelmet nyújthatnak a szájbetegségek ellen. A propolisz még a bélhurut gyógyításában és megelőzésében is segíthet.

7. Tökéletes multivitamin: mind a méhpempő, mind a propolisz számos vitamint és tápanyagot tartalmaz. Tulajdonképpen multivitaminként szedhetők az általános egészségi állapot javítása érdekében, beleértve a haj szépségét is. A propolisz szájon át szedhető étrendkiegészítőként. A méhpempő lágy gél és kapszula formájában kapható.

Fontos a minőség!

A lehető legtisztább és bizonyos esetekben kizárólag a friss termékek segíthetnek abban, hogy a legjobb eredményeket érje el az apiterápia. Egy olyan vitamin szedése például, amely csak kis adag méhpempőt tartalmaz, nem olyan hatékony, mint egy olyan, amelyben nagyobb dózisú méhészeti termék van. Érdemes azt is megjegyezni, hogy mindenkinek a lakhelyéhez közeli, helyi méhészetből származó méz lehet a leghasznosabb az allergiája leküzdésében, mivel az nagyobb eséllyel tartalmazza azokat az anyagokat, melyekre feltehetően allergiás, így jobban kialakítja a

Méz, méhpempő és egyéb nyalánkságok

Az apiterápia magában foglalhatja a mézelő méhekből természetes úton előállított valamennyi termék használatát. Ide tartoznak többek között:

Méhméreg: A nőstény munkásméhek méhmérget termelnek. Ezt közvetlenül a méhcsípésből lehet bejuttatni a szervezetbe, de beadható a bőrbe injekcióval is. Ez utóbbi lehetővé teszi a méreg bejutását a bőrbe, de megakadályozza, hogy a fullánk a bőrbe szakadjon, ami megölné a méhet.
Méz: A méhek termelik, ezt is érdemes fogyasztani különböző panaszok esetén.
Virágpor: Ez a hímivarú szaporítóanyag, amelyet a méhek a növényekről gyűjtenek. Számos vitamint és tápanyagot tartalmaz.
Méhpempő: A méhkirálynő ezzel az enzimekkel dúsított anyaggal táplálkozik. Rengeteg hasznos vitamint tartalmaz.
Propolisz: Ez a méhviasz, a fák gyantája, a méz és a méhek által előállított enzimek kombinációja, amely a kaptárt védi a külső veszélyektől, például a baktériumoktól vagy vírusoktól. Ennek eredményeképpen erős vírusellenes, gombaellenes, gyulladáscsökkentő és antibakteriális tulajdonságokkal bír.
Méhviasz: A méhek méhviaszt készítenek a kaptár építéséhez, a méz és a virágpor tárolásához. Általában kozmetikai termékekben használják.

Mellékhatások
Ennek a terápiának a módszerei különböző kockázatokkal járnak. A méhészeti termékekre allergiás emberek számára az apiterápia minden módszere veszélyes lehet. Különösen a méhméreg (BVT), mivel hisztaminreakciót válthat ki. Ez okozhat a bőrirritációtól kezdve, egészen a súlyos allergiás reakciót is, amelyek akár életveszélyesek is lehetnek. Ha valaki nem is súlyosan allergiás a méhekre, akkor is előfordulhat, hogy negatív mellékhatásokat tapasztal. Ilyen lehet a fejfájás, köhögés, méhösszehúzódások, a szemfehérje elszíneződése, sárgaság, azaz a bőr sárgulása, erős fájdalom a testben, izomgyengeség.
Csak óvatosan!
Az apiterápia egyes termékei kisebb kockázattal járnak, mint mások. Például a torokfájás csillapítására szolgáló méz hozzáadása a teához kisebb kockázatot hordoz, mint az ízületi gyulladásos fájdalmak enyhítésére szolgáló méhcsípés. Mindenképpen javasolt beszélni a kezelőorvossal, mielőtt a kezelést bárki alkalmazná, tájékozódni kell, hogy nem zavarja-e meg más, jelenleg alkalmazott kezeléseket.

Ajánljuk még:

Ezek is érdekelhetnek