Keress receptre vagy hozzávalóra

Részletes kereső

Ezt kell tudnod kezdőként: 10 hasznos tipp kerti grillezéshez

default user icon
MME
Legyél te is grillmester! A jó idő közeledtével végre itt a lehetőség a kerti sütögetésre. A biztos siker érdekében időben pácold be a húsokat, süss zöldséget is, és ne feledkezz meg a desszertről! Összefoglaljuk a legfontosabbakat.

Közeleg – sőt, már itt is van – a grillszezon, így itt az idő, hogy felkészülj arra, hogy fantasztikus grill partikat rendezz. Íme néhány jó tanács, ha kezdőként szeretnél mindenkit elkápráztatni.

1. A grillezés és a BBQ a jó parázsnál kezdődik

Faszén vagy brikett esetén csak akkor kezdj el grillezni, ha már nem lánggal égnek, hanem a parazsuk vörösről fehérre változva izzik! Az optimális hőfokot egyszerűen megállapíthatod. Csak tartsd a kinyújtott tenyeredet kb. 12 cm magasságban a parázs fölé, és ha 5 másodperc múlva félre kell kapnod, akkor indulhat a sütés. Ha ennél hosszabb időt is kibírsz, akkor a parázs nem elég forró.

2. A grillfalatok a pácolástól lesznek igazán finomak

Sütés előtt legalább 4 órával alaposan kend meg a húst fűszeres olajjal, vagy forgasd bele, és letakarva pihentesd a hűtőben! A legnépszerűbb ízesítő a fokhagyma, a rozmaring és a kakukkfű, de bármilyen szárított és frissen aprított zöldfűszert használhatsz.

3. Figyelj a hús hőmérsékletére!

A bepácolt húst sütés előtt egy órával vedd ki a hűtőből! Egyenletesebben átsül majd a grillen, ha ráér felmelegedni.

4. Áztasd be a fanyársakat!

Sütés előtt 30 perccel áztasd be hideg vízbe a fanyársakat! Nem fognak megpörkölődni vagy lángra lobbanni a grillen, ha jól megszívják magukat.

5. Sose szúrj villát a sülő húsba!

Hosszú nyelű fogóval vagy lapáttal fordítsd meg a húst, ne szúrj bele villát! Így benne maradnak a nedvek, és finom szaftos lesz.

6. Óvatosan a sóval!

Mindig csak a sütés vége felé vagy már a tányéron sózd meg a húst! Máskülönben a só kivonja belőle a nedveket, és a sült száraz, rágós lesz.

7. A készre sült falatokat ne a grillen tartsd melegen, mert kiszáradnak!

A rostélyról levett húst csomagold alufóliába: így egyrészt nem hűl ki, másrészt egyenletesen eloszlanak benne a nedvek, így porhanyósabb lesz.

8. Nem mindegy, milyen zöldséget választasz

Grillezéshez kevés vizet tartalmazó zöldségeket válassz, mint a paprika, a padlizsán, a kukorica. Gombából legjobb a szupermarketben portobello néven kapható nagyméretű csiperke. Előzőleg marinálhatod, megkenheted olajjal, vajjal és megszórhatod fűszerekkel vagy megtöltheted. A töltött gombafejeket lehetőleg grilltálcában tedd a rostélyra.

9. Óvatosan a pácválasztással

Bolti BBQ-szósz használata esetén nézd meg a termék összetételét! A sok cukrot tartalmazót csak a sütés vége felé kend a húsra, máskülönben a cukor megég és a hús keserű mellékízt kap.

10. Készítsd a desszertet is a kertben!

Grillezz banánt, ananászt vagy őszibarackot, és kínálj hozzá adagonként egy-egy gombóc vaníliafagylaltot!

(Borítókép: Shutterstock)

Ajánljuk még: 

 

 


Ezek is érdekelhetnek

Friss

Friss