Keress receptre vagy hozzávalóra

Részletes kereső

Variációk a tökéletes esküvői menüre - filléres batyustól a klasszikus ötfogásosig

Az esküvőn a feltálalt fogások meghatározzák, milyen emlékek maradnak a résztvevők fejében a ti nagy napotokról. Nem mindegy, hogy a vendégek lelkesen dicsérik az előző este elfogyasztott Újházi-tyúkhúslevest, vagy átsétálnak a szemközti hamburgereshez, hogy végre egyenek egy jót. Sok múlik tehát a tökéletes menün!

Az első, és legfontosabb, hogy eldöntsétek: milyen típusú ételeket látnátok szívesen az esküvői partin. Ezután meg kell terveznetek, mit és hogyan szeretnétek felszolgálni az ételt. Meg kell határoznotok, hogy többfogásos vacsorát akartok vagy svédasztalos menüt. Figyelembe kell vennetek, ha a meghívottaknak speciális igényeik vannak – vegetáriánusok, kisgyerekesek, külföldiek, vallási okokból másként étkeznek stb. És bár ez az ünnep elsősorban kettőtökről szól – vagyis akit meghívsz, annak illik elfogadnia a játékszabályaitokat -, mégis érdemes odafigyelnetek a vendégek étkezési szokásaira is.

A menüt igazítsd az esküvő stílusához!

Azt sem szabad elfelejtenetek, hogy a felszolgált ételeknek igazodniuk kell az esküvő stílusához. Ha kibéreltek egy kastélyt, eszetekbe ne jusson a hot dog meg a falafel, ha viszont kerti grillpartival ünneplitek az örök hűséget, kaviáros falatkákra biztosan nem lesz szükségetek. Manapság divatos egy-egy téma köré szervezni az esküvő menüt, bár ennek van rizikója, mert ha az egész násznép utálja a francia konyhát, mehet a kukába a díszvacsora. Vagyis az első szempont: ismerjétek a vendégeiteket.

Jó, ha tudod: elégedetlenkedők márpedig lesznek!

Ha figyelmeztetésünk ellenére mégis meghívjátok Joli nénit is (akit utoljára ötéves korodban láttál, ám te is ott voltál az ő unokájának lagziján, ezért kötelező volt meghívnod), a legjobban teszitek, ha a hagyományos esküvői menünél nem merészkedtek messzebb. Amennyiben jól készítették el, azzal lehetetlen hibázni.

Hagyományos ötfogásos

A szigorú ültetési rend szerint helyet foglaló vendégek előtt nem kis feladat áll: végig kell enniük az öt fogást. Az első a marhából vagy tyúkból készített húsleves, ezt követi a csirke-, marha- vagy sertéspörkölt galuskával, illetve főtt krumplival. Ez utóbbiakkal kerül az asztalra a jóféle házi savanyúság, ami ott is marad a következő – harmadik – fogás tálalásakor is. Ekkor jönnek a sült és rántott húsok csirkéből, pulykából, sertésből - általában hasábburgonyával és rizzsel kínálva. Ha ezekkel is megbirkózott a násznép, előkerülnek a különféle aprósütemények a kókuszkockától a zserbón át a linzerekig.

Az este fénypontja: a torta!

De ez csak egyfajta édesség-előjáték, mert a vacsora záróakkordja csak most következik: az esküvői torta. A bónuszfogás pedig éjfélkor érkezik, töltött káposzta képében, ezt már csak az igazi hősök képesek bekebelezni, meg azok, akik előrelátóan csak csipegettek a vacsoránál.


Svédasztalos menü

Az utóbbi időben egyre divatosabb, hogy nincs ültetési rend. A meghívottak maguk választhatnak helyet valamelyik asztalnál, és szabadabban dönthetnek arról, mit szeretnének enni – főleg, ha elég fürgék. Az „azé az étel, aki megszerzi" elvet követő partin fontos szerep jut a különféle vendégváró falatkáknak – a pogácsáknak, sajtos stangliknak, édes teasüteményeknek. Az asztalon a töltött tojás, a hideg sült, pl. csabai karaj jól megfér a salátákkal.

Ügyelj a részletekre!

A meleg ételeket sem kell rögtön elvetni – a levest érdemes csészében kínálni, mert egy teli tányérral egyensúlyozva könnyen belesodródhat a nyakkendő vagy a köldökig érő gyöngysor. Ám abban az extrém esetben, ha az esküvő állófogadásba torkollik, a tenyérnyi bécsi szelet felejtős! Jól jön viszont az egyetlen villával is elfogyasztható sertésragu meg az alufólia zokniba bújtatott csirkecomb és a fasírtgolyó. Látványossá teszi a kínálatot a sokféle gyümölcs a hozzá illő sajtokkal.

Sütimizéria

A sütemény és a torta lehet hasonló a hagyományos menüben felsoroltakhoz, a fő szempont, hogy könnyen a tányérra lehessen emelni. Ezért a nyári melegben ajánlatos kerülni a nagyon krémes megoldásokat, amelyek könnyen szétcsúszhatnak. Ha pedig elérkezik az éjfél, az esetlegesen fröcsögő paprikás létől érdemes megkímélni a násznépet. A koktélvirsli tormával egy pillanatra ugyan eszükbe juttathatja a szilvesztert, de gondoljatok arra, hogy ezt még a legjobban becsiccsentett vendég is képes lesz aránylag kulturáltan elfogyasztani.

Kis költségvetésű

Ha nektek nem fontos, hogy jóllakassatok egy csomó általatok szeretett - esetleg kevésbé kedvelt - vendéget, lépjetek egy merészet! Legyen a menü zsíros kenyér lila hagymával, utána jöhet az idénygyümölcs meg a házi sütemény. Ha mázlitok van, az egyik barátotoknak biztosan van borospincéje vagy itallerakata, így talán a végére még az is jól érezheti magát a partitokon, aki a menüt látva először sokkot kapott a döbbenettől.

Vegetáriánus buli

Hideg előételként természetesen salátákat szolgáljatok fel meg hasábra vágott nyers zöldséget különféle mártogatókkal. Emellett elengedhetetlen, hogy többféle zöldségkrémleves (brokkoli, zeller, sárgarépa stb.) kerüljön az asztalra. A főételek közé a csőben sült zöldségtől a szilvás gombócig sok minden befér. Végül jöhet a gyümölcstál (tejtermékfogyasztóknak sajtokkal) és a gyümölcssaláta, esetleg a csokiszökőkút.


Egy téma körül

Akár a vendégsereg tiszteletére, akár különös ötlettől vezérelve döntötök úgy, valamilyen téma köré építitek az esküvői menüt, a lényeg a következetesség. Ha valamelyik nemzetiség (japán, mexikói, görög stb.) konyháját választjátok ki, gondoljátok végig, melyek a fő stílusjegyei, és a szerint állítsátok össze a fogások sorrendjét. Az is előfordulhat, hogy az egész esküvőnek lesz egy meghatározó alapmotívuma – amit aztán a felszolgált ételek is erősíteni fognak. Például a tengerparti dekoráció tengeri herkentyűket igényel, viszont ha vadász társaságban köttetik a frigy, adják magukat a vadételek. Egy a lényeg: senki se érezze úgy, hogy valami nem illik a képbe, és akkor biztosan nyert ügyetek lesz.

Készülj velünk a nagy napra! Diétás tippjeinket itt találod >>> 

Ezek is érdekelhetnek