Keress receptre vagy hozzávalóra

Részletes kereső

Így nem ragad le és szakad szét: tippek palacsintasütéshez

A hagyományos hazai, a papírvékony francia, a duci kis amerikai vagy az élesztős orosz a kedvenced? Bármelyiket szoktad sütni, legközelebb finomabb lesz, ha tökéletesíted a tudásodat.

A palacsinta világnapja húsvét előtti 47. napon, húshagyó kedden van, egy mozgó dátumú ünnep. Ez a nagyböjt kezdete előtti utolsó nap, amikor még utoljára lehet nagy lakomát tartani. A palacsintakészítés nagyszerű módja volt, hogy a maradék tojást és zsírt felhasználják, amiket a böjt alatt nem lehet fogyasztani. Idén a palacsinta világnapja február 16-ára esik, így itt az ideje tökéletesíteni a sütési technikát.

Mindent tudsz a lisztekről?

A liszt nemcsak a palacsintatészta állagát, hanem az ízét is meghatározza. Próbálj ki a megszokotton kívül új fajtákat is! Sütés előtt pihentesd a bekevert masszát kb. 15 percig, hogy jól összeálljon. Tejjel lazíthatod, ha nem elég folyós.

Búzaliszt (BL-51): világos, jól süthető tésztát eredményez.

Hajdinaliszt: Enyhén diós ízű, gluténérzékenyek számára ideális. Ebből készül az eredeti blini is.

Teljes kiőrlésű liszt: Karakteres íze jól passzol a sós palacsintákhoz és pikáns töltelékekhez. Barnás tésztát ad.

Tönkölyliszt: Kellemesen édeskés, továbbá hosszan tartó teltség érzetet eredményez. Fehér és teljes kiőrlésű változatban is kapható.

Milyen serpenyőd van?

Alapszabály, hogy a palacsintasütőben kizárólag palacsintát sütünk.

Öntöttvas: Patinája kevés zsiradékon is meggátolja az aranyszínűre sülő palacsinta letapadását, ráadásul nagyon finom ízt kölcsönöz. Becsüld meg a nagyitól örökölt súlyos darabot! Az újonnan vásároltat az első használat előtt kend be olajjal, majd égesd ki a mellékelt utasítás szerint.

Tapadásmentes: A kerámia- és a teflonos serpenyő könnyen tisztítható, és a bevonatnak köszönhetően nem ragad le benne a palacsinta.

Milyen zsiradékot használsz?

Válaszd a célnak leginkább megfelelőt!

Vaj: Kiváló az édes palacsintákhoz. Ne hevítsd túl, és a palacsintát közepes tűzön süsd, máskülönben megbarnul.

Olaj: A semleges ízű étolaj (napraforgó, repce) vékony filmréteget képez a palacsintán, és azt is megakadályozza, hogy az előre kisütött darabok összeragadjanak a tányéron vagy a fagyasztóban. Vajzsír (olvasztott vaj): Rendelkezik a vaj minden jó tulajdonságával, de lényegesen jobban bírja a magas sütési hőmérsékletet.

Meg tudod fordítani a palacsintádat?

Ne keseredj el, ha rendre kudarcot vallasz a levegőbe dobálással! Óvatosan válaszd el a palacsinta alját a serpenyőtől, majd tegyél rá fedőt és lendületesen fordítsd meg. Kicsit meg is rázogathatod, hogy a palacsinta biztosan a fedőre essen. Ezután könnyen visszacsúsztathatod a fedőről, hogy a másik oldala is megsüljön.

Ha elég ügyes vagy, egyszerűen alányúlhatsz egy palacsintafordítóval.

Tanácsok vészhelyzetre

Van néhány tipikus hiba, amely egyszerűen orvosolható.

A palacsinta leragad: A zsiradéknak egyenletesen be kell vonnia a serpenyőt. Talán túl keveset öntöttél bele, vagy nem megfelelő a palacsintasütőd. Ha biztosra akarsz menni, szerezz be egy teflonos vagy kerámiabevonatos serpenyőt.

...túl kemény: 10 dkg liszthez elég 1 db tojás. Lazítsd a tésztát szódavízzel vagy buborékos ásványvízzel, és tartsd be a 15 perc pihentetési időt.

...odaég: Sütéskor túlhevíthetted a vajat. Töröld ki a serpenyőt, és tegyél bele frisset! Még jobb, ha vajzsírt vagy étolajat használsz.

Melegen tartanád?

Sok az éhes száj és együtt akartok palacsintázni? Süsd meg előre az összes palacsintát, majd tetszés szerint megtöltve tedd be a 60 fokra előmelegített sütőbe egy jénai tálban vagy takard le alufóliával!

Túl sokat sütöttél vagy tartalékolnál?

Zsírpapírral elválasztva tornyozd egymásra a palacsintákat egy hűtődobozban, és fagyaszd le. Közepes tűzön gyorsan kiolvaszthatod egy tapadásmentes serpenyőben vagy a mikróban.

Ezek is érdekelhetnek

Friss