Keress receptre vagy hozzávalóra

Részletes kereső

Kalóriaszámlálós diéta

default user icon
SB
90 napos, South Beach, káposztaleves, joghurtdiéta, léböjt, vércsoportdiéta? Mindent kipróbáltál? Lehet, hogy a legegyszerűbb a legcélravezetőbb: a kalóriák számolása.
Aki mindent kipróbál…


A legtöbb fogyni vágyó mindent kipróbál. Ha karácsony vagy egy kicsapongó nyaralás után elszabadulnak a kilók, sorra vesszük a könyveket, figyeljük az internetes fórumokat, szedjük az ilyen-olyan táplálék kiegészítőket. Kipróbálunk ezt-azt, az éppen aktuális legdivatosabbat, tartunk gyümölcsnapot, léböjtölünk és lúgosítunk. Ilyenkor sajnos a gyengébb akaratú fogyni vágyók hajlamosak az önbecsapásra is, és gyümölcsnap felkiáltással magukba tömnek fél kiló kesudiót, így rombolva az összes addigi eredményt.
Ha kiegyensúlyozottan étkezünk, figyeljük a bevitt kalóriák mennyiségét, megfelelő mennyiségű rostot veszünk magunkhoz és hetente többször mozgunk, biztos, hogy nem marad el a siker.

Kalóriák és számolásuk

A kalória a tápanyagok égetése során felszabaduló hőenergia mértékegysége. Mérjük kilojoule-ban (kJ) illetve kilokalóriában (kcal). 1 kJ = 4,2 kcal.

A javasolt napi kalória-bevitel nemtől, életkortól, mozgásmennyiségtől függ. Egy 30 körüli nő napi ajánlott kalória-bevitele 1600-2000 kcal. Általánosságban elmondható, hogy kiegyensúlyozott táplálkozással, folyamatos napi 1200-1600 kalóriával és heti két aerob és két erősítő mozgással néhány hónap alatt lényeges változásokat érhetünk el.

A kalóriatáblázatokban szereplő élelmiszermennyiségek általában 100 grammra vonatkoznak. Ha néhány hétig megmérjük az ételeket, mielőtt elfogyasztjuk őket, hamarosan pontosan meg tudjuk majd saccolni, hogy hány gramm egy répa, vagy mennyi sajt pontosan tíz deka. Vannak olyan kalóriaszámlálók is, ahol sok mértékegység adagban, szeletben van megadva.

Mozgás

Unalomig ismert, hogy ha fogyni szeretnénk, mozogni kell. Miért? Mozgás közben több kalóriát égetünk, hiszen a szervezetünk több energiát igényel. Ezt a többlet energiaigényt kiszámolhatjuk a testsúly, a mozgás intenzitás és az időtartam alapján. Általánosságban elmondható, hogy egy óra futás, úszás vagy biciklizés alatt 400-700 kalóriát égetünk el. Ez kb. 3 szelet csokiban lévő kalóriamennyiségnek felel meg.

Ne áltassuk magunkat, kizárólag mozgással nem érhető el tartós súlycsökkenés, hacsak nem töltünk egy olimpiai edzőtáborban egy hetet. Az eredményesség nagyrészt a táplálkozáson múlik.

Mit és mikor érdemes enni?

Javasolt a napi öt – hatszori étkezés, hogy fenntartsuk a megfelelő vércukorszintet. Ha megoldható, este 6 után már ne együnk semmit. Fogyasszunk rostban gazdag ételeket, gyümölcsöket, zöldségeket, sok salátát. Leveseket, főzelékeket, melyeket keményítővel habarunk. Barna kenyeret vagy puffasztott rizsből, búzából készülő szeleteket. Sovány húsokat. Halakat. Tejterméket. Natúr joghurtokat, kefirt, tejtermékeket, de lehetőleg a zsírban szegény vagy növényi eredetűeket.

Mit ne együnk?

• Cukrot, csokoládét, édességeket
• Fehér lisztből készült ételeket
• Telített zsírokat
• Finomított élelmiszereket
• Zsíros húsokat

Néhány ötlet:

• Igyunk meg minden étkezés előtt egy nagy pohár vizet.
• Az ételt tegyük kis tányérra, így többnek látszik.
• Mindent jó alaposan rágjunk meg.
• Ne együnk kapkodva, állva, tévénézés, utazás vagy olvasás közben.
• Élvezzük az ízeket.
• Hetente egy alkalommal engedhetünk a kísértésnek!
• Vezessünk étkezési naplót, amibe beleírjuk, hogy mit ettünk és ittunk, és mennyi az összes bevitt kalória.
• Mérjük magunkat hetente egyszer, mindig ugyanazon a napon, reggel, ruha nélkül. A mérleg mellett a centit is érdemes lehet elővenni, hogy a comb, a csípő, a derék és a kar kerületének változásával is tisztában legyünk.

További olvasnivaló a Mindmegettéről az egészséges táplálkozás témakörében >>>

Ezek is érdekelhetnek

Friss