Keress receptre vagy hozzávalóra

Részletes kereső

Gyógyszer helyett homoktövis: szupergyümölcs a kertedből!

A homoktövis igazi superfood, érdemes hát élni vele. Megmutatjuk, mi mindenre jó, és hogyan használhatod a konyhában!

Tudtad, hogy a díszbokorként elültetett homoktövis milyen értékes termést érlel tövises ágain? Érdemes kesztyűt húzni és leszüretelni a kis vitaminbombákat!

Az érett bogyók nemcsak szemet gyönyörködtető színük, hanem beltartalmi értékeik miatt is figyelmet érdemelnek. Nem véletlenül kínálnak olyan sok homoktövis-készítményt a patikákban, drogériákban és reformboltokban! Többek között erősítik az immunrendszeredet, kimerültség, elesettség és fertőző betegségek esetén helyettesítik a vitamintablettákat, jótékony hatással vannak a száraz, berepedezett bőrre és védenek a káros UV-sugárzástól.

Betakarítás

Az ázsiai homokdűnékről származó szúrós cserje Magyarországon is honos, de a vadon növő bokrok védettek, ezért azokról tilos termést gyűjteni. Az ősszel érő bogyók egyes fajtáknál egész télen az ágakon maradnak, ráadásul ízüket élvezhetőbbé teszi a fagy. Ollóval vagdosd le a termést, a lombhullás előtt begyűjtött leveleket pedig szárítsd meg teának!

Hogyan tárold?

Az érett gyümölcs hűtőszekrényben 8-10 napig, lefagyasztva 1-1,5 évig is eltartható. Az egész bogyókat és a belőlük kipréselt, nyers gyümölcsvelőt is porciózd kis adagokra.

Miért ajánlott nyersen fogyasztani?

A homoktövis 190-féle élettanilag előnyös összetevőt és a citromnál tízszer több C-vitamint tartalmaz. A bogyók nyersen, aszalva vagy velőnek kipréselve a legértékesebbek. A gyümölcs karakteres aromája télen jól illik körtéhez, almához, az év más szakában szilvához, barackhoz, málnához, eperhez, meggyhez. Savasságát joghurttal, tejszínnel enyhítheted.

Saláta: Egyszerűen szórd meg a bogyókkal a natúr sültek köreteként tálalt zöldsalátát. Savanykás ízük jól passzol az ecetes öntetekhez.

Ivólé: Búzafűprésen tekerd át a bogyókat, és a kifolyt lét fagyaszd le jégkockatartóban. Fogyasztás előtt hagyd kiolvadni egy pohár vízben.

Rostos ivólé: Keverj össze homoktövisvelőt és -magolajat feketeáfonya-itallal, valamint Goji bogyó levével. (A hozzávalókat reformboltban beszerezheted.) Mézzel édesítheted. Javítja a látást.

Limonádé: Keverj össze 3-3 ek homoktövisvelőt és mézet egy kancsóban, és hígítsd fel 1 l vízzel.

Smoothie: Friss vagy fagyasztott bogyókat, illetve homoktövisvelőt turmixolj össze idénygyümölccsel, pl. banánnal, hogy egészségesen induljon a napod.

Turmix: 3 ek frissen préselt 100%-os homoktövislét mixelj össze 1 db banánnal, 1 pohár tejjel és 1 csepp citromlével. Mézzel vagy juharsziruppal édesítsd.

Homoktövis mézben: Moss meg, csepegtess le és tisztíts meg legalább 1 kg bogyót, és töltsd csírátlanított befőttesüvegekbe, hogy félig legyenek. Ezután önts rá mézet, majd érleld a hűtőben kb. 2 hétig. Reggelente 1 tk – üres gyomorra fogyasztva – az egész napodat bearanyozza. Sajttortát, panna cottát, pudingot, pohárdesszerteket is díszíthetsz vele.

További felhasználási lehetőségek

A nyers velőt akár fagyottan is sütőtökkrémleveshez adhatod.

Immunerősítő teához 1 filtertasak homoktövist (bioboltban kapható) önts le 2 dl 90 fokos vízzel, majd kiáztatás után keverj el a teában 1-1 ek mézet és homoktövisvelőt.

Lekvárt, szörpöt, befőttet vagy dzsemet is készíthetsz belőle. Az iparilag előállított termékekben a hőkezelés miatt károsodott C-vitamint a gyártók aszkorbinsavval pótolják. Otthon nyers homoktövisvelőt keverhetsz a készítményekbe.

Homoktövis bonbon - multivitamin házilag! >>> 

Ünnepi különlegesség: a homoktövislikőr >>>  

Ezek is érdekelhetnek

Friss

Friss