Keress receptre vagy hozzávalóra

Részletes kereső

Házi, kézműves, kisüzemi vagy kraft? Nézd meg, milyen sör illik hozzád!

default user icon
MME
Jön a jó idő, ilyenkor szívesebben választjuk az esti kikapcsolódáshoz a söröket. De vajon tudod-e, hogy mitől házi- vagy épp kézműves egy sör? Utánajártunk!
6 millió hektóliter sör évente!

A sörfőzdéket kétfelé oszthatjuk aszerint, hogy kisüzemi vagy nagyüzemi mennyiséget állítanak elő. A jövedéki törvény szerint évi 8000 hektoliter a választóvonal, de a gyakorlatban jóval nagyobb a különbség. A kis főzdék közül nagyon kevesen közelítik meg ezt a 8000 -es határt, míg a négy nagy főzde összesen 6 millió hektoliter felett termel évente.

Kicsiben és nagyban

A 90-es években gombamód megszaporodott a kisüzemi sörfőzdék száma, egy időben meghaladta a 300 -at is. Sajnos nem a sörfőző mesterek száma nőtt, hanem jó üzlet volt sört főzni, a berendezéssel recepteket is kaptak ezek a vállalkozók. Tisztelet a kivételnek (Békésszentandrás, Rizmajer, Fóti stb…), az így elkészült zömében silány minőségű söröket anno házisörként is emlegették, néhány ember fejében ez máig is megmaradt. Ezen főzdék majdnem 90%-a azóta csődbe ment, főleg a sörre időközben kivetett jövedéki adó miatt.

a sörforradalom

A házisörön valójában az otthon, saját fogyasztásra, hobbi céljából készített söröket értjük, ami a 2010 körül kezdett elterjedni nálunk, és 2012 -től engedélyezett. 
Szintén bő öt évvel ezelőtt kezdődött a hazai sörforradalom, vagyis a nagyüzemi sörök “lemásolása” helyett, új, izgalmas ízekkel és típusokkal kezdtek kísérletezni a főzdék. Erre a kézműves sör jelzőt aggatták. Mára sajnos minden kézműves sör lett: azok a főzdék termékei, amelyek Európában is megállják a helyüket és azok is amit 10 éve még “házisörként” árultak és cseppet sem javult a silány minőségük. Erre hozták létre nyolcan az angol craftbeer-ből a kraftsör szót és próbálják megkülönböztetni magukat.

válassz óvatosan!

A házi sörfőzés azt jelenti, amit sugall: háznál, konyhában, fazékban főzés, műanyag hordóban érlelés, majd jobb esetben palackozás. Ezt követik a kézműves sörök, bár sajnos mára a kézműves kifejezés kissé elértéktelenedett. 
Emellett a kézműves magyar sörök jelentős része üzemben készül, még ha nem is a Dreher gyárak egyik hétvégi üresjáratában, de high-tech, higiénikus és minőséget ellenőrizhető körülmények között. A két fenti tény miatt néhány vezető magyar kisüzemi márka a kukába dobta a kézműves jelzőt és helyette KRAFT sörforradalmat hirdetett. Nem véreset és nem fájdalmasat, hanem újhullámosat, ami magas minőséget követel: bátran kísérletez, tanul és honosít meg más sörkultúrákban bevált gyakorlatokat. 

Melyik húshoz milyen sör passzol? Itt olvass tovább!>>>

Ezek is érdekelhetnek

Friss