Keress receptre vagy hozzávalóra

Részletes kereső

7 dolog, amit tenned kell, ha refluxos vagy!

default user icon
MME
Túl sok kávé, illetve a sok stressz: mindkettő okozhat refluxot, ami ma már népbetegségnek számít. Bár az alapos kivizsgálást nem érdemes kikerülni, ha erre a pár dologra odafigyelsz, idővel enyhülnek a tünetek, és sokkal jobb lesz a közérzeted!

Égő érzés a has felső részén, nehézlégzés, mellkasi szorítás… Tapasztaltál már hasonlót? Bár ezeket könnyű összetéveszteni a szívinfarktus jeleivel, a kardiológiai probléma helyett sokszor a gyomor betegsége, a reflux váltja ki őket.

Ha a gyomortartalom fekvő helyzetben visszajut a nyelőcsőbe, irritálja annak nyálkahártyáját. Az ennek hatására fellépő gyulladást éli meg a beteg gyomorégésként. Ezt hívják ún. refluxbetegségnek. 

A refluxbetegség gyógyítható, de az életmód és a táplálkozás teljes megváltoztatására van szükség ahhoz, hogy a panaszok ne forduljanak elő ismét.

 

Gyors megoldás, de nem végleges

Sokan gyomorsavlekötő szerek szedésével igyekeznek orvosolni a problémát. Az öngyógyítás azonban csak bizonyos ideig működik. Egyrészt mivel a recept nélkül kapható készítmények csupán csak meghatározott dózisban szedhetők, ezért tartós javulás nem érhető el a segítségükkel. Másrészt a gyomorégés hátterében akár szervi elváltozás is állhat, amit kezelni kell.

Ez is segíthet

  1. Enyhe esetben elég, ha a beteg nem fogyaszt savas ételeket, mint a grépfrút, narancs, paradicsom vagy az ecet, illetve túl fűszeres ételeket.
  2. Bizonyos élelmiszereket, mint a kávé, a csokoládé és az alkohol, is érdemes kerülni.
  3. A dohányzás súlyosbíthatja a panaszokat.
  4. Együnk lassan és naponta inkább többször. Kevesebbet étkezzünk, és lefekvés előtt 2-3 órával fogyasszuk el a vacsorát!
  5. Alvás közben, a gyomortartalom visszacsorgását megakadályozandó, javasolt a fejrész megemelése.
  6. A reflux a stressz miatt is jelentkezhet, illetve romolhat, ezért fontos, hogy az érintettek törekedjenek a kiegyensúlyozott mindennapok megteremtésére.
  7. A kövérség fokozza a hasi nyomást, ezért javasolt fokozatosan leadni a túlsúlyt.

Ajánljuk még:

Ezek is érdekelhetnek

Friss

Friss