Keress receptre vagy hozzávalóra

Részletes kereső

Gödöllői rakott kacsacomb barna rizzsel és hagymalekvárral

120 perc
rafinált
költséges

Elkészítés

Elkészítés: 1. A kacsacombokat megtisztítjuk, majd egy nagy edényben feltesszük főni sóval, borssal, a répával, 1 fej vöröshagymával, 2 gerezd fokhagymával, babérral, köménnyel. Ez a művelet kb 1 óra. Addig bőven van időnk a többi műveletre.

2. A lilahagymákat megpucoljuk, majd apró kockákra vágjuk. Fogunk egy serpenyőt, amiben elkezdjük az olajjal karamellizálni a cukrot, majd amikor ez megtörtént, rádobjuk a hagymánkat, és 1-2 keverés után hozzáöntjük a borecetet, a szójaszószt, a mézet, és egy kis víz hozzáadásával sűrű lekvárállagú csemegévé főzzük. Ez kb. 10-15 perc. Ha szükséges, akkor keményítőt hozzáadva sűríthetjük. Amikor megfőtt, egy fedhető edénybe kanalazzuk, és hagyjuk kihűlni.

3. Elővesszük a leveles tésztánkat, és lisztezett deszkán kinyújtjuk kb. fél cm vastagra. Amikor ez megvan, fogunk egy nagyobb kiszúrót, és köralakú formákat szúrunk ki belőle. Ez az étel 4 adagra szól, tehát 4 kör kell, a többire rakhatunk sajtot. Fogunk egy sütőlemezt, és a formákat-rudakat rárakjuk. Megkenjük 1 tojás sárgájával mindet, és a felesleges rudakra pluszban szórhatunk sajtot vagy köménymagot. 170-180 fokos sütőben kb. 15 perc alatt aranybarnára sütjük. A kész formákat kivesszük, és kis hűlés után egy nagyobb tányérra kivesszük őket.

4. Elkészítjük a tölteléket. A zsemlét vízbe beáztatjuk. Feldaraboljuk a megtisztított csirkemájat, a szalonnát és a gombát, borsó méretűre. A szalonnát egy magasabb falu serpenyőben elkezdjük kiolvasztani, majd rádobjuk a májat, és fehéredésig kavarjuk, ekkor jöhet a gomba, amit már sózunk, borsozunk. Amikor elfőtte a levét, akkor a finomra vágott petrezselyemmel meghintjük, és keverés után félrehúzzuk, hagyjuk kihűlni. Közben a borsót al dente megfőzzük (fogroppanósra, pár perc alatt enyhén sós vízben). Ezt hozzákeverjük a kihűlt töltelékhez, beleütünk 1 egész tojást, és belekeverjük a kinyomkodott zsemlénket is. Jó alaposan összekeverjük. Majd félretesszük.

5. Közben a megfőtt kacsacombot kivesszük egy tányérra és a csontról leszedjük a húst. A bőrére nem lesz szükség. A húsdarabokat vékonyabb szeletekre-csíkokra vágjuk. Fogjuk a sütőformát, ami lehet felfújt vagy valamilyen fémforma, és első lépésben a húst tesszük a formába, majd erre jön a forma 3/4 részéig a töltelék, a tetejére is hús kerül. Tepsibe helyezzük a formákat. A sütőt 200 fokra állítjuk, és 40 perc alatt összesütjük. Akinek nincs hőfokállítós sütője, az nyugodtan tegye 3/4 lángra. Amikor megsült, kivesszük a formákat, és 10 percig pihentetjük.

6. Mivel barna rizsünk van, ezt is meg kell főzni, ami kb. 2 órát vesz igénybe, ha nem gyorsrizsről beszélünk. Akinek nincs kedve ezzel bíbelődni, az nyugodtan vegyen gyorsrizst, az is 50 perc főzési időt vesz igénybe.

7. Tálaláskor a kacsacombos formát jobb oldalra borítjuk a kisült tésztára, a rizst formázva baloldalra, a gyümölcsöket föléjük vagy alájuk helyezzük el. Másik mód, ha egy nagyobb formába rakjuk a rizst, ráhelyezzük a tésztát, és arra borítjuk a tölteléket, köré helyezzük a gyümölcsöket. A hagymalekvárt (1-2 evőkanállal) a gyümölcsökkel szemben helyezzük el.

Megjegyzés

Hagyomány és evolúció: ezt a két, manapság igen hangzatos nevet tartottam szem előtt, amikor kipattant az agyamból eme nemes étel. A maga nemében a hagyományt képviseli a gödöllői töltelék, és evolúcióként az összes többi. Mint tudjuk, eredetileg jércére találták ki a gödöllői tölteléket. Manapság inkább csirkére alkalmazzák. De megpróbáltam provokatív pofátlansággal ezeket a dolgokat összehozni. A hagymalekvárt általában vörös húsokhoz használják, de én mit sem törődve ezzel alkottam meg ezt az ételt. Ízrobbanás, mindenkinek ajánlom kipróbálását.
- robull

Ezek is érdekelhetnek

Friss