Keress receptre vagy hozzávalóra

Részletes kereső

Édesburgonya, ahogy még nem próbáltad: 2 isteni recept batátából

Szerencsére a magyar konyhákban is nagy népszerűségnek örvend az édesburgonya, de egyelőre túl óvatosan bánunk vele, pedig nagyon egészséges, és igen sokoldaú alapanyag, ami már szinte mindenhol könnyedén beszerezhető.

A narancssárga gumós növény - eredeti nevén batáta - kétségkívül egyike a legtáplálóbb zöldségeknek, mégis szinte kizárólag köretként kerül a tányérra. Sebaj, ami késik, nem múlik! 

Miért olyan egészséges?

Az édesburgonya Amerika trópusi részein őshonos, de ma már Magyarországon is termesztik. Neve megtévesztő, valójában semmi köze sincs a burgonyához, csak gumós alakja miatt hasonlít rá. Két alapvető típusa létezik, azon belül viszont még rengeteg alfaja. A hazánkban talán ismertebb fajtának héja sárgás-barnás színű, húsa gyönyörű narancssárga, és ízes, érett sütőtökre hasonlít. A másiknak a héja mélylila, húsa világosszürke, és leginkább a szelíd gesztenyéére emlékeztet az íze.

A narancssárga húsú növény hihetetlen magas a C-, B2-, B6-, D -, valamint E-vitamin-tartalommal rendelkezik. Gazdag ásványi anyagokban, sok benne a kálium, a réz, a magnézium, a cink, a foszfor és a mangán. Vastartalma miatt segít a megfelelő energiaszint megteremtésében, fokozza a vörösvérsejtek termelődését és a fehérjék feldolgozását, erősíti az immunrendszert és a stressztűrő képességet is. A sárga húsú fajta tele van béta-karotinnal is, a többi zöldségfélével összehasonlítva pedig sokkal több fehérjét tartalmaz. Száz gramm energiatartalma 117 kalória, alacsony zsír- és koleszterintartalma miatt cukorbetegek is fogyaszthatják.

Hogyan készítsd el?

A magyarok elsősorban köretként gondolnak rá, esetleg levest készítenek belőle, holott ezerféle felhasználási módja van. Íme, egy kis premier előtti ízelítő Czanik Balázs szakácskönyvéből:

VÖRÖSBOROS ÉDESBURGONYA RAGU (GLUTÉNMENTES, LAKTÓZMENTES, TOJÁSMENTES, PALEO) >>>




Nincsen valamirevaló receptkönyv fánk nélkül. Ezt a finomságot több 100 éve „fedezték fel”, és azóta megszámlálhatatlan formában és ízben hódította meg a világot. A mi verziónk lila húsú édesburgonyából készül. A vanília és a fahéj házasságából pedig olyan ízvilág születik, amely után garantáltan megnyalod mind a tíz ujjadat.

LILA ÉS ROPOGÓS FÁNK GOLYÓCSKÁK 

Hozzávalók:
37 dkg teljes kiőrlésű sütőporos liszt 
25 dkg lila húsú édesburgonya
14 dkg natúr joghurt
1 db tojás
5 dkg eritrit por
4,5 dkg kókuszolaj
1/2 db kezeletlen citrom reszelt héja
1 tk őrölt fahéj
1 tk vanília kivonat
1 csipet só
kókuszolaj (a sütéshez)
mangólekvár (a betöltéshez)

Elkészítése:
Alaposan megmossuk az édesburgonyát, majd egy lábasba tesszük, és szórd meg egy csipetnyi sóval. Annyi vizet öntünk rá, hogy az pont elfedje. Miután puhára főtt, leöntjük róla a vizet, és pár percig hűlni hagyjuk, majd meghámozzul és sajtreszelőn lereszeljük, vagy krumplinyomón áttörjük.

Egy dagasztótálba kimérjük az olvasztott kókuszzsírt, majd következik a joghurt, a tojás, a citromhéj, a vanília kivonat, a reszelt édesburgonya, az eritrit por, a fahéj és egy kevés só, végül hozzászitáljuk a lisztet, majd az egészet összegydúrjuk, és kidagasztjuk. 20 percig pihentetjük a tésztát, és ismét átgyúrjuk,majd gombócokat formázunk belőle, és forró kókuszzsírban mindkét oldalát aranybarnára sütjük.

Ha már nem tűz forró, egy habzsák segítségével megtöltjük mangólkekvárral.

Tápérték: 2007 kcal
Zsír: 62 g melyből telített 46 g
Szénhidrát 226 g melyből cukrok 30 g
Rost 34 g
Fehérje 88 g

Kíváncsi vagy hányféle ételt lehet még készíteni a csodálatos narancsszínű gumós növényből? Gyere el március 2-4-én a Budapest Sportarénába, a Konyhakiállításra, és ízleld meg a legkülönlegesebb édesburgonya-variációkat! Czanik Balázs legújabb szakácskönyvének köszönhetően számtalan vadonatúj recepttel ismerkedhetsz meg a helyszínen, sőt, pénteken 11 órakor egy látványos főzőshowban is részed lehet!

Ezek is érdekelhetnek

Friss