Keress receptre vagy hozzávalóra

Részletes kereső

Citruslekvárok, avagy gasztroajándékok a tél gyümölcseiből

A citrusfélékből viszonylag könnyen készíthetünk jól ízesíthető lekvárokat. A citrom, zöld citrom, mandarin vagy a kumquat tökéletesen alkalmas arra, hogy önmagában vagy közös erőből kényeztessen minket. A legendás narancslekvárról nem is beszélve.

A citruslekvárok készítésénél elsődleges szempont, hogy amennyiben lehetséges, kezeletlen, azaz vegyszerrel nem érintkezett gyümölcs héjából dolgozzunk. A kezeletlen gyümölcs héja egészséges, nem ivódott bele semmilyen olyan káros anyag, amely a főzés során beleoldódna a lekvárunkba.

Ha nem jutunk kezeletlen gyümölcshöz, és mindenképp citruslekvárt szeretnénk készíteni, akkor a gyümölcsöt nagyon alaposan meg kell mosni, vagy olyan receptet kell keresni, amelyhez nem kell a gyümölcs héját felhasználni. A vegyszerrel kezelt gyümölcshéj mosásakor nem elegendő csupán a folyóvíz alá tartanunk a gyümölcsöt, hanem alaposan le kell sikálni, dörzsölni a héjat, ami segít a belekerült anyagokat részben eltüntetni, de sajnos a gyümölcs értékes illóolajait is megtizedeljük vele.

A citruslekvár elkészítésének ezen a pontján azonban rengeteg lehetőség közül kell választanunk. Nem csak az ízesítés, a citrusok különféle kombinációi szolgáltatnak számos alternatívát, hanem magának az elkészítés mikéntjének is megannyi módja létezik.

Az alapvető különbség az elkészítés idejéből fakad. Bizonyos receptek másfél-két óra leforgása alatt kész lekvárral kecsegtetnek, míg mások 3-4 napos procedúrát írnak elő a tökéletes citruslekvár elkészítéséhez.

Ezen kívül a citruslekvárreceptek között kardinális különbség van a felhasznált alapanyagok tekintetében is. Vannak receptek, ahol csak a hártyával körbeölelt belseje kerül a lekvárba, van, ahol a filézett gyümölcshússal dolgozunk csupán, és nagyon sok recept van, amely az egész citrust befőzi.

Bizonyos receptek szerint érdemes az alaposan megsikált citrusokat 2-3 alkalommal lobogó vízben, alkalmanként 15-20 percet előfőzni, majd utána feldarabolni és ebben a formában befőzni. Ez a módszer ugyan nagyobb odafigyelést igényel, de előnye lehet, hogy a többszöri friss vízben való forralás eredményeképp csökken a citrusok keserűsége. Ezt a keserűséget persze úgy is száműzhetjük a citrusokból, hogy a héjától megfosztott gyümölcsről óvatosan lefejtjük a keserűséget okozó fehér réteget és csak a hártyával védett gyümölcshúst főzzük meg.

Ennél a módszernél szintén több iskola létezik, egyesek napokig cserélik az áztatóvizet a gyümölcsön, mások a hártyára fittyet hányva lemetszik a fehér részeket a héjjal együtt, és az így feltáruló húst azon nyomban cukorral összefőzik.

Szintén fontos kérdés, hogy a gyümölcs magja kapjon-e szerepet a lekvárfőzésben. Sokan esküsznek rá, hogy a mag pektintartalma hozzájárul a zselés állagú lekvárhoz, így gyakori és bevett szokás a kifilézett, vagy héjával együtt feldarabolt gyümölcshúsból kipiszkált magokat szintén áztatni, majd a levet a főzéskor a lekvárhoz adni, illetve a magokat tüllbe vagy fűszergolyóba zárva a fortyogó lekvárhoz adni, hogy a magok kifejthessék jótékony hatásukat.

Abban az esetben, ha csak a gyümölcs húsát felhasználva készítünk lekvár, akkor egy adag gyümölccsel rögvest két gasztroajándékot (esetleg hármat is letudhatunk): a héjat vagy alkoholba áztatjuk egy jóféle házi limoncellóhoz, vagy vízbe tesszük, hogy előkészítsük a későbbi kandírozáshoz.

A citrusokból nem csak darabosabb lekvárt készíthetünk, hanem tiszta, homogén állagú krémet is. Ehhez nincs más dolgunk csak a 2-3 alkalommal átfőzött egyben hagyott gyümölcsöt felvágni és átpasszírozni, vagy a csak gyümölcshúsból készített változatokat preferálni.

Variációk

A citruslekvárok önmagukban is igen izgalmasak, de ez az izgalom tovább fokozható, ha megbolondítjuk őket. Nagyon egyszerű megoldás, ha többféle citrusból készítjük a lekvárt, az se rossz idea, ha a homogén alapot tesszük változatossá más citrusok héjával, így a textúrája, a színe megváltozik ugyan a lekvárnak, de az íze megmarad. Ezen kívül fűszerezhetjük is őket. A citrusfélékhez nagyon jól illik a vanília, a fahéj, a szegfűszeg, a gyömbér vagy épp a csillagánizs. Fontos azonban szem előtt tartani, hogy a lekvárok fűszerezésénél soha ne a fűszer domináljon, nem szerencsés, ha eluralkodik a gyümölcs ízén, inkább az a feladata, hogy azt erősítse. A fűszereken kívül kevés alkohollal is hangolhatjuk a lekvárokat. Itt is fontos szempont, hogy megtaláljuk az arany középutat, azaz ne legyen túl pikáns, hanem bárki számára fogyasztható maradjon.

A citrusokat nem csak egymással keverhetjük, nem csak fűszerekkel, alkohollal ízesíthetjük, hanem más gyümölcsökkel is ötvözhetjük. Kifejezetten izgalmas az áfonyás narancslekvár vagy épp az almával, birsalmával, banánnal lazított, édesített változat. Almával és birssel már csak azért is érdemes elkeverni ezeket a gyümölcsöket, mert nagyon magas a pektintartalmuk, így természetes módon járulnak hozzá a lekvár zselésségéhez. Ezen kívül aszalt, de friss és puha datolyával, sárgabarackkal is keverhetjük a citrusokat, de nyugodtan kísérletezhetünk másféle – akár extrém – párosításokkal, triókkal is.

Gyors citromlekvár

Hozzávalók:
1 kg héjas, kezeletlen citrom
1 kg cukor

Elkészítés: A citromokat folyó víz alatt alaposan megmosom, majd megpucolom, negyedelem, és a negyedeket felszeletelem. A magokat kiszedem, és egy tüllzacskóba teszem. A citromszeleteket és a fűszerlabdát egy lábasba teszem, ráöntöm a cukrot, majd annyi vizet adok hozzá, ami épp ellepi. Sűrű kavargatások mellett felforralom, majd egészen kis lángon főzöm egy bő órán át. A végén a tüllzacskót kiszedem, majd a lekvárt alaposan kimosott üvegekbe töltöm, és száraz dunsztban hagyom 1-2 napig.

Vaníliás grapefruit-jam

Hozzávalók:
1,5 kg rózsaszín húsú grapefruit
1 kg befőzőcukor
1 csomag vaníliás cukor
1 rúd vanília

Elkészítés: A grapefruitot meghámozom, majd a gyümölcshúst kiszedem a hártyák közül, a levet is felfogom. Lábasba teszem, hozzáadom a vaníliás cukrot és a félbevágott vaníliarúd kikapart belsejét, felteszem a tűzre. Amikor felforrt, még 10 percig főzöm kevergetve, majd alaposan kimosott üvegekbe szedem, lezárom, és szűraz dunsztban hagyom kihűlni.

Lemond curd – angol citromkrém

Hozzávalók:
4 citrom
25 dkg cukor
10 dkg vaj
5 db tojás

Elkészítés: A citromokat alaposan megmosom, majd a héjukat lereszelem, levüket kinyomom, és egy tálba teszem. Hozzáadom a cukrot és a vajat, és gőz fölött addig keverem, míg a cukor és a vaj teljesen elolvad. Ezután leveszem a tűzről, és hagyom szobahőmérsékletűre hűlni.
Ha kihűlt, beleütöm a tojásokat, habverővel elkeverem, majd lábasba téve 10-12 perc alatt kevergetve besűrítem. A legvégén átpasszírozom, hogy igazán krémes legyen, majd tiszta üvegbe töltöm.
Süteményhez, kalácshoz, pohárkrémekbe, piskótatekercsbe is nagyon finom, de nem tartható el sokáig a tojás miatt, 1-2 hetet bír ki hűtőben.

Klasszikus narancslekvár

Hozzávalók:
2 kg narancs
2 db citrom
1,2 kg cukor

Elkészítés: A narancsot és a citromot vékonyan meghámozom úgy, hogy fehér rész ne maradjon rajta, mert keserű lesz tőle a lekvár. Apróra vágom a héjakat, és 3 dl vízben 30 dkg cukorral felteszem főni. A forrástól számítva kb. 20 percig főzöm a héjakat.
A gyümölcsökről lehámozom a fehér részt, eltávolítom a magokat és a hártyákat, kicsit pepecs, de megéri. A gyümölcsöt hozzáadom a szirupos héjhoz a maradék cukorral, és kb. 1 órán át főzöm lassú tűzön. Aki simább lekvárt szeretne, az első forrás után össze is turmixolhatja, de darabosan is nagyon finom. 
Tisztaüvegekbe töltöm, és szárazdunsztban hagyom kihűlni.

A citrom és kishúga, a lime >>>

Narancs, a téli egészség kulcsa >>>

Pomelo, az óriás citrus >>>

Mandarin, a legédesebb citrus >>>

Ezek is érdekelhetnek

Friss