Keress receptre vagy hozzávalóra

Részletes kereső

9 gyógytea, amit minden héten innod kéne!

default user icon
MME
Akár a jó közérzet megteremtése, akár a kisebb-nagyobb egészségügyi panaszok orvoslása vagy az immunrendszer erősítése a cél, érdemes minél gyakrabban fogyasztanod egy-két csésze gyógyteát.

Citromfű

A nép gyógyászat számtalan betegségre használja: rossz közérzet, idegesség, gyomor- és bélpanaszok, epe- vagy májbántalmak, szívpanaszok ellen, a menstruáció alatt, illetve megfázás esetén egyaránt segít. Illóolaja emellett baktérium-, vírus- és gombaölő hatású.

Adagolása: Ha nyugtalanság, depresszió, alvászavarok ellen szeretnéd használni a finom illatú herbát, akkor 250 ml forró vízbe tegyél 1 kk szárított citromfűlevelet, majd 5 perc után szűrd le. Naponta 2-3 csészényit fogyassz belőle egy héten keresztül.

Csalán

Legismertebb tulajdonsága természetes vízhajtó hatása: segít eltávolítani a szervezetből a felesleges folyadékot. Serkenti a máj- és a veseműködést, kitisztítja a szervezetből a méreganyagokat. A vese- és a hólyagkőképződésre hajlamosaknak érdemes rendszeresen fogyasztaniuk, mert segítségével még idejében kiválasztódik a homok. Tisztító hatásának emellett gyomor- és bélhurut esetén is hasznát veheti. A népszerű gyógynövény elősegíti a vizeleti savak távozását, ezért a köszvény és az ízületi gyulladások kialakulásának remek ellenszere.

Adagolása: Forralj fel 250 ml vizet, és öntsd 1 púpozott tk szárított csalánlevélre. Hagyd állni 10 percig, majd szűrd le. Reggel éhgyomorra fogyaszd, és ne édesítsd semmivel.

Hársfa

A növény antibakteriális hatású flavonoidokat, nyálkaanyagokat, cseranyagot és illóolajat tartalmaz. A hársvirágot tartják a meghűléses betegségek kezelésére legalkalmasabb gyógynövénynek. Különösen nátha esetén hatékony a teája, az ezzel való inhalálás, valamint a fokozatosan emelkedő hőfokú lábfürdő alkalmazása.

Adagolása: Forrázz le 200-300 ml forró vízzel 2 tk szárított hársfavirágot, majd 10 perc elteltével szűrd le. Ha lázas vagy, az izzadás fokozása céljából jó melegen fogyaszd, majd takarózz be. Napi 2-3 csészével igyál meg belőle, 3-4 napon keresztül.

Zöld tea

Tartsd fiatalon a szervezeted, igyál zöld teát! Antioxidánsai révén óvja a sejteket, sőt, még a fogyásban is segít, mert javítja az anyagcserét.

Adagolása: Forralj fel 200 ml vizet, hagyjd kb. 70 fokosra hűlni, majd öntsd 1 tk teafűre. 2-4 perc után szűrd le, és édesítés nélkül fogyaszd.

Gyömbér

Túlhajszolt és fáradt vagy? Akkor olyan hatóanyagokra van szükséged, amelyek felpezsdítik a tested, így visszatér az erőd.

Adagolása: Önts le 250 ml meleg vízzel 1 tk reszelt gyömbért, hagyja ázni 10 percig, majd szűrje le. Naponta 2-3 csészével igyál meg belőle.

Cickafark

Fájdalmas menstruáció, premenstruációs szindróma, menstruációs zavarok: bármelyiktől szenvedj is, próbáld ki ezt a gyógyteát!

Adagolása: Forrázz le 250 ml vízzel 1 púpozott tk cickafarkfüvet, rövid ideig hagyjd állni, majd szűrd le.

Zsálya

Torokbajokra kitűnő gyógyszer, illóolajai gyulladáscsökkentő, baktériumölő és fertőtlenítő hatásúak.

Adagolása: Szórj 1-2 tk szárított zsályalevelet 250 ml forró vízbe, hagyd 10 percig állni, végül szűrd le.

Csipkebogyó

Élénkít, oltja a szomjúságot. Ha narancslével, mézzel kevered össze a teát, még egészségesebb italt kortyolhatsz, hidegen vagy melegen egyaránt.

Adagolása: Forrázás helyett áztasd a bogyót, mert C-vitamin-tartalma 50 fok körüli hőmérsékleten már jelentősen csökken. Áztass 250 ml hideg vízben 2-3 g szárított csipkebogyóhúst 12 órán át. Szűrd le, és csak langyosra melegítsd fogyasztás előtt.

Kamilla

Nincs olyan háztartás, ahol ne találnánk meg ezt az univerzális gyógynövényt. A kamillás gőzölés a köhögés és a nátha bevált ellenszere, de teaként fogyasztva enyhíti a gyomorpanaszokat, a rosszullétet, a hányingert és a bélgyulladás tüneteit is.

Adagolása: Forrázz le 250 ml forrásban lévő vízzel 1 csapott ek szárított kamillavirágzatot. Hagyd állni 10 percig, majd szűrd le, és azonnal idd meg.

 

Ilyen egyszerű az elkészítésük

- A legtöbb gyógynövény hatóanyaga forrázás révén oldódik ki. A szárított herbát forró, de nem lobogó vízzel forrázd le, takard le, hagyd állni az előírt ideig, szűrd le, majd frissen fogyaszd.

- A gyógyteákat száraz, sötét helyen kell tárolni. A legalkalmasabb erre egy jól záródó üveg- vagy fémdoboz.

Ezek is érdekelhetnek

Friss

Friss