Keress receptre vagy hozzávalóra

Részletes kereső

2011. nov. 20. Hagymatea, a köhögés doktora

Lassan a második hete légcsőhuruttal küzdünk, ezért a napokban a népi gyógymódok felé fordultunk, és kipróbáltunk többféle praktikát. Nem akarom elkiabálni, de hasznosnak tűnnek, és valahogy van bennük valami varázslatos...

Talán a tudat, hogy már a dédnagymamáink is ezekkel a módszerekkel gyógyították a beteg gyermekeiket, vagy a természet erejével való ily tiszta szembesülés? Nem tudom, mindenesetre a régiek tudtak valamit, és érdemes erősen az emlékeinkbe vésni mindazt, amit generációról-generációra örökül hagytak nekünk.

Megfázásra, köhögésre, és fájdalmas légcsőgyulladásra például az anyukám mindig disznózsírt kent a mellkasunkra, ha a tesómmal betegek voltunk. A zsírra egy kis fólia / nejlon került, arra egy forró vízbe mártott törölköző, majd újabb nejlon, és a meleg paplan. A kezelés mindig hatott, s a betegség néhány nap alatt levonult. A napokban mi is kipróbáltuk a disznózsíros pakolást, és mondjon bárki bármit - hatott! Úgyhogy minden sorstársunknak melegen ajánlom!

A másik ilyen praktika a hagymatea, amit soha életemben nem főztem, noha tudtam, legalább olyan sokat segíthet, mint a disznózsíros pakolás. Két nap távlatából pedig azt mondom, a hagymatea csodát tesz! Száraz és hurutos köhögésre, légcső- és gégehurutra, felső légúti panaszokra kitűnően alkalmas, olcsó, és néhány perc alatt elkészül. Leírom, hogyan.

Hagymatea - köhögésre

Hozzávalók: 2 vöröshagyma, 2 evőkanál (nád)cukor, 6 dl víz
Fogyasztás előtt: 1 evőkanál akácméz
Elkészítés:
1.) A vöröshagymát megmossuk, leszedjük a külső, saras héját (de lehet, hogy tiszta, és akkor le sem kell szedni!), majd félbevágjuk, és kiszedjük a belsejét úgy, hogy a vörös héjban maradjon 1 réteg hagymahús is.
2.) A cukrot karamellizáljuk (megolvasztjuk, és kicsit hagyjuk habozni), majd felöntjük a vízzel, beletesszük a húsos hagymahéjakat, és takarék lángon felforraljuk. 1-2 percig főzzük, majd elzárjuk a gázt, és 15 percig hűlni hagyjuk.
3.) Kihalásszuk a hagymát a vízből, és a kész teát leszűrve poharakba töltjük (2 pohárnyi lesz belőle), majd 1-1 kanál akácmézet keverünk a teába, amikor már langyosra hűlt, és azonnal fogyasztjuk. Nagyon kellemes, őszies íze van, és egyáltalán nem hagyma ízű, inkább talán az almára hajaz, legalábbis mézzel ízesítve. Este, lefekvés előtt is érdemes egy bögrényit inni, hogy elkerüljük a visszintes helyzetben üzembiztosan ránk törő, rohamokban jelentkező, ugató köhögést. Így reggel fogunk köhögni, könnyen, mondhatni, produktívan. :-)


A hagyma belsejét is felhasználtam: hagymalevest készítettem belőle libazsírral, amihez fokhagymás pirítósokat is készítettem - vesszenek a vírusok jeligére. :-)

Hagymaleves - köhögésre

Hozzávalók: 2 vöröshagyma belseje (ami a teakészítés után megmaradt) + 1 vöröshagyma, egy teáskanál libazsír, erőleves, apróra vágott, friss petrezselyem
Levesbetétnek: pirítós kenyér, olívaolaj, 4 gerezd fokhagyma áttörve, só
Elkészítés:
1.) A hagymát megpucoljuk, felkockázzuk, és kevés libazsíron megpirítjuk.
2.) Felöntjük erőlevessel, és 15 perc alatt puhára főzzük, majd hozzáadjuk a felaprított petrezselymet, és azonnal tálaljuk.
3.) A levesbetéthez megpirítjuk és felkockázzuk a kenyeret, és egy kis tálban összekeverjük az áttört fokhagymát egy kis olívaolajjal, és megszórjuk. Mindenki kedvére szórhat a levesebe pirítóst, vagy fokhagymás pirítóst, de magában is nagyon finom, és hatékonyan segít a felső légúti gyulladások leküzdésében.  


A múlt héten ígértem, hogy megírom az első mézes krémesünk történetét és receptjét. Nos, ezúttal is közös produkcióról számíthatok be, mert képzeljétek, a sütemény minden lapját a férjem nyújtotta ki. Azt mondta, izomláza lett. :-)) Viccen kívül, a sütemény tésztája nagyon rugalmas, remek anyagból van, de valóban, kell hozzá egy kis karizom, hogy az ember tepsi-hátlap nagyságúra nyújtsa... de érdemes vele dolgozni, mert a végeredmény mennyei lesz! Miközben sorra sültek a lapok, kikevertem a krémet, ami gyakorlatilag egy citromos tejbegríz, majd amíg Ká megkente a lapokat, elkészítettem a csokimázt, és pillanatok alatt elkészült életünk első, közös mézes krémese. :-) A süti isteni lett, vittünk a nagyszülőknek is, és a tesóméknak is. Érdemes kipróbálni, nagyon finom sütemény, ami minden nappal ízesebb és puhább lesz. Már, ha marad... :-)))

Mézes krémes

Hozzávalók a tésztához: 18 dkg porcukor, 2 tojás, 6 dkg margarin, 3 evőkanál méz, 5 evőkanál tej, 60 dkg liszt, 2 kávéskanál szódabikarbóna, pici só
Hozzávalók a krémhez: 7 dl tej, 7 evőkanál gríz, 1 csomag vaníliás cukor, 20 dkg margarin, 25 dkg porcukor, 1 citrom, 1 üveg baracklekvár
Hozzávalók a csokimázhoz: 6 evőkanál porcukor, 2 evőkanál kakaó, 3 evőkanál víz, 1 evőkanál olaj, 10 dkg margarin
Elkészítés:
1.) A krémet elkészítjük előre: a 7 dl tejben sűrűre főzzük a búzadarát, és félretesszük kihűlni.
2.) Előmelegítjük a sütőt 180 fokra.
3.) Egy lábasban összekeverjük a porcukrot, tojásokat, mézet, margarint, tejet és sót, majd takaréklángon forrásig hevítjük, aztán lehúzzuk a tűzről, belekeverjük a lisztet és a szódabikarbónát. A tésztát jó alaposan összegyúrjuk, és 4 részre osztjuk. (Amíg meleg a tészta, könnyebb vele dolgozni, de ha kihűlt, akkor sem ragad.)
4.) Mind a 4 darabból lisztezett deszkán lapokat nyújtunk, majd a tepsi hátoldalát megkenjük zsírral, és azon 5 perc alatt kisütjük a tésztalapokat. Még forrón átcsúsztatjuk rácsra vagy deszkár a lapokat, mert ha a tepsin hűl ki, akkor leszedéskor könnyen törhet. Ha egy széles pengéjű késsel alányúlunk, nagyon könnyű leszedni a tepsi hátuljáról, és hajlik, nem törik. Mire kihűl, persze, merev tésztalap lesz belőle, de addigra már úgyis csak rétegeznünk kell a krémmel és a lekvárral.
5.) Közben elkészítjük a krém másik felét: a margarint konyhai robotgéppel összekeverjük a porcukorral, vaníliás cukorral, és belenyomjuk a citrom levét a keverékbe. Ha kész, a krémet összekeverjük a korábban elkészített sűrű tejbegrízzel, és már kész is van a krémünk. :-)
6.) Összeállítjuk a süteményt: Egy peremes tepsibe sütőpapírt teszünk, és ráhelyezzük az első kisült tésztalapot, majd rákenjük a krém felét. Erre rakjuk a második lapot, amelyre jó vastagon baracklekvár kerül, majd jöhet a harmadi lap, amire megint krém kerül, majd a negyedik lap, amit majd csokikrémmel borítunk be.
7.) Elkészítjük a csokoládé mázat: porcukrot, kakaót, vizet 1-2 percig főzzük, majd lehúzzuk a tűzről, és hozzáadjuk az olajat és a margarint. Kicsit hűtjük még, majd amint elkezd sűrűsödni, szépen a tésztára kenjük. Készíthetünk rögtön dupla adagot is, el fog férni a tészta tetején. :-)
Persze, vehetünk egyszerű tortabevonót is, azzal lényegesen egyszerűbb beborítani a tésztát, és biztosan megkeményedik a csoki, mert az enyémnek a teteje bár isteni lett, nem lett kemény.



Persze, a kis kuktám is remekelt: Dorka ugyanis nagyon szeret sütni-főzni, és nehezen "nyeli le", hogy nem engedem még darabolni, és a sütőbe nyúlkálni. 3 évesen nagy teher neki, hogy korlátozom a konyhában, de úgy látom, néhány év múlva be sem tehetem majd a lábam, ha ő főz ... :-)))
Elsősorban a muffinsütésért rajong, talán mert a csinos kis sütemények gyorsan elkészülnek, és utána sokáig lehet a díszítésükkel foglalatoskosni.

Citromos muffinok puncsmázzal - Dorka módra

Hozzávalók (12 darabhoz): 90 g liszt, fél teáskanál sütőpor, pici só, 90 g porcukor, 90 g margarin, 2 tojás, 1 citrom kifacsart leve
A díszítéshez: puncsmáz (tasakos), szórós díszítő cukor
Elkészítés:
1.) A muffinsütő formát papírral kibéleljük, a sütőt 190 fokra előmelegítjük.
2.) A tészta hozzávalóit konyhai robotgéppel simára keverjük, majd a tésztát a muffinsütőbe kanalazzuk. A sütőbe tesszük a muffinokat, és 15 perc alatt készre sütjük őket.
3.) Ha elkészültek, kihűtjük őket, és a kikevert puncsmázzal (a puncsos port 4 teáskanál vízzel kikeverve megkapjuk a muncsmázat) megkenjük a muffinokat, a tetejükre pici színes, apró cukrokat szórunk.




Ezekben a muffinsütésekben egyébként az a jó, hogy a gyerek gyakorlatilag végig részt vehet benne. Igaz, a hozzávalókat még együtt turmixoljuk, de utána a tésztát már egyedül kanalazza Dorka a formákba (és az a vicc, hogy nem is csepegteti össze a sütőformát), aztán egyedül díszíti fel az apró süteményeket, ha kihűltek. Eddig kétféle cukormázt, csokit és puncsot vettem, de gyakorlatilag egy kis citromlé porcukorral összekeverve ugyanilyen lesz. A muffinok tetejére apró cukrokat és kekszeket lehet tenni, nagyon cukin néznek ki. :-)

Kakaós muffinok - Dorka módra

Hozzávalók: 100 g vaj, 100 g barna cukor, 2 tojás, 1,5 kiskanál Arany Kakaó, 1 kiskanál víz, 75 g liszt, fél teáskanál sütőpor, pici só, 1 evőkanál cukros kakaópor
A mázhoz: készen kapható csokimáz (por), apró állatos kekszek
Elkészítés:
1.) A muffinsütő formát papírral kibéleljük, a sütőt 190 fokra előmelegítjük.
2.) A tészta hozzávalóit konyhai robotgéppel simára keverjük, majd a tésztát a muffinsütőbe kanalazzuk. A sütőbe tesszük a muffinokat, és 15 perc alatt készre sütjük őket.
3.) Csokimázzal és apró állatos kekszekkel díszítjük a kihűlt muffinokat és azonnal fogyasztjuk. :-)

A hét végén pizzát sütöttünk: én készítettem el a tésztát (na, jó, a kenyérsütőgép), Dorka pedig telepakolta a pizzát mindenféle jóval - amit csak a hűtőben találtunk. A végeredmény elsöprő lett, érdemes kipróbálni. :-)

4 évszak pizza

Hozzávalók: 40 dkg liszt, 1 dl víz, 1 dl tej, 1 evőkanál cukor, 1 kávéskanál só, 1 evőkanál olaj, 1 csomag szárított élesztő
Alap máznak: ketchup, Édes Anna, Piros Arany
A tetejére: 1 doboz tonhal, 1 üveg spárga, 1 csomag borjú párizsi, 1 csomag süstölt sonka, 4 macisajt, 1 vöröshagyma, 1 paradicsom, 2 szál újhagyma, pizzafűszer, 20 dkg reszelt sajt, só,
Elkészítés:
1.) A tészta hozzávalóit a hagyományos módon (vagy kenyérsütőgépben) dagasztjuk, kelesztjük.
2.) A tészta nagyon könnyen kezelhető, nyújtható lesz! Kinyújtjuk, sütőpapírral bélelt tepsire tesszük, és a sütőt előmelegítjük 200 fokra.
3.) Egy bögrét félig megtöltünk ketchuppel, beleteszünk 2-3 kanál Édes Annát, és 1 evőkanál Piros Aranyat, majd összekeverjük a masszát, és a tésztára kenjük. (Ezt simán rábízhatjuk az óvodás korú gyerekünkre! :-)
4.) Egy tompa élű késsel óvatosan választóvonalat húzunk a pizzára, és 4 részre osztjuk a tésztát, majd mind a 4 részt más alapanyagokkal rakjuk meg. Pl. Spárgával-sonkával, tonhallal-hagymával, párizsival-paradicsommal, sonkával-paprikával.
5.) Ha mind a 4 részt megpakoltuk, az egészre reszelt sajtot és feldarabolt macisajtot szórunk, majd megszórjuk sóval és pizzafűszerrel és betesszük a forró sütőbe. Kb. 30 perc alatt lesz kész.



Ezek is érdekelhetnek

Friss